Polskie Radio
Section05

Wisława Szymborska

Prof. Andrea Ceccherelli: zainteresowanie poezją Szymborskiej we Włoszech jest coraz większe

- Efekt Nobla trwa zazwyczaj rok albo dwa, w przypadku Wisławy Szymborskiej zainteresowanie jej poezją we Włoszech jest coraz większe - powiedział wykładowca polonistyki na Uniwersytecie w Bolonii profesor Andrea Ceccherelli. Był on jednym z prelegentów podczas trzydniowej serii wydarzeń i konferencji w Rzymie, dedykowanych poetce w związku z obchodzoną w tym roku setną rocznicą jej urodzin.
Zobacz więcej na temat:  poezja Włochy literatura

Wisława Szymborska na wesoło. "Każda okazja jest dobra, by napisać coś zabawnego"

- Nikt się nie obrażał. Wymyślaliśmy różne rzeczy, które także w sensie literackim miały pewną wartość. To były fantastyczne, zabawne, absurdalne, groteskowe koncepty. Do zabaw literackich Wisławy Szymborskiej nikt nie zmuszał. Ona po prostu uwielbiała bawić się słowem, tak jak muzyk uwielbia dźwięki, a malarz kształty i kolory. Każda okazja jest dobra, by napisać coś zabawnego - mówił w Dwójce Bronisław Maj.
Zobacz więcej na temat:  zabawa literatura Bronisław Maj Dwójka Dorota Gacek Joanna Szczęsna

Patroni 2023 roku. Gdzie można znaleźć ich groby, pomniki i tablice pamięci?

Rok 2023 ma 11 patronów ustanowionych przez Sejm i Senat. Są nimi: Wisława Szymborska, Aleksander Fredro, Wojciech Korfanty, Mikołaj Kopernik, Jan Matejko, Paweł Edmund Strzelecki, Jerzy Nowosielski, Aleksandra Piłsudska, Jadwiga Zamoyska, Maurycy Mochnacki i Włodzimierz Przerwa-Tetmajer. Gdzie znajdziemy ślady upamiętniające te wybitne postaci? 
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Fredro Wojciech Korfanty Mikołaj Kopernik Paweł Edmund Strzelecki Aleksandra Piłsudska Kazimierz Przerwa-Tetmajer historia Polski getto warszawskie literatura

Agnieszka Przepiórska: bioteatr nie ma nic wspólnego z ekomarchewką

- Bioteatr to teatr, który zajmuje się biografiami. W przypadku mojego bioteatru – życiorysami kobiet. Z jednej strony są to kobiety gdzieś zapomniane albo pomijane w historii, ale są też takie, które były zawsze doceniane i widzialne, tak jak np. Wisława Szymborska - mówiła w Dwójce aktorka Agnieszka Przepiórska.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Przepiórska aktorzy TEATR Dominik Gac Dwójka Simona Kossak Barbara Sadowska Anna Walentynowicz biografia Zuzanna Ginczanka

Wisława Szymborska oczami przyjaciół, biografów. Reportaż "Poetka i Nobel" [POSŁUCHAJ]

Jej utwory zostały przetłumaczone na 40 języków, choć napisała zaledwie ok. 350 wierszy. Jej poezję uwielbiają Włosi i Holendrzy. Ci drudzy mówią, że jest jak malarstwo holenderskie - lubi się przypatrywać detalom w różnym świetle, z różnej perspektywy. W reportażu Jakuba Tarki pt. "Poetka i Nobel" zapraszamy na dźwiękową podróż po wierszach Wisławy Szymborskiej oraz wspomnieniach pochodzących z Archiwum Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka nagroda Nobla literatura poezja reportaż w Jedynce pr poleca

"Poetka i Nobel" - reportaż Jakuba Tarki poświęcony Wisławie Szymborskiej

Jej utwory zostały przetłumaczone na 40 języków, choć napisała zaledwie ok. 350 wierszy. Jej poezję uwielbiają Włosi i Holendrzy. Ci drudzy mówią, że jest jak malarstwo holenderskie - lubi się przypatrywać detalom w różnym świetle, z różnej perspektywy. Również w USA wydania wierszy Wisławy Szymborskiej osiągnęły bezprecedensowe nakłady, nikt nie napisał tak pięknego i uniwersalnego w odbiorze wiersza o tragedii z 11 września.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka nagroda Nobla

Szymborska w obcych językach. "150 tłumaczy przełożyło poezję noblistki na 50 języków"

- Sama wykładam polską poezję, ludzie w Stanach Zjednoczonych reagują na nią świetnie. Rozumieją, że poezja ma coś wspólnego z życiem, nie jest sztuką elitarną dla profesorów. Polscy poeci i ich twórczość to najlepszy sposób, aby nakłonić amerykańskich odbiorców do czytania poezji w ogóle - mówiła Clare Cavanagh, tłumaczka wierszy Wisławy Szymborskiej.
Zobacz więcej na temat:  Rok Wisławy Szymborskiej tłumacz Dwójka Dorota Gacek

Віслава Шимборська: «Дехто любить поезію»

«Дехто любить поезію» — ми в цьому не сумніваємось. Поезію безперечно люблять слухачі «Українсько-польських поетичних діалогів». Скромна, дотепна, самоіронічна. Такою була Віслава Шимборська (1923 — 2012) — у повсякденному житті та у своїй творчості. Зустрічайте разом з нами довгоочікувану книжку «Віслава Шимборська. 100 віршів», яку до ста років від дня народження лауреатки нобелівської премії з літератури підготувало видавництво «Крок». Усі сто віршів видатної польської поетки переклав Андрій Савенець.
Zobacz więcej na temat:  поезія переклад література польська мова poezja literatura tłumacz tłumaczenie

Intymne spotkanie z poezją Szymborskiej. OS.SO zapowiada nowy projekt

Zuzanna Ossowska, występująca pod pseudonimem OS.SO, zaprasza słuchaczy na spotkanie z jej nowym projektem, w którym usłyszymy wiersze Wisławy Szymborskiej w muzycznej aranżacji. Niedawno artystka zaprezentowała pierwszy singiel z albumu, zatytułowany "Niebo". - Mam nadzieję, że uda mi się przenieść słuchaczy do przestrzeni, gdzie można się spotkać ze słowem bardziej intymnie.
Zobacz więcej na temat:  poezja śpiewana Ula Kaczyńska

Szczebrzeszyn i Horyniec-Zdrój zapraszają na festiwale literackie

Koniec lipca i początek sierpnia to czas literackich festiwali - w niedzielę 30 lipca w Zamościu rozpocznie się 9. Festiwal Stolica Języka Polskiego, który od poniedziałku przeniesie się do Szczebrzeszyna, a jego patronem będzie Sławomir Mrożek, a w kolejną niedzielę, 6 sierpnia, w Horyńcu-Zdroju rozpocznie się Horyniec-Zdrój Art Festiwal 2023.
Zobacz więcej na temat:  literatura Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn Sławomir Mrożek

Don i Noblistka. O relacji Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza

W młodości Wisława Szymborska wyszła za mąż za Adama Włodka, jednak ten związek wkrótce się rozpadł. Po czterdziestce związała się natomiast z wybitnym pisarzem, Kornelem Filipowiczem. Byli parą przez 23 lata, do jego śmierci. Bliscy poetki ich związek nazywają mitycznym. Ona sama stwierdziła, że "byli jak konie, które biegną obok siebie".
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski poezja Kornel Filipowicz