Polskie Radio
Section05

Katarzyna Kobylecka

Od przyjaźni do rywalizacji. Czy Branicki chciał porwać króla Stanisława Augusta?

To mało znany epizod z 1791 roku. Po uchwaleniu Konstytucji 3 maja Sejm jeszcze przez 2 miesiące obradował, po czym nastąpiła letnia przerwa w pracach parlamentu. Warszawa opustoszała, król Stanisław August wyjechał do Łazienek. I wtedy, w lipcu 1791 r. po mieście zaczęły krążyć plotki o planach porwania monarchy.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Stanisław August Poniatowski konstytucja 3 maja NAUKA

"Drzwi do nieba". Skąd w Egipcie wzięły się monumentalne obeliski?

Obeliski w starożytnym Egipcie były "łącznikiem" z bogiem Słońca: Ra. Kamienne, smukłe słupy swoim szczytem miały "dotykać" nieba. Stawiano je zwykle parami, przed wejściami do świątyń, już w połowie III tys. p.n.e. Od czasów antycznych były wywożone do Europy i dziś są ozdobą najważniejszych placów Rzymu, Londynu, Paryża, a nawet Nowego Jorku. 
Zobacz więcej na temat:  Egipt archeologia starożytność

Olbia - antyczna perła nad Morzem Czarnym

Wojna na Ukrainie zagraża przede wszystkim mieszkańcom tego kraju, ale w niebezpieczeństwie znalazły się także miejsca o szczególnym znaczeniu historycznym. Starożytna Olbia to najważniejsze stanowisko archeologiczne okresu grecko-rzymskiego z terenów obecnej Ukrainy. Miasto założyli w początkach VI w p.n.e. greccy osadnicy z Miletu. Od 2016 roku badania naukowe prowadzili tam polscy archeolodzy.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina archeologia Odessa Antarktyda podróże

Królowa Elżbieta I. "Musiała pokazać, że jest prawomocną władczynią"

Przez 45 lat rządów Elżbiety I Anglia urosła do rangi jednej z europejskich potęg. - Elżbieta w dniu koronacji stanęła przed wyzwaniem zademonstrowania poddanym faktu, że jest prawomocną władczynią, że jako kobieta uniesie ciężar władzy, a po trzecie, że zapewnia ciągłość władzy z wielkimi poprzednikami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Emilia Olechnowicz z Instytutu Sztuki PAN.
Zobacz więcej na temat:  Anglia historia Polski