Polskie Radio
Section05

badania

"NIT ułatwi życie naukowcom i przedsiębiorcom"

Utworzenie NIT usprawni komercjalizację badań; ułatwi też pozyskiwanie wiedzy przez polskich przedsiębiorców; obecnie mamy strukturę organizacyjną, która nie jest dopasowana do specyfiki nowoczesnej gospodarki, która jest rozdrobniona, rozproszona, a kwestie organizacyjne z natury rzeczy przekraczają możliwości pojedynczego instytutu - uważa wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.
Zobacz więcej na temat:  rozwój firma firmy

"Polscy naukowcy wolą wyjeżdżać za granicę"

Z PKB na badania i rozwój nauki przeznaczane jest 0,94 procent. Daje nam to dopiero 37 miejsce na świecie. Ministerstwo Nauki zapewnia, że do 2020 roku wydatki na naukę i rozwój wzrosną do 1,7 procenta PKB. Mówili o tym goście Debaty Poranka: prof. Marian Srebrny (Polska Akademia Nauk), Julian Srebrny („Solidarność" Uniwersytetu Warszawskiego) i Piotr Müller (doradca ministra nauki).
Zobacz więcej na temat:  szkolnictwo wyższe finanse publiczne Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego finanse

Od 1 stycznia wyższa ulga na badania i rozwój

Zaledwie co czwarta firma, która prowadzi działalność badawczo-rozwojową, skorzystała do tej pory z jakiejkolwiek formy wsparcia innowacyjności. Zaś blisko połowa firm nie jest świadoma, że od stycznia tego roku można korzystać z nowej ulgi podatkowej na badania i rozwój - wynika z raportu EY.
Zobacz więcej na temat:  rozwój fundusze unijne fundusze europejskie fundusze ue firmy innowacje innowacyjność ulga podatkowa Justyna Golonko

Skąd się bierze gęsia skórka?

Znana nam fizjologiczna reakcja, kiedy na skórze pojawiają się małe dreszczyki, a włosy staja dęba, jest spadkiem po naszych przodkach sprzed milionów lat. Żyjącym w trudnych warunkach pierwotnym ludziom kurczenie mięśni i prostowanie włosków pomagały w regulowaniu temperatury ciała. A jaką funkcję dzisiaj pełni gęsia skórka?
Zobacz więcej na temat:  anatomia człowieka dziedziczenie emocje fizyka natura strach STYL ŻYCIA umysł zwierzęta