Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Powstanie Warszawskie. W sierpniu 1944 świat patrzył na walczącą Warszawę

– Tu zęby mamy wilcze, a czapki na bakier. Nikt nie płacze w powstańczej Warszawie. Tu serce Polski, tu mówi Warszawa. Nam ducha starczy dla nas. Oklasków też nie trzeba. Żądamy amunicji! – raportowała światu powstańcza radiostacja "Błyskawica".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa okupacja niemiecka Winston Churchill historia warszawy Franklin Delano Roosevelt Józef Stalin

"Those About to Die". Prawda i fikcja w serialu o brutalnej walce o władzę w starożytnym Rzymie

Serial "Those About to Die" zabiera widzów do starożytnego Rzymu - do świata brutalnego sportu i brutalnej polityki. Widzowie zaglądają do pałacu cesarza Wespazjana (Anthony Hopkins), w którym rywalizują jego synowie - Tytus i Domicjan. Prowadzeni są też do mrocznych zaułków, gdzie rządzi Tenax (Iwan Rheon). Co z tego, co zobaczymy na ekranie jest prawdą, a co fikcją? Na to pytanie odpowiada historyk starożytności dr Michał Jacek Baranowski. 
Zobacz więcej na temat:  starożytność starożytny Rzym FILM serial

TYLKO U NAS Prof. Krzysztof Kawalec: Dmowski był autorem pomysłu na II RP

- Jeżeli jest coś takiego, jak prawa autorskie do pomysłu, to Dmowski był autorem II RP, ponieważ co najmniej półtora roku zanim ona zaczęła się formować, na papierze zawarł jej kształt: zarówno terytorialny, jak i ustrojowy oraz odnośnie polityki zagranicznej - podkreślał historyk prof. Krzysztof Kawalec w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
Zobacz więcej na temat:  Roman Dmowski Narodowa Demokracja odzyskanie niepodległości

Edyta Stein. "Patronka ludzi poszukujących prawdy"

Na drogę duchową Edyty Stein – filozofki i zakonnicy, zamordowanej w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz, która w 1987 roku została beatyfikowana, a w 1998 ogłoszona świętą Kościoła katolickiego – złożyły się i jej rodzinna żydowska tradycja, i młodzieńczy ateizm, i wieloletnie studia filozoficzne, a przede wszystkim: spotkanie z chrześcijaństwem.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Niemcy Wrocław filozofia II wojna światowa beatyfikacja

63 dni walki głosami powstańców [POSŁUCHAJ PODCASTU]

Od Rzezi Woli, przez gehennę Starego Miasta, po upadek powstania - drugi odcinek podcastu "Powstanie Warszawskie. Pamięć w eterze" to podróż przez 63 dni walczącej Warszawy. Przewodnikami po niej są powstańcy, którzy przez ponad 40 lat trwania PRL opowiadali na antenie Polskiego Radia o swoich przeżyciach z czasów zrywu: o okrucieństwie niemieckich żołdaków dokonujących rzezi mieszkańców Woli, o walkach o każdy budynek, a nawet każde piętro, o wstrząsającym przeżyciu, jakim były ewakuacje kanałami. 
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie podcast