Polskie Radio
Section05

KULTURA

Wspomnienia o Franciszku Pieczce: Mastalerz, Malec, Kukuła

Przez ponad pół wieku związany był z Teatrem Polskiego Radia, gdzie nagrał wiele słuchowisk i adaptacji polskiej literatury, występował też w powieści radiowej "W Jezioranach". Franciszek Pieczka – wybitny aktor, ciepły człowiek – odszedł w wieku 94 lat. Tę niezwykłą postać polskiej sceny teatralnej i filmowej, w specjalnej audycji przygotowanej przez Program 3 Polskiego Radia, wspominali związani z nim twórcy. 
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Franciszek Pieczka Janusz Kukuła Andrzej Mastalerz wspomnienie SZTUKA Teatr Polskiego Radia Audycja kulturalna Trójka

"Kultura to broń propagandy Rosji". Ukraińcy protestowali przed Operą Narodową w Brukseli

Około stu osób demonstrowało w Brukseli przed Belgijską Operą Narodową przeciwko repertuarowi obejmującemu rosyjskich kompozytorów. Szczegóły ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Bruksela Beata Płomecka Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe opera

Franciszek Pieczka nie żyje. Wybitny aktor zmarł w wieku 94 lat

Nie żyje Franciszek Pieczka. Był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów. Widzowie pamiętają go jako Gustlika z "Czterech pancernych i psa", Taga z "Austerii" czy tytułowego bohatera "Żywota Mateusza". Franciszek Pieczka w sposób szczególny był związany z Polskim Radiem, grał w wielu słuchowiskach i spektaklach Teatru Polskiego Radia. Informację o śmierci aktora potwierdziła rodzina.
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Pieczka TEATR FILM SZTUKA W POLSKIM RADIU POLSKA

Franciszek Pieczka nie żyje. Wybitny aktor zmarł w wieku 94 lat

Nie żyje Franciszek Pieczka. Był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów. Widzowie pamiętają go jako Gustlika z "Czterech pancernych i psa", Taga z "Austerii" czy tytułowego bohatera "Żywota Mateusza". Franciszek Pieczka w sposób szczególny był związany z Polskim Radiem, grał w wielu słuchowiskach i spektaklach Teatru Polskiego Radia. Informację o śmierci aktora potwierdziła rodzina.
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Pieczka FILM SZTUKA W POLSKIM RADIU

Piotr Trojan o filmie "Johnny": w każdym z nas jest trochę dobra i ten film to pokazuje

Gościem Ryszarda Jaźwińskiego był Piotr Trojan, aktor nagrodzony na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za najlepszą główną rolę męską w filmie "Johnny" w reżyserii Daniela Jaroszka. Co rola Patryka zmieniła w jego życiu? Zachęcamy do wysłuchania audycji "Trójkowo, filmowo" i zapoznania się ze wszystkim laureatami gdyńskiego festiwalu. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka film polski FPFF w Gdyni

Przybysz z Wenecji. Bernardo Bellotto zwany Canaletto i jego twórczość

Włoski malarz na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego stał się słynnym weducistą. Malował widoki miast, w tym liczne, historyczne obrazy XVIII-wiecznej Warszawy. Na wystawie "Bernardo Belotto. W 300. rocznicę urodzin malarza", w Zamku Królewskim w Warszawie, poznajemy jego drogę twórczą poprzez charakterystyczne okresy, podróże i najcenniejsze serie płócien.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST malarstwo Bernardo Bellotto - Canaletto Włochy Stanisław August Poniatowski

Dzban, który mrozi, czyli dlaczego dorośli nie mogą dogadać się z dziećmi?

Rodzice często mówią, "że nie potrafią się dogadać ze swoimi dziećmi". Nic dziwnego, skoro język dorosłych różni się od tego używanego przez młodzież. Co więcej, nawet poszczególne grupy wiekowe młodych ludzi mówią różnymi gwarami. Nic dziwnego, że powstają nawet specjalne słowniki tłumaczące "z polskiego na nasze".
Zobacz więcej na temat:  język polski rodzice dzieci młodzież rozmowa Józef Niewiarowski Łukasz Sobolewski Trójka

Srebra FON w poznańskim Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe w Poznaniu w swoim oddziale Muzeum Sztuk Użytkowych prezentuje srebrny skarb – grupę srebrnych obiektów pochodzących z Funduszu Obrony Narodowej. Wywiezione we wrześniu 1939 roku z Polski, powróciły w połowie lat 70. i zostały w Poznaniu. Ten dowód niezwykłego poświęcenia Polaków chcących ratować swój kraj, w obliczu wojny za naszą wschodnią granicą nabiera nowego znaczenia.
Zobacz więcej na temat:  Poznań wystawa Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa Karol Gnat Trójka

Musica Sacromontana 2022. "Trudno, by w takim miejscu nie było pięknej akustyki"

- Mamy ten przywilej, że w naszym otoczeniu jest tak piękny obiekt jak bazylika świętogórska i cały kompleks klasztorny. Zawdzięczamy to wspaniałym fundatorom, m.in. Adamowi Konarzewskiemu, jego żonie i włoskim architektom, bo warto nadmienić, że nasza bazylika jest kopią weneckiej świątyni Santa Maria della Salute - mówił w "Poranku Dwójki" Wojciech Czemplik, dyrektor artystyczny 17. Festiwalu Muzyki Oratoryjnej "Musica Sacramontana".
Zobacz więcej na temat:  Joseph Haydn Dwójka