Polskie Radio
Section05

Uniwersytet Warszawski

W Marei, w północnym Egipcie, polscy naukowcy odkryli nieznaną część starożytnego miasta

Na stanowisku Marea, w północnym Egipcie, zlokalizowano nieznaną część starożytnego miasta, założonego w drugiej połowie VI wieku. To ważne odkrycie, którego dokonali naukowcy z Wydziału Archeologii i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, ponieważ w okresie późnego antyku egipskie nowe kompleksy miejskie powstawały bardzo rzadko.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Egipt Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja NAUKA

Cyberataki na polskie uczelnie i instytucje naukowe. Najsłabszym ogniwem pozostaje człowiek

Coraz więcej cyberataków skierowanych jest na infrastrukturę centralną PAN. Uniwersytet Łódzki zauważa wzmożoną aktywność prób włamań na skrzynki pocztowe pracowników, z kolei obserwowana przez Uniwersytet Warszawski intensywność cyberataków utrzymuje się na podobnym poziomie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja cyberbezpieczeństwo cyberatak szkoła bezpieczeństwo w intenecie Polska Akademia Nauk Uniwersytet Jagielloński

Polscy archeolodzy w Ameryce Południowej. Sukcesy badań prekolumbijskich

Ameryka Południowa należy do chętnie eksplorowanych terenów przez polskich archeologów. O obecności naszych badaczy na tym kontynencie można mówić już od XIX wieku, o czym przypomniał w Polskim Radiu dla Zagranicy, profesor Mariusz Ziółkowski, wybitny archeolog, dyrektor Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Ministerstwo Spraw Zagranicznych Peru Boliwia Ameryka Południowa

Bankiety sakralne w Nea Pafos? Znalezisko polskich archeologów na Cyprze

Stibadium - to miejsce uczt sakralnych na wolnym powietrzu. Takie biesiady, połączone ze spożywaniem mięsa ofiarnego i piciem wina, były w starożytności powszechnym zwyczajem. Odbywały się one na półkolistych platformach, których centralnym punktem było zagłębienie z odpływem. Służyło ono do dokonywania libacji ku czci bóstwa, czyli wylewania na ziemię cennych płynów. Pierwsze takie miejsce na Cyprze odkryła misja prof. Jolanty Młynarczyk z UW.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Cypr archeologia architektura

Polska badaczka zidentyfikowała nieznane rodzaje starożytnych greckich tekstyliów

Dzięki analizie odcisków pieczętnych z Grecji epoki brązu dr hab. Agata Ulanowska z Uniwersytetu Warszawskiego zidentyfikowała wiele nieznanych dotąd rodzajów tekstyliów. Według badaczki jej odkrycie wielokrotnie zwiększa wiedzę na temat między innymi tkanin, wyrobów z wikliny i sznurków.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia odkrycia i ciekawostki NAUKA Grecja ciekawostki starożytna Grecja starożytność

Sukcesy i historia odkryć polskich archeologów w Ameryce Południowej

Polscy archeolodzy od lat z sukcesem prowadzą prace badawcze na terenie Ameryki Południowej. Na tym kontynencie posiadamy własną placówkę naukowo-badawczą w Cusco, w Peru, którą założył i kieruje profesor Mariusz Ziółkowski, wybitny specjalista w dziedzinie archeologii i etnohistorii Inków, techniki datowań bezwzględnych w archeologii i archeoastronomii, dyrektor Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych archeologia Peru Ameryka Południowa dyplomacja

Najsłynniejsze odkrycia polskich archeologów i ich znaczenie dla promocji Polski

To była najsłynniejsza ekspedycja polskich archeologów. 60 lat temu przybyli do Faras w Sudanie. "Żadne z naszych wykopalisk na Bliskim Wschodzie nie przyniosło nauce polskiej tyle uznania, ba, nawet w sławy w świecie, jak właśnie nasze odkrycia w Faras" - napisał kierownik misji prof. Kazimierz Michałowski, twórca polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej. O znaczeniu polskich odkryć mówi Michał Murkociński, ambasador RP w Sudanie.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Sudan archeologia