Polskie Radio
Section05
ciekawostki

W piątek nad ranem rozpoczęła się astronomiczna jesień

W piątek, 23 września, o godzinie 3.04 Słońce przeszło przez punkt Wagi, tym samym rozpoczynając astronomiczną jesień. Na niebie była możliwość podziwiania między innymi jasnych planet, roju meteorów - Geminidów, z kolei we wtorek, 25 października, czeka nas częściowe zaćmienie Słońca.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ziemia kosmos słońce księżyc Mars Wenus układ słoneczny planety astronomia niebo ciekawostki NASA NAUKA jesień

Nauka może fascynować w każdym wieku. Jak przekazać jej piękno?

– Niektóre wykłady są dla sześciolatków, siedmiolatków i mówimy do tych młodych bardzo ludzi, o wydawałoby się trudnych rzeczach. Moją dziedziną jest biologia molekularna, biochemia, genetyka molekularna – mówił w "Zagadkowej niedzieli" dr Takao Ishikawa, opowiadając o wyzwaniach, przed jakimi stają wykładowcy Uniwersytetu Dzieci. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA dzieci ciekawostki ŚWIAT Katarzyna Stoparczyk

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. O inwestycji myślano od stuleci

Idea wybudowania kanału przez Mierzeję Wiślaną nie jest najnowszym pomysłem. Zamiar wybudowania takiej drogi pojawił się już w… XVI wieku. – Zarówno król Stefan Batory, jak i inni nasi królowie, ale również Fryderyk Pruski planowali to przejście. Wizjoner, budowniczy portu gdyńskiego Eugeniusz Kwiatkowski. To się ziściło – mówi Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Łodej Trójka Paweł Turski Mierzeja Wiślana ciekawostki

Miasta na świecie: przedziwne, zaskakujące, bardzo ciekawe

Czym jest miasto? Można powiedzieć, że jest to miejsce, gdzie ludzie się zbierają, by razem zamieszkać. Czasami takie osiedle rozwija się i rośnie przez setki, a nawet tysiące lat, czasami znika i wszyscy o nim zapominają… O ośrodkach miejskich, niektórych bardzo dziwnych, Kasia Stoparczyk rozmawiała ze swoim gościem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA miasto podróże dzieci ciekawostki ŚWIAT Katarzyna Stoparczyk Alaska

Profil opony

Kiedy ciągnięte przez konie karety „obute” w nabite na drewniane obręcze metalowe pierścienie jeździły po kamiennym bruku miast lub dziurawych polnych drogach, marzono, by odizolować pasażerów od przeraźliwych wstrząsów i piekielnego hurgotu. Same resory, choć pełnoeliptyczne nie wystarczały.
Zobacz więcej na temat:  zima mróz pogoda kierowca kierowcy motoryzacja samochody samochód awarie mechanika jesień drogi akumulator warsztaty warsztat NAUKA ciekawostki wiosna opony opona bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze społeczeństwo

Ile cylindrów w silniku?

Jak ilość cylindrów przekłada się na charakterystykę silnika? Czy to ma w ogóle jakiś wpływ? Wiadome jest, że im więcej cylindrów, tym częstsze zapłony, a więc wyższa częstotliwość wibracji i bardziej równomierna praca, ale czy to wszystko? Nie, lecz o reszcie mówi się niewiele.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców społeczeństwo samochody samochód kierowca kierowcy Jak to działa? energia paliwa fabryka Polskie Radio ciekawostki motoryzacja ŚWIAT

Skanseny powstały dzięki działaczom regionalnym. "Na sercu leżało dobro ich małej ojczyzny"

O tym, jaką rolę obecnie pełnią skanseny w integrowaniu społeczeństwa opowiedzieli na antenie Polskiego Radia Elżbieta Osińska-Kassa z Narodowego Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz wiceprezes "Stowarzyszenia Muzeów Na Wolnym Powietrzu" Piotr Rzeszotarski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski HISTORIA muzeum skansen zabytki fakty opinie ciekawostki ciekawostki społeczeństwo społeczeństwo obywatelskie KULTURA

Drogi asfaltowe. Cz.4 – produkcja asfaltu

Czy asfalt jest istotnym produktem przemysłu rafineryjnego? Niezaprzeczalnym wynalazkiem i dobrodziejstwem cywilizacji są drogi. Najpierw powstawały z ubitego grunty, następnie z kamienia, kostki, drewna, szutru a obecnie niemal wyłącznie o solidnych, utwardzonych nawierzchniach.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody Polskie Radio ŚWIAT POLSKA samochód społeczeństwo drogi historie HISTORIA ciekawostki

Drogi asfaltowe. Cz.3 – asfalt z ropy

Obecnie źródłem asfaltu jest sama ropa naftowa. Produkcja asfaltu polega na utlenianiu pozostałości po destylacji próżniowej ropy naftowej. W okresie międzywojennym asfalt wykorzystywany do budowy dróg i do celów przemysłowych utleniano w leżących kotłach. 
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody Polskie Radio ŚWIAT POLSKA samochód społeczeństwo drogi historie HISTORIA ciekawostki