Polskie Radio
Section05

KULTURA

"SPATiF. Upajający pozór wolności". Rzecz o kultowym miejscu powojennej Polski

SPATiF - klub Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu. Miejsce spotkań bohemy. Arena plotek, romansów, dyskusji i wydarzeń, które do dziś krążą w formie anegdot. Część klimatu tego miejsca możemy odnaleźć na kartach książki "SPATiF. Upajający pozór wolności" Aleksandry Szarłat. 
Zobacz więcej na temat:  literatura Magda Mikołajczuk SPATiF Jan Himilsbach Zdzisław Maklakiewicz Stanisław Dygat Kalina Jędrusik

PR24 Wystawa "Niepokój przychodzi po zmierzchu". Komornicka: ważny jest wielogłos, a nie indywidualności

- Zależało mi, aby jak najwięcej głosów uwzględnić w tej wystawie, ponieważ nie interesowało mnie pokazywanie indywidualności, wskazywanie kto jest najważniejszy, a szukanie tego, co wspólne. Dlatego ważny był dla mnie wielogłos, który pojawia się w wystawie - powiedziała w Polskim Radiu 24 Magdalena Komornicka (historyk sztuki, kurator wystawy "Niepokój przychodzi o zmierzchu", Zachęta). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska SZTUKA wystawa młodzież społeczeństwo

"Widzę jak ludzie jedzą jedzenie znalezione na śmietniku". W Warszawie zaprezentowano opisy wojny na Ukrainie

Koszmar rosyjskiej agresji, terror wobec ludności cywilnej i dramatyczna codzienność pod okupacją - to wszystko ukazują relacje uchodźców z Ukrainy. Zbieraniem tych świadectw zajmuje się Centrum Lemkina powołane przez Instytut Pileckiego. Prawie 20 opisów okupacyjnej rzeczywistości zaprezentowano w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie podczas wydarzenia "Wojna i Pamięć". 
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie aktorzy wojsko SZTUKA Rosja Wydarzenia

Praga w reportażu "Antropologia codzienności" [POSŁUCHAJ]

Pięknie wydane albumy z komiksami, składają się na dwie trylogie, pod wspólnym tytułem "Praga gada", a wszystko za sprawą Przemysława Olszewskiego, który kilkanaście lat temu powołał do życia Fundację Animacja, by realizować swoje pomysły, mające na celu ocalenie od zapomnienia codziennej historii życia prawobrzeżnej Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Warszawa Praga Grażyna Wielowieyska miasto komiks komiksy literatura KSIĄŻKA zwyczaje

Ta wspaniała ułuda. O fenomenie seriali

Na godzinę swojego ulubionego serialu kiedyś trzeba było czekać cały tydzień, a teraz możemy obejrzeć cały sezon na raz, nierzadko zarywając noc. Przez ostatnie kilkanaście lat pogląd na oglądanie seriali uległ ogromnej przemianie. Jak wygląda to dziś? – Jednym z elementów tłumaczących fenomen współczesnych seriali jest potrzeba emocjonalnej ułudy – twierdzi kulturoznawca i medioznawca z UKSW prof. Grzegorz Łęcicki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler serial Aleksander Ziemiańczyk platforma streaming telewizja psychologia

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Aktorzy przeczytają relacje wojenne Ukraińców

W Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu Instytut Pileckiego zaprezentuje wspomnienia wojenne Ukraińców, którzy doświadczyli koszmaru rosyjskiej agresji. Zaprezentowane wspomnienia pochodzą ze zbiorów powołanego przez Instytut Centrum Lemkina, które dokumentuje rosyjskie zbrodnie na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Instytut Pileckiego Ukraina Rosja aktorzy Wydarzenia

Ruszają prace przygotowawcze przed odbudową Pałacu Saskiego

Dyskusje na temat odbudowy zburzonego Pałacu Saskiego trwały długo i budziły wiele emocji. Dzisiaj jedynym widocznym zachowanym jego fragmentem jest Grób Nieznanego Żołnierza. Teraz, po podjęciu decyzji o odbudowie, zaczynają się prace przygotowawcze. Jesienią wkroczą archeolodzy.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Pałac Saski zabytki archeologia architektura historia Polski Przemysław Lis Witold Lazar Trójka odbudowa rekonstrukcja

Szymon Mechliński: uderzymy z Michałem w trochę inny klimat

- Z Michałem współpracujemy już od jakiegoś czasu. Pulę repertuarową polskich utworów mamy już naprawdę bardzo dużą. Starałem się też wykorzystać trochę tę szansę i zaproponować mu coś troszeczkę może mniej oczywistego - mówił w "Wybieram Dwójkę" śpiewak Szymon Mechliński. Razem z pianistą Michałem Bielem będzie on gospodarzem najbliższej "Miejscówki z Dwójką" (27.08).
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką śpiew fortepian Monika Zając koncert Dwójka

Witkacy i kobiety w Muzeum Narodowym w Warszawie

Kobiet ważnych w życiu Witkacego było bardzo wiele. – Dla Witkacego związki z kobietami, często równoległe, były bardzo istotne. Jedną z głównych bohaterek książki uczyniłam kobietę, moim zdaniem niezwykle ważną w życiu Stanisława Ignacego Witkiewicza - to jego żona Jadwigę, zwaną przez wszystkich Niną, cesarzową Zjednoczonej Witkacji, jak określał ją sam artysta – mówiła Małgorzata Czyńska, autorka książki "Witkacy i kobiety. Harem metafizyczny". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Stanisław Witkiewicz malarstwo Zakopane Muzeum Narodowe w Warszawie

Art déco: przełom w designie i myśleniu o pięknie

Zgeometryzowane formy, nadawanie piękna przedmiotom użytkowym, żywa kolorystyka i drogie materiały – to główne cechy stylu art déco. Jego nazwa wywodzi się od francuskiego art (sztuka) i décoratif (dekoracyjny). Art déco rozpowszechnione w latach 1919-1939 do dzisiaj ma wielką grupę wielbicieli.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA Tamara Łempicka architektura malarstwo design Aleksander Ziemiańczyk Tomasz Miara Trójka art déco