Polskie Radio
Section05

emigracja

Powrót z Wielkiej Brytanii. "Każdy ma jakiś talent"

- To pierwsza rzecz jaką słyszysz w pracy czy szkole w Wielkiej Brytanii: chodź, poszukamy twoich mocnych stron, w czym jesteś dobra, i będziemy to pielęgnować - wspomina emigracyjny start zawodowy Magdalena Szychowska. Twórczyni własnej marki kosmetyków przyznaje, że życie na emigracji pozwoliło jej odkryć i rozwinąć talenty oraz przekuć je w pomysł na własny biznes.
Zobacz więcej na temat:  ojczyzna Wielka Brytania Londyn rodzina na swoim firma POLSKA Małgorzata Frydrych

Kierunek: Polska. Emigracja a problem uzależnień

Zdarza się, że największym wyzwaniem na emigracji jest samotność. „Rodzina zostaje w Polsce, praca wypełnia całe życie, taka sytuacja może powodować uczucie izolacji, wykluczenia społecznego. Zwłaszcza teraz, w czasie pandemii. A człowiek jest istotą społeczną. Z czasem frustracja może być tak duża, że osoba sięga po używki” - mówi Barbara Ożga, instruktor terapii uzależnień w CKU - Centre for Counselling and Therapy w Dublinie.
Zobacz więcej na temat:  emigracja zarobkowa terapia uzależnienia nałóg Małgorzata Frydrych Dublin Irlandia

Małopolska wspiera powrót Polaków na rodzimy rynek pracy

Polacy, wracający z emigracji do Małopolski, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie ze strony samorządu. Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie przygotował dedykowane reemigrantom programy adaptacyjne: "Nowy Start w Małopolsce" dla osób po 30. roku życia oraz "Wróć z POWERem" dla młodzieży i młodych kończących edukację i wchodzących na rynek pracy.
Zobacz więcej na temat:  praca emigracja zarobkowa małopolskie samorząd rynek pracy dotacje działalność gospodarcza szkolenia Małgorzata Frydrych

Kierunek: Polska. „Doświadczenie emigracyjne powinno być zasobem”

„W drodze powrotnej do ojczyzny, jeszcze na promie, mąż odebrał zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną w Rzeszowie. Dostał pracę w swoim zawodzie, ja również, mogliśmy bazować na doświadczeniu zdobytym na emigracji. To było ważne, bo nas ukorzeniło. A nie wracaliśmy w rodzinne strony więc całe życie rodzinne, codzienne trzeba było zbudować od podstaw” - wspomina Aleksandra Hytros -Kiwała, psycholog.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Irlandia dzieci edukacja szkoła rozwój dziecka Małgorzata Frydrych psychologia

Peruwiańska Polonia w czasie epidemii. „Wiosna daje nadzieję na powrót do normalności”

„Najtrudniej było w czerwcu, lipcu i sierpniu, czyli w okresie zimowym w Ameryce Południowej. Liczba zakażonych i zmarłych rosła skokowo, szpitale były przepełnione. Obowiązywał całkowity zakaz wychodzenia z domu, spotkań rodzinnych i towarzyskich, zamknięto lokale gastronomiczne” - wspomina Mirosław Rajter.
Zobacz więcej na temat:  Peru Polonia koronawirus epidemia Lima Małgorzata Frydrych

Mirosław Rajter: dziś wodzowie rdzennych plemion są moimi przyjaciółmi

Mirosław Rajter, mimo dzielących go od Polski kilometrów, sercem wciąż wraca do ojczyzny. Do Peru wyjechał z ekspedycją naukową. Zachwycił się krajem, ludźmi, kulturą. Został, zakochał się w Peruwiance, założył rodzinę. Przez czternaście lat stał się ambasadorem polskiego języka i kultury w Ameryce Południowej.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Peru POLSKA Ameryka Południowa Arkady Fiedler Małgorzata Frydrych

Bronisław Wildstein: zawsze chciałem być pisarzem

- Pisałem już od podstawówki, tylko nigdy nie kończyłem. Potem, już na studiach, kilka rzeczy nawet skończyłem. To były takie rzeczy, z których niektóre teoretycznie mogłyby zupełnie śmiało przejść przez cenzurę, ale nie drukowałem nic. Zadebiutowałem bardzo późno, miałem wtedy 37 lat - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Bronisław Wildstein, intelektualista, pisarz i dziennikarz, a w przeszłości opozycjonista.
Zobacz więcej na temat:  Polska Wielki Projekt Bronisław Wildstein Wacław Holewiński Dwójka opozycja demokratyczna PRL