Polskie Radio
Section05

Anna Stempniak

"Lato z dreszczykiem". Poznaliśmy dziesiąty odcinek opowiadania kryminalnego [POSŁUCHAJ]

W Programie 1 Polskiego Radia trwa konkurs "Lato z dreszczykiem", prowadzony w ramach tegorocznego "Lata z Radiem". Jeszcze przed startem wakacji poznaliśmy początek opowiadania, stworzony przez Annę Stempniak. Ciąg dalszy zależy już od słuchaczy. Dziś wyłoniony został dziewiąty zwycięzca. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mastalerz kryminał literatura Lato z Radiem Lato z Radiem 2024

Wirus gorączki Zachodniego Nilu. To on jest odpowiedzialny za pomór krukowatych w stolicy

Od kilku tygodni w Warszawie obserwowany jest masowy pomór ptaków krukowatych: wron siwych, kawek i srok. Przeprowadzone badania wykluczyły rzekomy pomór drobiu i ptasią grypę. W części pobranych od ptaków próbek stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa gorączki Zachodniego Nilu (WNV-West Nile virus).
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta ptaki Andrzej Kruszewicz krukowate wirus Gorączki Zachodniego Nilu Gorączka Zachodniego Nilu

"Chodzi o dostarczenie emocji, żeby ludzie czuli przyjemność z gry, którą z nimi prowadzę". Magda Stachula o thrillerach

- Thriller jako gatunek jest rozrywkowy. Przy nim ludzie mają czuć emocje, czyli w tym przypadku niepokój, lęk i niepewność. Chcę też zabawić się z czytelnikiem w taką grę, aby typował, kto jest ofiarą, a kto sprawcą - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Magda Stachula. Już niedługo ukaże się jej nowy thriller pt. "Loft".
Zobacz więcej na temat:  literatura książki thriller Magda Stachula domestic noir

Berta Weissberger/Betty Lauer - asystentka "fotografa od powstania" Sylwestra "Krisa" Brauna

- Przeglądając zbiór zdjęć, zauważyliśmy, że na kilku pojawia się kobieta. Próbowaliśmy rozwiązać tę zagadkę. Nie było nic na jej temat wiadomo, bo sam Sylwester "Kris" Braun o niej nie wspomina - powiedział w audycji "Kulturalna Jedynka" kurator wystawy "Sylwester »Kris« Braun. Fotograf od powstania" - Piotr Głogowski.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie fotografia zdjęcia Muzeum Warszawy Berta Weissberg Betty Lauer

Pokazać, jak to jest, kiedy się świat wali. "Pamiętnik z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego - historia utworu i analiza literacka

W 1967 roku, ponad 20 lat po powstaniu warszawskim, Miron Białoszewski zaczął pisać pamiętnik z tego zrywu. "Poeta osobny", skupiony na codzienności, operujący, jak nikt dotąd w poezji, językiem mówionym, potocznym, opisał powstanie warszawskie z perspektywy zwykłego mieszkańca Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Miron Białoszewski

Powstanie warszawskie 1944. "Sanitariuszki i łączniczki miały swoje imiona, nazwiska i stopnie wojskowe"

- Gdybyśmy wśród warszawiaków zrobili sondę, kto kojarzy chociaż jedną powstankę, to wszyscy powiedzą, że były jakieś łączniczki i sanitariuszki. A gdzie jest jej imię i pamięć, która należy się każdemu człowiekowi? - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maria Paszyńska, autorka książki "Dziewczyny ze Słowaka". Jak ważna była rola kobiet podczas powstania warszawskiego?
Zobacz więcej na temat:  literatura książki kobieta Powstanie Warszawskie Maria Paszyńska

Powstańcze wspomnienia Stanisława Likiernika [wywiad archiwalny]

W audycji "Eureka" przypomnieliśmy fragmenty rozmowy sprzed 10 lat, przeprowadzonej, w związku z 70. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego, ze Stanisławem Likiernikiem, żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem powstania warszawskiego, który - za namową rodziny - spisał swoje wspomnienia w tomie "Diabelne szczęście czy palec Boży?". Rozmawiała Anna Stempniak.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Likiernik Powstanie Warszawskie historia Polski