Polskie Radio
Section05

Klub Trójki

Nie tylko Baczyński i Lokajski. Artyści-powstańcy

Pośród 200 tys. ofiar Powstania Warszawskiego było wiele znamienitości. Dołączyły one do długiej listy naszej elity narodowej zdziesiątkowanej podczas II wojny światowej. O artystach, którzy stracili życie w sierpniu i wrześniu 1944 roku w polskiej stolicy, we środowej odsłonie "Klubu Trójki" rozmawialiśmy z pisarką i pasjonatką historii Powstania Warszawskiego Agnieszką Cubałą oraz z Tomaszem Lerskim, publicystą, pisarzem i dramaturgiem.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski społeczeństwo Tomasz Zapert SZTUKA TEATR FILM Powstanie Warszawskie Warszawa kino artysta

Wolontariat zagraniczny. O etycznym pomaganiu

Jak funkcjonuje wolontariat zagraniczny i pomoc dla osób potrzebujących w różnych częściach świata? Czy na wolontariat może wyjechać każdy? Co prawda w ofertach można przebierać – od afrykańskiej przygody przy opiece nad zwierzętami,  po nauczanie języka angielskiego w sierocińcach. Jakie cechy powinien posiadać wolontariusz? Jak pomagać w sposób mądry i etyczny?
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA społeczeństwo wolontariat pomoc Monika Suszek Kuba turystyka

Czy III Rzeczpospolita rozliczyła się ze zbrodniami stalinowskimi?

Lata 1944-1956 to jeden z najmroczniejszych okresów w najnowszej historii Polski. Szalejący aparat komunistycznych represji bez skrupułów skazywał na śmierć bądź na kary długoletniego więzienia ludzi, którzy, z punktu widzenia władzy, byli niewygodni czy wręcz groźni. Krew na rękach mają szczególnie orzekający wówczas sędziowie i prowadzący te sprawy prokuratorzy...
Zobacz więcej na temat:  historia Polski komunizm stalinizm piotr gontarczyk Trójka

Polemika wokół podręcznika "Historia i teraźniejszość"

W wykazie podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego do kształcenia ogólnego resortu edukacji i nauki znalazł się podręcznik do przedmiotu historia i teraźniejszość (HiT). Mowa o publikacji "Historia i teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945-1979" autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Podręcznik w dużej mierze obejmuje wydarzenia, które po 1989 roku uległy swego rodzaju "niepamięci historycznej". Przerwanie tej zmowy milczenia spowodowało medialne ataki zarówno na sam przedmiot, jak i autora podręcznika. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Magdalena Drohomirecka Trójka Ministerstwo Edukacji Narodowej szkoła edukacja Wojciech Roszkowski

Edward Lutczyn – od ośmioletniego karykaturzysty do rysownika "niewalczącego"

Niedawno został odsłonięty jego mural w MSCW Elektrownia w Radomiu. Artysta zdziwił się, ujrzawszy swoje "paski" w skali billboardu. Dla Edwarda Lutczyna liczy się (i liczył od zawsze) dystans wobec rzeczywistości – czy to PRL-owskiej, czy obecnej. – Nigdy nie byłem walczącym rysownikiem, który gniewa się i burczy, ale widocznie nie miałem takiej wewnętrznej potrzeby. Rysowałem to, co dyktowało mi serce – mówił w "Klubie Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Małkowska KULTURA SZTUKA komiks komiksy media mural Radom Edward Lutczyn

Rzeź wołyńska – czas na pojednanie i przebaczenie?

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej obchodzony 11 lipca to trudna data dla obu narodów. Tym bardziej w tym roku: z jednej strony jest ogromna polska pomoc dla Ukrainy zaatakowanej przez Rosję, a z drugiej - sprawa rzezi wołyńskiej wciąż czekająca na wyjaśnienie.
Zobacz więcej na temat:  Rzeź Wołyńska historia Polski Magdalena Drohomirecka Trójka

"Zawsze w modzie". Grażyna Hase o swoim życiu i karierze

W Muzeum Warszawy można oglądać monografię dokonań Grażyny Hase. Jej zawodową działalność, także osobiste losy, przywołuje wystawa "Zawsze w modzie". Ponad 200 obiektów plus dodatki, zdjęcia, filmy. – Cieszę się, że wystawę odwiedza młodzież. Często słyszę, że chcieliby założyć te ubrania, że są one bardzo aktualne – mówi w Trójce Grażyna Hase.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Małkowska społeczeństwo moda PRL

Więzienie przy Rakowieckiej. Trwa trzeci etap poszukiwań ofiar reżimów

Na terenie byłego więzienia przy Rakowieckiej w Warszawie ruszył kolejny etap prac poszukiwawczych ofiar totalitaryzmów. Zespół pod kierownictwem dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka będzie prowadził te prace już po raz ósmy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Magdalena Drohomirecka areszt Mokotów Warszawa Powstanie Warszawskie Muzeum Żołnierzy Wyklętych Żołnierze Wyklęci badania Instytut Pamięci Narodowej historia Polski II wojna światowa

Uchylenie wyroku Roe versus Wade i prawdziwa historia arki Noego. W obronie życia

Biblijna opowieść o Arce Noego i unieważnienie wyroku Roe versus Wade z 1973 roku, gwarantującego w Stanach Zjednoczonych prawo do przerywania ciąży – tych dwóch wydarzeń pozornie nie łączy nic. Wojciech Reszczyński wraz ze swoimi gośćmi – ks. prof. Romanem Piwowarczykiem, autorem książki "Arka Noego odnaleziona", oraz Pawłem Ozdobą z Centrum Życia i Rodziny znalazł jednak dla nich wspólny mianownik. Jest to dążenie do obrony ludzkiego życia i rodziny.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wojciech Reszczyński społeczeństwo rodzina dzieci Biblia Hong Kong Arka Noego

Domokrążna sieć kontaktów. Życie ulicy kiedyś i dziś

Po czasie lockdownu, kiedy nasze życie ograniczały pandemiczne obostrzenia, znów wyszliśmy na ulice. Siedzimy przed kawiarniami (w mieście) lub na przydomowych ławeczkach (na wsi), spacerujemy i spotykamy się, czy to ze znajomymi, czy to z zupełnie nieznanymi nam ludźmi. Jak owo życie ulicy wyglądało dawniej? Prowadząca "Klub Trójki" Monika Małkowska zapytała o nie Grzegorza Sieczkowskiego, historyka, publicystę, autora programów w TVP Historia oraz książek.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Małkowska społeczeństwo pandemia zabawa miasto orkiestra

81 lat temu III Rzesza napadła na ZSRR. Mit "Wielkiej Wojny Ojczyźnianej"

22 czerwca mija 81 lat, odkąd w 1941 roku Niemcy zaatakowały Związek Sowiecki. Niedawni sojusznicy stali się wrogami. Co dzisiaj wiemy o micie "Wielkiej Wojny Ojczyźnianej", która stała się na dziesięciolecia fundamentem rosyjskiej polityki historycznej, mordach na Polakach popełnionych przez wycofującą się Armię Czerwoną i losach Polaków pod okupacją sowiecką?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Bogusław Kaczyński Piotr Dmitrowicz Związek Radziecki III Rzesza Niemcy Józef Stalin Adolf Hitler II wojna światowa ZSRR Władimir Putin

Bogusław Kaczyński. Wspominając niezapomnianego

Bogusław Kaczyński (1941-2016) zapisał się w historii polskiej kultury jako niezapomniany konferansjer oraz wielbiciel i ulubieniec gwiazd. Niedawno minęła rocznica jego urodzin, a latem jak zawsze arie i piosenki Jana Kiepury zabrzmią w Krynicy, stolicy festiwalu, który Bogusław Kaczyński powołał do życia. Stworzył także Łańcuckie Święto Muzyki, kierował teatrem Roma i wspierał młodych artystów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Magdalena Drohomirecka KULTURA Bogusław Kaczyński opera telewizja

Stanisław Bareja widziany oczami swojej córki

15 czerwca minęło 35 lat od śmierci Stanisława Barei, jednego z najpopularniejszych polskich reżyserów. Jego komedie bawią i uczą kolejne generacje Polaków, a on sam doczekał się licznych publikacji na swój temat, kilku prac magisterskich i dwóch biografii: Macieja Łuczaka "Miś, czyli świat według Barei" oraz Macieja Replewicza "Król krzywego zwierciadła". Z kolei o jego ulubionych aktorach w dwóch tomach "Jak u Barei" opowiedział Rafał Dajbór, a kilka tygodni temu ukazała się książka "Żaby w śmietanie, czyli Bareja i bliscy", w której córka twórcy "Misia" ukazuje go od najmniej znanej strony - życia rodzinnego. I właśnie z Katarzyną Bareją rozmawiał w "Klubie Trójki" Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Zapert Stanisław Bareja KULTURA wspomnienie KSIĄŻKA Trójka