Polskie Radio
Section05

emigracja

Prof. Rafał Habielski: decyzja powrotu z emigracji miała wymiar polityczny

- Zdawano sobie sprawę, że jeśli wszyscy ci, którzy zdecydowali się lub zostali zmuszeni do wyjazdu z Polski w 1939 roku, w 1945 roku powrócą, to decyzja ta będzie miała wymiar aktu popierającego Polskę Ludową, której sposobu powołania do życia, sposobu rządzenia i kształtu terytorialnego nie akceptowano - mówił w Dwójce historyk prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Radio Wolna Europa Dwójka Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Kazimierz Wierzyński

Tomasz Rudnik: „nigdy nie żałowałem, że wróciłem i zostałem w Polsce"

Do kraju wrócił w 2004 roku. „Widziałem, jak wielu moich rówieśników po wejściu Polski do Unii Europejskiej przygotowywało się do wyjazdu za granicę. Ja również miałem propozycję pracy na uniwersytecie w USA ale chciałem odnaleźć się na rodzimym rynku pracy. Umowę podpisałem 1 września. Nigdy nie żałowałem, że wróciłem i zostałem” - wspomina Tomasz Rudnik, sportowiec, przedsiębiorca.
Zobacz więcej na temat:  emigracja zarobkowa Stany Zjednoczone Polonia w USA POLSKA SPORT Lekkoatletyka Małgorzata Frydrych

Emilia Marchelewska, psycholog: emigracja bywa jak tasak, który przecina nasze relacje

„Emigracja jest czasami jak tasak, który przecina nasze sieci, kontakty społeczne. Rodzina zostaje w Polsce a w kraju emigranci nie nawiązaliśmy jeszcze przyjaźni. Już nie mamy przy sobie bliskich, znajomych z którymi chodziliśmy do szkoły czy do kina. Czujemy, że nie jesteśmy u siebie. To może wywoływać uczucie izolacji, osamotnienia” - wyjaśnia Emilia Marchelewska, psycholog społeczny, działaczka irlandzkich organizacji wspierających migrantów.
Zobacz więcej na temat:  emigracja zarobkowa psychologia depresja nałóg terapia społeczeństwo obywatelskie pomoc Małgorzata Frydrych

Ucieczka twórców kultury na emigrację

W czasach komunistycznych światowe media nie raz i nie dwa donosiły o wybitnych artystach, wirtuozach, solistach baletu, primabalerinach wybierających wolność na Zachodzie. Zdarzało się to nawet u schyłku ZSRR. Opowiadali o tym prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski.
Zobacz więcej na temat:  azyl polityczny ZSRR Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Czesław Miłosz Andrzej Panufnik Rudolf Nuriejew Roman Palester Radio Wolna Europa Dwójka

Kierunek: Polska. „Nadszedł czas, żeby wrócić do domu”

„Zdecydowaliśmy się na powrót na raty. Latem do Polski wróciła żona z dziećmi. Nasz syn skończył w tym roku 5 lat, chcieliśmy żeby od razu poszedł do polskiej szkoły. Postanowiliśmy nie mieszać mu w głowie. Ja planuję wrócić w przyszłym roku, jak już sytuacja gospodarcza uspokoi się po pandemii” - wyjaśnia Szymon Kręcidło, Polak szykujący się do powrotu z Londynu.
Zobacz więcej na temat:  emigracja zarobkowa Wielka Brytania Londyn POLSKA pandemia rynek pracy Małgorzata Frydrych

"Śledztwa kolekcjonera". Nieznane historie dzieł sztuki

- Wybrane przeze mnie historie, zebrane i opowiedziane w piętnastu rozdziałach, dotyczą osób, które przebywały w XIX wieku poza krajem. Najliczniej w Paryżu, ale są też historie polskich malarzy, którzy jeździli na dalekie kresy, a więc zakres powstawania dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego tych postaci jest zróżnicowana - opowiadał w Dwójce Wojciech Przybyszewski, autor książki "Śledztwa kolekcjonera".
Zobacz więcej na temat:  tajemnice historie Dwójka KULTURA SZTUKA Jakub Kukla

Portal PoloniaOnline.pl. Miejsce spotkań Polaków na emigracji

Ma informować i integrować młodzież polonijną. Być wirtualnym miejscem spotkań Polaków żyjących poza granicami kraju i odpowiedzią na potrzeby rodaków na obczyźnie. „Zaczęło się od I Kongresu Młodzieży Polonijnej. W tym roku miał odbyć się kolejny. Pandemia uświadomiła nam, że nie zawsze będziemy mogli spotkać się osobiście. Życie lokalne toczy się jednak codziennym rytmem i nie chcemy tego przegapić” - wyjaśnia Łukasz Brodzik, redaktor naczelny portalu PoloniaOnline.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polonia młodzież pandemia Małgorzata Frydrych