Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Kapelani katyńscy. "W tym piekle na ziemi, jakim były obozy jenieckie, starali się zachować przyzwoicie"

Armia Czerwona, wkraczając do Polski w 1939 roku, aresztowała m.in. duchownych i osadziła ich w obozach jenieckich. - Wielu z nich pewnie nie wiedziało, że pełni tam swoją ostatnią posługę. Byli znienawidzeni w sposób szczególny, zarówno przez Sowietów, jak i przez Niemców - mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek w przeddzień 80. rocznicy ujawnienia zbrodni katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Witold Banach Katyń IPN Karol Nawrocki Elżbieta Witek zbrodnia katyńska duchowieństwo

Zmiany w pracy zdalnej. Główny Inspektor Pracy: pracodawca powinien wypłacić pracownikowi ekwiwalent

 - Pracodawca powinien wypłacać ekwiwalent lub ryczałt, który będzie odpowiadał przewidywanym kosztom ponoszonym przez pracownika - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Łażewska-Hrycko. Główny Inspektor Pracy przypomniał także o wprowadzonych do Kodeksu pracy nowych rodzajach urlopów. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA praca Wydarzenia Sygnały Dnia Katarzyna Łażewska-Hrycko Główny Inspektorat Pracy Grzegorz Jankowski

"Odbudujemy tradycję Ostrówka". Reportaż "Tak jak kiedyś" Jakuba Tarki [POSŁUCHAJ]

Przez dziesięciolecia fabryka Bumar-Proma w Ostrówku słynęła z produkcji sprzętu rolniczego i budowlanego. Koparki nazywane potocznie "Ostrówkami" były w PRL-u na każdej polskiej budowie, dużą część produkcji wysyłano także na eksport. Przy zakładzie działała znana z wysokiego poziomu nauczania "żelazna" szkoła zawodowa, później technikum. Życie okolicy regulował dźwięk fabrycznej syreny. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka pr poleca Bumar fabryka

Współczesna technika i androidy. Czy robot zastąpi człowieka?

Golem - mityczna istota utworzona z gliny - literacki Frankenstein, mechaniczni ludzie w epoce pary i elektryczności, Futura - fałszywa Maria z filmu "Metropolis" z lat dwudziestych XX wieku - wreszcie pierwszy rzeczywisty robot humanoidalny, aluminiowy, ponad dwumetrowy Elektro, który ważył 118 kilogramów, chodził, liczył i znał 700 słów, zaprezentowany w maju 1939 roku podczas Targów Światowych w Nowym Jorku. Czy współczesna technika zbliżyła nas do Andrew Martina - androida z filmu "Dwustuletni człowiek"?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak technologia roboty sztuczna inteligencja NAUKA informatyka

Co zrobić z jedzeniem po świętach? Nie wyrzucaj!

- Powiedzmy gościom wprost, że jest trochę mniej jedzenia na stole, dlatego że w zeszłym roku u nas się zmarnowało i nie chcemy, żeby znów tak się stało. Nawet możemy im wcześniej powiedzieć, zapraszając, żeby wzięli pudełka ze sobą i nie wstydzili się zabrać jedzenia - radzi w Programie 1 Polskiego Radia Karolina Hansen, wolontariuszka z Foodsharingu.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka jedzenie kulinaria żywność

Muzyczny "Wieczór z historią". Zmartwychwstanie Chrystusa

Przy okazji Świąt Wielkanocnych audycję wypełniły współczesne ballady, piosenki i pieśni inspirowane zmartwychwstaniem Jezusa, bez którego nasza wiara nie miałaby racji bytu, a Chrystus dołączyłby do grona wielu innych proroków, którzy zginęli gwałtowną śmiercią. Właśnie dlatego Wielkanoc jest radosnym, niosącym nadzieję, świętem wszystkich chrześcijan, choć samo zmartwychwstanie poprzedza trauma męki Pańskiej, która radość tę znacznie tonuje.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc Lech Makowiecki

Zofia Kossak-Szczucka. Wybitna pisarka pomagająca Żydom

Zofia Kossak-Szczucka, polska powieściopisarka i publicystka, uczestniczka Powstania Warszawskiego odznaczona medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" zmarła 55. lat temu, 9 kwietnia. Pochodziła z artystycznej rodziny Kossaków. Była wnuczką Juliusza, bratanicą Wojciecha i siostrą stryjeczną Heleny Samozwaniec oraz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha Zofia Kossak II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów świata