Polskie Radio
Section05
badania

Dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie

Jak alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia, dzieci w Polsce tyją szybciej od swoich kolegów ze Starego Kontynentu. Problem z nadmierną masą ciała dotyczy 10 proc. małych dzieci do trzech lat, 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym i 22 proc. młodzieży do 15. roku życia.  
Zobacz więcej na temat:  otyłość zdrowie dziecka zdrowie zdrowie i dieta kuchnia polska nowotwory nowotworowy cukrzyca narodowy fundusz zdrowia medycyna młodzież cukier cukierki słodycze słodkości nadwaga badania Światowa Organizacja Zdrowia WHO choroba

Solar Orbiter: sonda kosmiczna, która ma odkryć tajemnice Słońca

Wysłana przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) sonda Solar Orbiter przesłała zdjęcia i filmy Słońca. Zostały one zrobione z najbliższej jak dotąd odległości od naszej gwiazdy i w najlepszej jakości. Teraz trwa ich dogłębna analiza. A w przyszłości sonda zbliży się jeszcze bardziej i prześle jeszcze ciekawsze i dokładniejsze dane naukowe. Po co nam one?
Zobacz więcej na temat:  NAUKA kosmos słońce Wszechświat sonda badania astronomia Ziemia Witold Lazar Trójka

Bezpłatne badania i konsultacje medyczne. Nowa inicjatywa prezydenta ma poprawić zdrowie Polaków

Za tydzień z inicjatywy prezydenta rusza projekt "Zdrowe Życie" dotyczący profilaktyki zdrowotnej. Poprzez bezpłatne badania, konsultacje medyczne i edukację zdrowotną ma budować świadomość, promować potrzebę działań profilaktycznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie społeczeństwo Ministerstwo Zdrowia Ministerstwo Aktywów Państwowych narodowy fundusz zdrowia NFZ Andrzej Duda Agata Kornhauser-Duda badania

"Oceanograf" wyruszył w rejs. Statek zbada środowisko morskie

23 dni – tyle czasu na Bałtyku spędzą naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego i kilku europejskich uczelni. Podczas rozpoczętego 26 maja rejsu statkiem "Oceanograf" – najnowocześniejszą jednostką badawczą pływającą na Bałtyku – będą badać środowisko morskie i to, jaki wpływ ma na nie człowiek.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Łukasz Sobolewski Gdańsk badania środowisko klimat statek Morze Bałtyckie morza woda

Poznajcie skrzypłocza z jury. Paleobiologia na Pikniku Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Gwiazdą pokazu Instytutu Paleobiologii PAN podczas 25. Pikniku Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będzie pochodzący z jury skrzypłocz, a dokładnie skamieniałość przedstawiciela morskich stawonogów, które niemal niezmienione do dziś żyją w oceanach. - Skrzypłocze przetrwały ponad 400 milionów lat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Błażej Błażejowski.
Zobacz więcej na temat:  woda natura przyroda badania prehistoria Katarzyna Kobylecka Piknik Naukowy 2022

Co słychać w Łodzi, Tampere i Manchesterze?

Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego zbadają krajobraz dźwiękowy trzech miast: polskiej Łodzi, fińskiego Tampere i angielskiego Manchesteru. Sprawdzą, co w tych miastach słychać, co dźwięczy i jak to wpływa na mieszkańców. Padną też pytania o prawo do ciszy, o prawo do emitowania dźwięku i o to, jak brzmienie miasta odzwierciedla priorytety polityczne, społeczne i ekonomiczne.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Łódź Tampere Manchester dźwięki NAUKA badania Witold Lazar Trójka

Niemal połowa Polaków myśli o zmianie pracy. Główną motywacją jest inflacja i wysokość zarobków

44 proc. Polaków jest obecnie bardziej skłonnych do zmiany pracy na lepiej płatną ze względu na inflację - wynika z badania Pracuj.pl. Podobny odsetek ankietowanych starał się w ciągu ostatniego roku o podwyżkę z powodu wzrostu cen. W sondażu zapytano, jak inflacja odbija się na budżetach domowych i możliwościach finansowych respondentów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zatrudnienie rynek pracy pracownik pracodawcy firma badania zarobki

Delta czy omikron? Który wariant groźniejszy? Nowe wyniki badań naukowców

Prof. Ariel Kushmaro z Uniwersytetu Ben-Gurion oraz dr Karin Yaniv podejrzewają, że omikron, jak też ewentualne inne jego subwarianty, mogą wkrótce zaniknąć, a zastąpi go bardziej odporna delta, zdolna wywołać kolejną falę infekcji. Izraelscy specjaliści piszą o tym na łamach "Science of the Total Environmental".
Zobacz więcej na temat:  koronawirus wirus pandemia epidemia COVID-19 Izrael Europa badania ŚWIAT

Praca w Polsce dla ukraińskich naukowców. Będą działać w instytutach PAN

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki naboru w specjalnym programie przeznaczonym dla ukraińskich naukowców. Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki 51 badaczy będzie pracowało w polskich ośrodkach naukowych, głównie w instytutach Polskiej Akademii Nauk. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo uchodźcy NAUKA Polska Akademia Nauk badania praca Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 polska pomoc

Trwają prace badawcze nad nowymi metodami monitorowania stwardnienia rozsianego

Stwardnienie rozsiane (SM) to schorzenie ośrodkowego układu nerwowego z rozsianiem zaburzeń po całym ciele. To choroba zapalna, polegająca na nieprawidłowym przekazywaniu impulsów nerwowych. Uważa się, że jest to choroba autoimmunologiczna, w której układ immunologiczny (odpornościowy) chorego zaczyna atakować i niszczyć własne komórki i tkanki. Trwają prace badawcze nad nowymi metodami monitorowania SM.
Zobacz więcej na temat:  stwardnienie rozsiane choroba Artur Wolski zdrowie badania chemia medycyna społeczeństwo infografika

Inflacja i wojna skłaniają do oszczędności, nawet bardziej niż pandemia. Są wyniki nowego badania

Do oszczędzania bardziej niż pandemia mobilizują Polaków rosnąca inflacja i wojna na Ukrainie. Prezentują to wynika z badania "Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków", 25 proc. respondentów mocniej dostrzega sens oszczędzania.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja badania sytuacja finansowa COVID-19 finanse osobiste pieniądze społeczeństwo pandemia wojna na Ukrainie

Zwiększenie bezpieczeństwa w terapii schorzeń kardiologicznych. Nowy projekt badawczy

U prawie 5 mln pacjentów po zabiegach niekardiologicznych dochodzi do poważnych powikłań sercowo-naczyniowych powodujących m.in. zawały czy uszkodzenia mięśnia sercowego. Konsekwencje tego są tragiczne. Szansę na poprawę sytuacji daje projekt badawczy prowadzony przez prof. dr. hab. med. Wojciecha Szczeklika, mający zwiększyć bezpieczeństwo terapii w schorzeniach kardiologicznych. Jest to naukowa odpowiedź na problem rosnącego zagrożenia w chorobach serca.
Zobacz więcej na temat:  kardiologia zdrowie badania medycyna NAUKA serce lekarz cukrzyca leki Artur Wolski infografika

Hałas. Jak wpływa na nasze zdrowie?

Dźwięki o natężeniu powyżej 85 decybeli to – jak się przyjmuje – hałas, który może szkodzić zdrowiu. Hałas uszkadzający słuch to dźwięk o głośności około 120-130 decybeli. Natomiast tło akustyczne, które nie powinno przeszkadzać nam w pracy umysłowej, to ok. 30 decybeli. O hałasie w audycji "Ekspres Jedynki", z okazji przypadającego 25 kwietnia Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem, opowiedział dr hab. inż. Tadeusz Wszołek z Katedry Mechaniki i Wibroakustyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA badania hałas hałas w biurze zdrowie

Studenci organizują bezpłatne badania wzroku i okulary dla uchodźców

Wśród uchodźców z Ukrainy zdarzają się też osoby, które docierają do Polski bez okularów: zapomniały ich, zgubiły je bądź zniszczyły w czasie długiej drogi. Pomagają im studenci - pracownicy Akademickiego Centrum Kształcenia Optometrystów Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, prowadząc akcję bezpłatnych badań dla osób uciekających przed wojną.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo uchodźcy pomoc Uniwersytet Warszawski okulary badania wzrok Tomasz Miara Trójka