Polskie Radio
Section05

dźwięki

Magnesy, znaczki, a może dźwięki z podróży? Co warto kolekcjonować?

Kolekcjonowanie różnych pamiątek to przede wszystkim hobby, które wciąga i fascynuje. Dlatego wiele osób jest zainteresowanych tego typu działalnością. Dzięki kolekcjonowaniu można miło spędzać czas, ponieważ takie hobby to także sposób na zapewnienie sobie zajęcia. A kolekcjonować można wiele rzeczy, nawet tak ulotne, jak dźwięki.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska podróże zabytki turystyka

"Jak zostać reporterem". Reportaż bliski słuchowisku

Jedną z najbardziej oczekiwanych umiejętności reportażysty (a także reportera) jest umiejętność budowania opowieści dźwiękami. Podobnie, choć nieco inaczej warsztatowo - rzecz się ma ze sztuką snucia szczególnej opowieści dźwiękowej, sto lat temu nazywanej najpierw "widowiskiem słuchowym", a potem "słuchowiskiem" (pierwszym polskim słuchowiskiem była Warszawianka Stanisława Wyspiańskiego, przygotowana przez Alojzego Kaszyna i nadana na żywo w listopadzie 1925 roku, aby uczcić rocznicę Nocy Listopadowej). Słuchowisko bez dźwięków w tle - nie istnieje.
Zobacz więcej na temat:  wyobraźnia DAB+ dzieci czas wolny

Montaż dźwięku radiowego. Jak to zrobić?

Wyobraźmy sobie, że pracujemy nad reportażem radiowym. Przemyśleliśmy już jego temat, przygotowaliśmy się do niego tak dobrze, że wiemy świetnie, co chcemy osiągnąć. Potem nagrywamy. A kiedy nagraliśmy już potrzebne dźwięki i wszystkie rozmowy na rejestrator dźwięku (telefon, magnetofon, albo na coś innego) - to robimy z tym dalej? Jeśli intuicja wam podpowiada, że samo nagranie dźwięku to nie wszystko, to macie rację, bo nagranie to zazwyczaj ta mniejsza część całej reporterskiej pracy.
Zobacz więcej na temat:  wyobraźnia