Polskie Radio
Section05
historia hp

Oscary obchodzą 95. urodziny. Jak wyglądały początki tego wielkiego święta kina?

16 maja 1929 roku odbyła się pierwsza ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Znacząco różniła się od znanych nam współczesnych gali - trwała zaledwie kilkanaście minut, uczestniczyło w niej tylko kilkuset gości, a zwycięzcy poznali wyniki na długo przed wydarzeniem. Uroczystość nie była też transmitowana ani przez radio, ani przez telewizję. 
Zobacz więcej na temat:  FILM kino aktor aktorzy reżyser KULTURA Stany Zjednoczone Los Angeles Oscary

Jerzy Trela. "Fascynuje mnie to, co w człowieku jest jeszcze nieodkryte"

– Zaczynam od takiego delikatnego zbadania psychiki postaci, którą mam zagrać. Fascynuje mnie to, co w tym człowieku jest jeszcze nieodkryte. I to mnie przyciąga jak magnes, że coraz bardziej staram się wgłębić w tą postać i w to, co w niej drzemie – tak w jednym z archiwalnych nagrań Polskiego Radia Jerzy Trela mówił o swojej pracy nad materiałem scenicznym.  
Zobacz więcej na temat:  historia Polski aktorzy aktor aktorstwo Jerzy Trela Konrad Swinarski Jerzy Jarocki TEATR kino FILM KULTURA

Felicjan Sławoj Składkowski. Barwna biografia ostatniego premiera II RP

- Miał spojrzenie na rzeczywistość pozytywisty, ale duszę romantyka, przez co mówi się, że nie pasował do czasów, w których przyszło mu żyć. To szczególnie trudne, gdy pełni się ważne funkcje publiczne - tak w audycji Polskiego Radia Felicjana Sławoja Składkowskiego oceniała dr hab. Jolanta Załęczny, kierownik Działu Historii i Badań Naukowych w Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II RP II Rzeczpospolita Józef Piłsudski Felicjan Sławoj-Składkowski

Witold Pilecki. 123. rocznica urodzin jednego z największych bohaterów II wojny światowej

13 maja 1901 roku urodził się Witold Pilecki, bohater, który z własnej woli trafił do Auschwitz, by tam przygotowywać ruch oporu. Po wojnie Witold Pilecki został skazany przez komunistów na karę śmierci. Wyrok wykonano strzałem w tył głowy.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz II wojna światowa Niemcy Polskie Państwo Podziemne Powstanie Warszawskie procesy polityczne Witold Pilecki Żołnierze Wyklęci