Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Kate Winslet jako Lee Miller. Historia korespondentki wojennej, która kąpała się w wannie Hitlera

O tym, jak barwne było życie Lee Miller świadczy fakt, że Kate Winslet, odtwórczyni głównej roli, a przede wszystkim producentki filmu o słynnej modelce, fotografce i korespondentce wojennej, zdołała nakreślić tylko połowę biografii jednej z najciekawszych kobiet pierwszej połowy XX wieku. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA USA Wielka Brytania FILM fotografia Kate Winslet Paweł Edelman

Podcast "A więc wojna!" - zapis września 1939 w poruszających, archiwalnych nagraniach

W tym roku przypada 85 rocznica wybuchu II wojny światowej. Dramatyczne chwile z września 1939 roku upamiętnia podcast Polskiego Radia "A więc wojna!". Jego twórcy Bartłomiej Makowski i Przemysław Lis wykorzystali unikatowe, często nigdy nieemitowane materiały z archiwum Polskiego Radia oraz Archiwum Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka podcast Przemysław Lis Bartłomiej Makowski Piotr Firan Stefan Starzyński Warszawa kampania wrześniowa

"Lee. Na własne oczy" w kinach. Swoimi zdjęciami dawała głos tym, którym go odebrano

- Lee Miller przywraca nam najważniejszą powinność dziennikarza: jesteś tam, gdzie nikogo innego nie ma, zaglądasz za kulisy brutalnej rzeczywistości i ją pokazujesz. Czasem świat tej prawdy nie chce oglądać, ale przychodzi ten czas, żebyśmy jej historię i zdjęcia poznali jeszcze raz - mówiła w Dwójce przed premierą filmu "Lee. Na własne oczy" Anita Czupryn, była korespondentka wojenna w Afganistanie.
Zobacz więcej na temat:  korespondent wojenny Paweł Edelman kino FILM KULTURA premiera fotografia Lee Miller Małgorzata Wosiek

Vincent Helbig o Niemcach i Polakach czyli "Wasz Niemiec" w Czwórce

Warto rozmawiać o przeszłości i teraźniejszości Polski i Niemiec - mówi w Czwórce Vincent Helbig, czyli "Wasz Niemiec". W audycji "Świat 4.0" opowiadał m.in. o tym, czego o II wojnie światowej uczą niemieckie szkoły. Przekonuje też, jak ważne jest to, by walczyć z wzajemnymi uprzedzeniami i zbliżać obydwa narody do siebie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan Niemcy Niemcy Zachodnie Niemcy Wschodnie Podróże z Czwórką historia Europy nauka języków obcych Vincent Helbig

Odbudowa Warszawy po II wojnie światowej. Decyzja, trudności i powody. Posłuchaj podcastu "Pamięć w eterze"

 Odbudowa całkowicie zrujnowanej stolicy po zakończeniu II wojny światowej, w warunkach kryzysu gospodarczego i niedoborów, wydawała się zadaniem praktycznie niemożliwym. Warszawiacy wracający do miasta, a także polityczne władze PRL, zdecydowali się jednak na podjęcie się tego zadanie. Dlaczego tak się stało oraz jakie trudności były z tym związane – o tym opowiada siódmy odcinek cyklu "Pamięć w eterze. Powstanie Warszawskie na falach Polskiego Radia w PRL".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Powstanie Warszawskie