Polskie Radio
Section05

KULTURA

PR24 Film "Czas na pogodę". Jacek Raginis-Królikiewicz i Bogna Królikiewicz o swoim dziele

Film "Czas na pogodę" porusza trudny temat samotności, samobójstw i uzależnień, jednak twórcy pokazali to w nieco inny sposób, niż przyzwyczaiła nas do tego popkultura - problem uzależnienia dotyczy kobiety. W Polskim Radiu 24 o tym dziele mówili jego autorzy - reżyser Jacek Raginis-Królikiewicz oraz producentka Bogna Królikiewicz, prywatnie także siostra reżysera.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 FILM Rafał Porzeziński Jacek Raginis-Królikiewicz

PR24 Małgorzata Sobieszczańska gościem "Rozmowy kulturalnej"

Małgorzata Sobieszczańska to pisarka, scenarzystka, wykładowczyni scenariopisarstwa w Warszawskiej Szkole Filmowej. Absolwentka Wiedzy o Teatrze w Warszawskiej Akademii Teatralnej oraz Studium Scenariuszowego w Łódzkiej Szkole Filmowej. Autorka scenariuszy filmów fabularnych, seriali, słuchowisk radiowych oraz dramatów. Laureatka licznych nagród. W Polskim Radiu 24 opowiadała o swojej pracy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Małgorzata Sobieszczańska literatura KSIĄŻKA FILM

Joanna Liszowska: życie jest piękne, życie jest jedno i jest krótkie. Trzeba z niego korzystać

Jest aktorką filmową, telewizyjną, teatralną, jest też aktorką śpiewająca (z powodzeniem), ale jak sama mówi, przede wszystkim jest mamą. Joanna Liszowska największą rozpoznawalność zdobyła dzięki roli Patrycji w serialu "Przyjaciółki". Kręcąc kolejny jego sezon występuje równocześnie w warszawskich teatrach, wystawia monodram i przygotowuje recital. Prawdziwa aktorka pracująca, która żadnej sceny się nie boi…
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz joanna liszowska kino TEATR telewizja rozmowa wywiad

Jerzy Waldorff: w 1927 roku słuchałem Konkursu Chopinowskiego przez radio

- Działo się to u nas na wsi w Rękawczynie w głębokim Poznańskim. Pamiętam, że zacząłem od ambitnych planów, że sobie sam zbuduję aparat, ale oczywiście nic z tego nie wyszło. Do momentu, gdy mój zdenerwowany ojciec pojechał do Poznania i kupił olbrzymi aparat o nazwie Superheterodyna - wspominał w archiwalnym nagraniu Jerzy Waldorff, bohater audycji "Dwie do setki".
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Waldorff Polskie Radio Dwójka radio Jakub Kukla Andrzej Zieliński Bohdan Łazuka Jerzy Kisielewski konkurs chopinowski Stefan Kisielewski

Tola Mankiewiczówna. Słynna przedwojenna śpiewaczka i gwiazda starego kina

– Ona prezentowała ujmującą, wysmukłą, pełną wdzięku i kobiecości sylwetkę. Miała subtelną urodę, pełne wyrazu oczy, a cechował ją kunszt wokalny i aktorski. Oto suma walorów, dzięki którym ta piękna, jasnowłosa śpiewaczka zdobyła sympatię publiczności i uznanie krytyków – mówił redaktor Tomasz Dąbrowski na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski kino FILM Dwudziestolecie międzywojenne II Rzeczpospolita kabaret

Besiek Kozłowski – nowy kozi bohater w świecie literatury dziecięcej

Przygody Koziołka Matołka, który szukał Pacanowa, są powszechnie znane. W świecie książki pojawił się natomiast kolejny kozi bohater. Besiek Kozłowski, stworzony przez Annę Błachucką i namalowany przez Monikę , ma pomóc dzieciom w ćwiczeniu głoski "r", ale też pomaga walczyć z kompleksami.
Zobacz więcej na temat:  Trójka literatura książki dla dzieci książki Anna Błachucka Michał Żołądkowski Katarzyna Cygler

Katarzyna Michalak: reportaż to przygoda, pasja, ważna część mojego życia

"Dźwięk bez fikcji. O radiowym reportażu artystycznym" - to tytuł właśnie wydanej książki, której autorką jest Katarzyna Michalak. - Zaczęło się od potrzeby opowiadania historii. Najpierw jako dziecko słuchałam opowieści mojej babci. To było w takim ciemnym mieszkaniu przy Piotrkowskiej w Łodzi. Siadałyśmy na wersalce, ja zamykałam oczy i słuchałam, a w mojej wyobraźni tworzył się taki film bez obrazu. Moje ucho stawało się bardziej wrażliwe na dźwięk - wspominała w Dwójce znakomita reportażystka.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Katarzyna Michalak Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Prix Italia Studio Reportażu i Dokumentu

Festiwal Conrada w Krakowie: święto kultury i rozważania na temat migracji

Pisarze z pięciu kontynentów zebrali się w Krakowie w ramach 15. Festiwalu Conrada. Podczas wydarzenia, które potrwa do 29 października, uczestnicy skupiają się na temacie migracji. W programie znalazły się także spotkania z pisarzami z Francji i Ukrainy oraz przedstawicielami literatury m.in. z Chile, Gwatemali i Argentyny.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler literatura festiwal conrada Kraków

Dyrektor polskiego muzeum odznaczony przez króla Karola. Piotr Cywiński otrzymał Order Imperium Brytyjskiego

Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr Cywiński został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Imperium Brytyjskiego. To jedno z wysokich odznaczeń przyznawanych przez Zjednoczone Królestwo.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo muzeum Auschwitz historia Polski II wojna światowa okupacja niemiecka Wielka Brytania dyplomacja polityka historyczna pamięć król Karol III