Polskie Radio
Section05

aktywność fizyczna

Jesień: piękna i kapryśna zarazem pora roku. Jak ją przeżyć aktywnie i w dobrej formie?

Jesień nie zważa na globalne ocieplenie ani zmiany klimatu. Przychodzi zawsze, z różną siłą i urodą. Czekają nas zarówno dni z „pogodą barową” – chłodną, wietrzną i deszczową, jak i wspaniałe, ciepłe promienie słońca (o ile się pokażą), malownicze mgły i pięknie wybarwione lasy. Jak wykorzystać ten czas?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA jesień zdrowie przyroda wycieczka natura ekologia motoryzacja Kuba Witkowski Robert Grzędowski Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka

"Czytaj i wejdź do gry!" - akcja Narodowego Centrum Kultury

- Można pogodzić uprawianie sportu i czytanie książek. Nasi wybitni sportowcy odnoszą międzynarodowe sukcesy, ciężko pracują, są bardzo konsekwentni. Wolne chwile spędzają z książką. Ważne, aby być aktywnym i duchowo, i fizycznie - mówił prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. - Mamy duże zainteresowanie siatkówką, sukcesy sportowe i najlepszych na świecie kibiców. Chcemy tę popularność przekuć w coś ważnego dla całego społeczeństwa - podkreślił Kamil Składowski, dyrektor działu komunikacji Polskiej Ligi Siatkówki.
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo Narodowe Centrum Kultury Rafał Wiśniewski Tomasz Makowski Dwójka kampania Anna Depczyńska

Sport dla ludzi z nadwagą i otyłością. Jaką wybrać dyscyplinę?

Ruch jest niezbędny w walce z otyłością, ale są aktywności, których na początku lepiej unikać, żeby nie zrobić sobie krzywdy. - Duża nadwaga jest przeciwskazaniem do biegania, które może doprowadzić do przeciążeń. W takich przypadkach w ogóle nie zaleca się sportów intensywnych - mówi fizjoterapeutka i trenerka medyczna Ilona Ozimek.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA nadwaga otyłość zdrowie ruch Piotr Galus

Rekord świata w maratonie. Jak przygotować się do biegu?

W ostatnim czasie pobito dwa rekordy świata w biegu maratońskim. Wyniki udało się ustanowić tydzień po tygodniu. Pierwszy z czasem.2:11:52 ustanowiła podczas biegu w Berlinie Etiopika Tigst Assefa. Z kolei kilka dni później w Chicago Kenijczyk Kelvin Kiptum ustanowił czas 2:00.35. W audycji "Biegam, bo lubię" rozmawialiśmy o tym, jak przygotować się do biegu. 
Zobacz więcej na temat:  maratony Maraton Krzysztof Łoniewski Trójka

Energia Świadomego Ruchu. Festiwal, który pomoże ci się zatrzymać

Żyjemy w świecie, w którym im szybciej, tym lepiej. Nie zastanawiamy się, w jakim tempie chodzimy, skoro inny za chwilę mogą nas wyprzedzić. Nie słuchamy swojego ciała, ale wymagamy od niego pełnej dyspozycyjności. Tymczasem świadomy ruch to klucz do dobrostanu - o czym przekonują organizatorzy Ogólnopolskiego Festiwalu Energii Świadomego Ruchu QiFit.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA ruch Kasia Dydo Hanna Dołęgowska tai chi

Badminton: sport szybszy od Formuły 1. Co warto o nim wiedzieć?

Gdy myślimy o sporcie w kategoriach rekordów prędkości, jednym ze skojarzeń są wyścigi Formuły 1. Ale to badminton jest najszybszym sportem na świecie. Niedawno zawodnik z Indii nadał lotce rekordową prędkość 565 km/h. Niedługo z kolei rozpocznie się Puchar Polski w badmintonie; z tej okazji warto więc zapoznać się ze sportem, który można uprawiać w każdych warunkach.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Maciej Walecki badminton sportowcy

Dzień bez Samochodu 2023. Dlaczego warto rezygnować z jazdy autem?

W dniu europejskiego Dnia bez Samochodu (22 września), Patryk Kuniszewicz i Klaudia Wasiek zapytali ekspertów, jakie korzyści mogą wynikać dla człowieka, jeśli będzie mniej korzystał z auta, a więcej się ruszał. Święto kończy Europejski Tydzień Mobilności, który jest okazją do promowania świadomych wyborów środka lokomocji.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Kuniszewicz Klaudia Wasiek motoryzacja samochód transport zdrowie

Dieta biegacza. Co jeść, aby poprawić swoje wyniki?

– Dynia i wszystkie te warzywa kapustne, które się pojawiają, mają bardzo dużo beta-karotenu o silnym działaniu przeciwutleniającym, przeciwbakteryjnym, więc zaczynamy również dbać o naszą odporność – mówi dr Hanna Stolińska-Fiedorowicz, podpowiadając jakie produkty warto wprowadzić do jesiennej diety, jeśli chcemy pozostać aktywni fizycznie.  
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Łoniewski Trójka bieganie zdrowie

Podstawa to dobra postawa, czyli dlaczego WF jest potrzebny polskim dzieciom

Rozpoczął się nowy rok szkolny, a w raz z nim przyszły zmiany na lekcjach WF. Jednak najważniejsze jest, jak uważają lekarze i dietetycy, aby dzieci w ogóle chodziły na zajęcia fizyczne. Bo plaga zwolnień z WF w parze z rozwojem nowych technologii oraz złymi nawykami żywieniowymi sprawia, że polskie dzieci mają wady postawy i tyją na potęgę.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo dzieci młodzież Piotr Firan Trójka szkoła zdrowie profilaktyka