Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Lód załamał się pod samochodem. Jak wydostać się z tonącego auta?

Jeszcze kilka dni temu spore mrozy pozwalały na to, że na wielu jeziorach i stawach można było jeździć na łyżwach po grubym i stabilnym lodzie. Teraz zrobiło się cieplej i niebezpiecznej. Dlatego nie powinniśmy ryzykować, wchodząc o tej porze roku na lód. - Ani tym bardziej wjeżdżać tam samochodem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Strzałkowski. Jak wydostać się z auta, pod którym załamie się lód?
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także bezpieczeństwo kierowcy kierowca samochód

Jedynka z wizytą w willi "Harenda". Dlaczego Jan Kasprowicz tak mocno pokochał to miejsce?

- Wchodzimy nie do muzeum, tylko do domu, który pamięta naszych gospodarzy sprzed 100 lat - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Karpiel, kustoszka Muzeum Jana Kasprowicza w Zakopanem. Martyna Podolska odwiedziła willę "Harenda", gdzie ostatnie trzy lata życia spędził Jan Kasprowicz, znakomity poeta, dramaturg, krytyk literacki i tłumacz.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także KULTURA Martyna Podolska Jan Kasprowicz Zakopane

Kaktus dla Valentino... Jak polskie artystki weszły do świata scenografów?

Teresa, Gabriela i Kasia. Trzy Polki, które tworzą rekwizyty scenograficzne. A zaczęło się od gigantycznego kaktusa, którego do swojej sesji reklamowej użył włoski dom wody Valentino. - Nie tworzymy projektów scenograficznych, ale wykonujemy je. Pracując ze scenografami, pomagamy im podjąć jakieś decyzje - słyszymy w "Czterech porach roku". 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Agnieszka Kunikowska KULTURA scenografia

Tętnicze nadciśnienie płucne atakuje serce i płuca. Nieleczone szybko zabija

Choroby serca to ciągle rosnące zagrożenie życia. Jeśli zdarzy się nam zachorować na tętnicze nadciśnienie płucne, to mamy ogromny problem, bo to choroba z pogranicza kardiologii, pulmonologii, czyli specjalizacji dotyczących płuc, ale i chorób rzadkich, których jest ponad 8 tysięcy. Pacjent wędruje od specjalisty do specjalisty, zanim trafi do właściwego lekarza, który się nim zajmie. 
Zobacz więcej na temat:  medycyna kardiologia choroby płuc serce choroba Artur Wolski leki nadciśnienie Zobacz także

Marzec przyniesie ocieplenie? Klimatolog: w wielu miejscach w Polsce poczujemy powiew wiosny

Chociaż do kalendarzowej wiosny zostało jeszcze trochę czasu, to marzec przyniesie nam słoneczną aurę. - W wielu miejscach w Polsce będziemy mogli poczuć powiew wiosny, kilkanaście stopni na zachodzie, a kto wie, czy nie przekroczymy 18-19 stopni - mówi w Jedynce Rafał Maszewski, klimatolog. 
Zobacz więcej na temat:  prognoza pogoda wiosna społeczeństwo susza klimat ekologia Daniel Wydrych Zobacz także

Daniel Olbrychski świętuje 80. urodziny. "Radio kształtowało mnie od dziecka"

Daniel Olbrychski to jeden z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych. Zagrał w blisko 180 produkcjach filmowych i telewizyjnych. Wciąż pozostaje w doskonałej formie i możemy podziwiać jego kunszt na deskach teatralnych. - Dzień zaczynam od intensywnej gimnastyki - przyznaje w rozmowie z Martyną Podolską. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Daniel Olbrychski kino film polski Zobacz także KULTURA

"Zdecydowana mniejszość" duetu BAiKA na winylu. "Płyta ukazała się z bonusem"

Duet BAiKA tworzą wokalistka Kafi oraz Piotr Banach. W roku 2023 ukazał się album "Zdecydowana mniejszość", który teraz powraca w wersji winylowej i rozszerzonej. - Gdy rozłożyliśmy utwory, okazało się, że zajmują trzy strony. Pojawił się dylemat. Czy część z nich wyrzucić, czy na tę czwartą stronę coś dołożymy - tłumaczą artyści. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kusy Zobacz także Piotr Banach duet BAiKA MUZYKA

Stulecie kobiet w polskiej policji. Jak dzisiaj wygląda ich służba?

Polska Policja obchodzi 100-lecie powołania policji kobiecej. - Dla mnie jest to ogromna duma, od samego początku pracuję w tych służbach, gdzie mundur jest eksponowany, wymagany. Codziennie przebieram się rano w ten nasz policyjny mundurek i czuję się z tym naprawdę bardzo dobrze - mówi w Jedynce nadkomisarz Joanna Radwańska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. 
Zobacz więcej na temat:  policja policja polska Kobiety społeczeństwo Karolina Rożej Zobacz także

Red Light to bat na kierowców. 500 złotych i 15 punktów karnych za przejazd na czerwonym

- Kierowcy nagminnie nie stosują się do sygnalizacji świetlnej na niektórych skrzyżowaniach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia mł. asp. Arkadiusz Chudy z Policji Śląskiej. Dlatego batem na "roztargnionych" kierowców stał się system Red Light, który nagrywa to, jak łamią przepisy. Mandat za przejazd na czerwonym świetle wynosi aż 500 zł i 15 punktów karnych.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Daniel Wydrych przepisy drogowe Joanna Opas kierowca kierowcy sygnalizacja świetlna

Bociany już są w drodze. Kiedy możemy się ich spodziewać w Polsce?

Bocian to symbol życia, szczęścia i wiosny. Wiosna meteorologiczna rozpocznie się już w najbliższą sobotę, 1 marca. Czy to oznacza, że i bociany już wkrótce pojawią się przy naszych domostwach. - Lecą, ale jeszcze dosyć nieśmiało. (...) Pokonują średnio 400-500 kilometrów dziennie, więc powinny się u nas pojawić za jakieś 3 tygodnie - ocenia Monika Klimowicz-Kominowska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także bociany Daniel Wydrych ptaki ornitologia

Z pociągiem zawsze przegramy. Jak poprawić bezpieczeństwo na kolei?

- Próbujemy budować lepszą świadomość kierowców w naszym kraju, że światło czerwone oznacza, że nie wjeżdżamy za sygnalizator. Nie ma znaczenia, czy widać pociąg, czy musimy poczekać kilka minut. Nie ryzykujmy, bo z pociągiem zawsze przegramy - mówi w Jedynce Jakub Majewski, prezes Fundacji Pro Kolej.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo na drodze kierowca pociągi PKP Intercity kolejnictwo Daniel Wydrych Zobacz także Radio kierowców

Katalog Dzieł Zebranych Witkacego. Jakie prace artysty możemy zobaczyć?

Katalog Dzieł Zebranych Witkacego powstaje od niemal półtora roku. To ogromne przedsięwzięcie, które już przynosi pierwsze efekty. - Mogliśmy udostępnić państwu ponad 520 prac malarskich i rysunkowych, a mamy nadzieję, że przynajmniej za dwa lata będziemy mieć ok. 1,5 tys. prac - zapowiada kuratorka, Iwona Wojnarowicz. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Stanisław Ignacy Witkiewicz Zobacz także SZTUKA malarstwo

Dzban, influencer, kraftowy. Skąd się biorą mody na słowa?

Modne słowa mają nas zaintrygować, a w rezultacie zachęcić do kupna jakiegoś towaru. Zjawisko to nie dotyczy jednak tylko handlu, bo takie określenia słyszymy coraz częściej, chociażby w mediach. - Żadna moda nie może obyć się bez kreatorów, czyli osób popularyzujących dane słowo czy związek frazeologiczny - zwraca uwagę Mateusz Adamczyk, Mistrz Mowy Polskiej oraz autor audycji radiowych i kanałów językowych.
Zobacz więcej na temat:  dzieci przedszkole Agnieszka Kunikowska Zobacz także język polski

Kurosawa, cesarz i shintoizm. Kultura Japonii oczami prof. Ewy Pałasz-Rutkowskiej. Zaprasza Katarzyna Kobylecka

Prof. Ewa Pałasz-Rutkowska to wybitna polska japonistka, profesor nauk humanistycznych, od lat związana z Katedrą Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Na swoim koncie ma 30 wypraw naukowych do Japonii i kilkanaście książek. A zaczęło się w latach 70. XX wieku. - Wtedy po raz pierwszy mogłam zobaczyć w kinie japoński film - przyznaje. 
Zobacz więcej na temat:  Japonia literatura Katarzyna Kobylecka Zobacz także KULTURA shintoizm buddyzm

Mijają cztery lata od śmierci Jana Lityńskiego. Polityka wspominają Zbigniew Gluza i Jarosław Szczepański. Zaprasza Michał Wójcik

Cztery lata temu, ratując swojego psa, wpadł do Narwi Jan Lityński - były działacz opozycji demokratycznej, uczestnik wydarzeń marcowych, obrad Okrągłego Stołu i poseł na Sejm. - Zginął człowiek legenda - nie ma wątpliwości prowadzący audycję, Michał Wójcik. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Michał Wójcik Jan Lityński historia Polski PRL