Polskie Radio
Section05

filozofia

Czym jest ateizm według Johna Graya?

- Gray od razu na początku książki przyznaje się, że jest ateistą. Próbuje pokazać, jak nim być we współczesnym świecie. Absolutnie nie jest to publikacja, która, krytykując pewne formy ateizmu, przechyla się w stronę religii, jako pewnego wyznacznika porządkowania życia społecznego i politycznego - powiedział Piotr Kieżun, krytyk literacki i historyk idei związany z "Kulturą Liberalną".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jakub Moroz ateizm religia KULTURA

Czy Mikołaj ma prawo nas oceniać?

Audycja "Czy Mikołaj ma prawo nas oceniać?", w której moglibyśmy częściowo przypomnieć o efektach działań oraz intencjach sprawcy, a dodatkowo wprowadzić termin wspólnoty moralnej i trochę pozastanawiać się nad samym statusem moralnym Mikołaja: praw pracowniczych w jego fabryce, godziny pracy zwierząt w zaprzęgu, nieekologicznym rozdawnictwie węgla i tym podobnych podejrzanych spraw.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem dzieci dzieciństwo prezenty

"Pytać i czekać na odpowiedź". Właśnie na tym polega szukanie sensu życia?

Jego życia i praca mogą być dla każdego z nas interesującym odkryciem i pouczającym doświadczeniem. - Kiedy myślę i mówię o spotkaniu, to ja nie myślę o takich spotkaniach, w których chodzi o to, żebym dał komuś coś za co on da mi coś innego. Chodzi mi o to, żeby być obecnym dla drugiego człowieka i żeby drugi człowiek był obecny dla mnie - mówi prof. Stanisław Grygiel, filozof i filolog.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Stanisław Grygiel

Wiara a nauka. Ks. prof. Grygiel: to pozorny konflikt, który raczej wynika z uprzedzeń

- My ten konflikt postrzegamy pod pozorem tego jednego zwarcia ewolucjonizmu z teologią, o którym jest głośno. Natomiast wydaje mi się, że to jest rzecz, która wynika z pewnych raczej uprzedzeń jednej strony do drugiej strony niż rzeczywiście z jakiegoś fundamentalnego sprzeciwu tych dwóch dyscyplin - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Wojciech Grygiel, filozof nauki i chemik z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tomasz Terlikowski Kościół wiara NAUKA

Magdalena Merta o prof. Izydorze Dąmbskiej: była głęboką patriotką

Wybitna filozof, logik, semiotyk i epistemolog. Pomimo swoich osiągnięć naukowych prof. Izydora Dąmbska znana jest nielicznym, także młodym Polakom, choć jej nazwisko pada w dedykacji do wiersza "Potęga smaku" Zbigniewa Herberta, który znajduje się w spisie lektur licealnych. O życiu i działalności naukowej Dąmbskiej mówiliśmy w audycji "Polki".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maryna Miklaszewska Magdalena Merta kobieta

"O rzeczach, które się filozofom nie śniły... "

- Nic tak dobrze nie pomaga osobie pogubionej jak filozofia - mówi w audycji "Po drugiej stronie lustra" filozof prof. Jacek Hołówka z Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, z którym Katarzyna Jankowska rozmawiała m.in. o drogach prowadzących do dojrzałości i ukształtowania się naszej osobowości, oraz o motywach jakie mają wpływ na nasze wybory i działania. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska NAUKA Jacek Hołówka

Pandemia obnażyła kryzys cywilizacji europejskiej? "Brak tragiczności świata zaczęto traktować jako rodzaj prawa"

- Pojawienie się czegoś, nad czym nie panują ani politycy, ani naukowcy, ani instytucje, wywołało szok. Europejczycy sprawiają wrażenie patrzących na pandemię, jako na swego rodzaju skandal, a nie zwykłą i dramatyczną rzecz, z którą trzeba sobie poradzić - powiedział filozof i eseista Dariusz Karłowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches koronawirus społeczeństwo pandemia POLSKA