Polskie Radio
Section05

KULTURA

Bajka muzyczna "Król Maciuś I" – najmłodsi mają głos

– Napisanie bajki muzycznej to jest bardzo ciekawe wyzwanie – napisać coś, co jest proste do wykonania i jednocześnie ciekawe do słuchania – opowiadał w Dwójce Jerzy Rogiewicz, kompozytor bajki muzycznej "Król Maciuś I" na orkiestrę i chór dziecięcy. Transmisja w Programie 2 Polskiego Radia w najbliższą niedzielę 18 września o godzinie 13.00.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Korczak Dwójka Jakub Kukla muzyka klasyczna bajka dzieci

Kampania "Puste ramy" zainaugurowana. Polska przekaże Rosji kolejne wnioski ws. zrabowanych dzieł kultury

- Polska przekaże Rosji kolejnych siedem wniosków restytucyjnych dot. dzieł sztuki wywiezionych do ZSRR w czasie II wojny światowej - poinformował wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. Zapewnił, że Polska nigdy nie przestanie poszukiwać i odzyskiwać zagrabionych w czasie wojny dóbr kultury.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa reparacje wojenne II wojna światowa Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rosja HISTORIA SZTUKA malarstwo

Jarosław Cymerman: w 1944 roku odradza się w Polsce życie teatralne

- Lata 1944-1949 to czas, kiedy w jakimś sensie kończyła się pewna epoka i zaczynała nowa. Z jednej strony były to pierwsze sezony tzw. Polski Ludowej, ale z drugiej były to ostatnie sezony teatru sprzed 1939 roku. Był to moment, kiedy kończyły się pewne zjawiska – te negatywne, jak i pozytywne, które obserwowaliśmy w teatrze międzywojennym - mówił dr Jarosław Cymerman, teatrolog i autor książki "Sezony pierwsze i ostatnie. Teatr Miejski w Lublinie w latach 1944-1949".
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Cymerman teatrologia historia teatru Dwójka

Jerzy Kornowicz: "Warszawska Jesień" ma swoją tożsamość

- Nasze tegoroczne hasło ma niewątpliwie sens społeczny, ale oczywiście również aspekt czysto muzyczny. Chodzi o coś, co po staremu nazwalibyśmy kameralistyką czy zespołowością. To fenomen ostatnich dwóch dekad, w jakimś stopniu to zespoły piszą muzykę, a nie kompozytorzy. Tej wizji świata i twórczości przyjrzymy się podczas tegorocznego festiwalu - mówił w Dwójce Jerzy Kornowicz, dyrektor "Warszawskiej Jesieni", która rozpoczyna się już w piątek 16 września. 
Zobacz więcej na temat:  Warszawska Jesień muzyka współczesna Jerzy Kornowicz Dwójka Paweł Siwek

Janusz Kukuła: Radiobooki to sposób na odkrywanie siebie

– Szukałem metafory do tego, co robimy, udostępniając państwu Radiobooki i jest to odkrywanie, poznawanie samego siebie poprzez najlepszą literaturę – mówi Janusz Kukuła, wieloletni dyrektor Teatru Polskiego Radia. Jak dodaje, ta forma umożliwia też młodszym pokoleniom obcowanie z klasykami literatury, poprzez słuchanie ich. Równie ważne jest także spotkanie z najwspanialszymi polskimi aktorami. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler Radiobook literatura literatura polska

PR24 Nowy dokument o Żwirce i Wigurze, Piotr Kloc: ta historia żyła w mojej rodzinie

- Kiedy okazało się, że polska myśl techniczna mogła prześcignąć niemiecką, a nasz pilot mógł być lepszy od uważanych za najlepszych na świecie pilotów niemieckich, to było dla nowej Polski, dla II RP, informacja bardzo pozytywna - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Kloc, reżyser filmu “Żwirko i Wigura. 15 dni chwały”. Jak mówił, na pomysł zrobienia filmu o legendarnych polskich lotnikach, wpadł, gdy w piwnicy znalazł stare taśmy szpulowe.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA FILM lotnictwo Franciszek Żwirko Stanisław Wigura Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Milion zabytków on-line dzięki Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa

- To rewolucja polegająca na tym, że w jednym miejscu w sieci udostępniamy 1,3 mln dokumentów na temat 700 tysięcy zabytkowych obiektów w Polsce – nie tylko wpisanych do rejestru, ale również znajdujących się w wojewódzkich ewidencjach zabytków - opowiadała Katarzyna Zalesińska, szefowa Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który udostępni dokumenty dotyczące dóbr kultury na portalu zabytek.pl.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Narodowy Instytut Dziedzictwa digitalizacja treści digitalizacja zabytki

"Tamara Łempicka cały czas pracowała nad swoim rozwojem"

- Obecny rok można nazwać rokiem Tamary Łempickiej, ponieważ otwarto aż trzy wystawy poświęcone malarce. Na naszej wystawie skupiliśmy się wyłącznie na malarstwie i jest to z założenia ekspozycja dająca możliwość bezpośredniego obcowania z obrazami. To mała monografia, gdzie mamy cały rozwój Tamary Łempickiej od lat 20. aż do 60. - mówił w Dwójce Światosław Lenartowicz, kurator wystawy "Łempicka", którą od 9 września możemy oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Tamara Łempicka Muzeum Narodowe w Krakowie Jakub Kukla