Polskie Radio
Section05

las

"Ćwiczenie pamięci może sprawiać przyjemność". Jak się uczyć aby zapamiętać?

Jeśli czasem trudno nam zapamiętać listę zakupów, czy definicję jakiegoś słowa, to historia Mateusza Trzęsickiego pokazuje jakie naprawdę możliwości ma nasz mózg. Gościem "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom był 11-letni zwycięzca generalnej klasyfikacji Ogólnopolskich Mistrzostw Pamięci Best Brain w kat. dzieci i rekordzista Polski w zapamiętywaniu słówek z fikcyjnego języka obcego na czas.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie edukacja przyrodnicza łąka natura Ziemia dzieci

Izabela Dłużyk: warto zrobić coś innego, spróbować się wyciszyć, odejść od cywilizacji

Izabela Dłużyk to zakochana w przyrodzie tłumaczka i filolożka, która w sposób mistrzowski opanowała rejestrowanie dźwięków natury. Zna świat dźwięków przyrody doskonale, a na pewno lepiej od wielu z nas. Od urodzenia nie widzi, wytrenowała więc słuch tak, że zwraca uwagę na dźwięki, które często umykają naszej uwadze.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Szydłowska przyroda natura dźwięki łąka niepełnosprawność Trójka ludzie ptaki zwierzęta miasto cywilizacja

Konsekwencje mogą być tragiczne. Lasy Państwowe ostrzegają

W polskich lasach zaczyna się sezon na owoce. Jagody, poziomki, maliny czy jeżyny kuszą smakiem i właściwościami zdrowotnymi. - Dajcie sobie chwilę, umyjcie je i następnie spokojnie i bezpiecznie spożywajcie - apelują Lasy Państwowe. Przypominają, że  zadbanie o higienę pozwoli uniknąć zakażenia groźnymi pasożytami.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lasy Państwowe jagody tasiemiec owoce pasożyty zdrowie higiena

Polskie Radio 24 Polskie lasy zagrożone. "Musimy zmienić podejście"

Susza i nadmierna eksploatacja to dwa istotne zjawiska, które szkodzą polskim lasom. Katarzyna Wiekiera ze stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot podkreśliła w Polskim Radiu 24, że ludzie powinni zmienić myślenie o tym zasobie naturalnym. - Na pierwszy plan powinna się wybić funkcja ochrony przyrody, a nie eksploatacyjna - powiedziała. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA klimat GOSPODARKA

"Żebranie" orzeszków to nie jest typowe zachowanie wiewiórek. Czego nauczyli je ludzie?

- Wiewiórki leśne więcej czasu spędzają w koronach drzew, niż te które widujemy w parkach. Miejskie wiewiórki nauczyły się bowiem, że jak zejdą na ziemię to jest duża szansa, że dostaną jakiś smakołyk. To nie jest dla nich naturalne zachowanie - wyjaśniła dr Dagny Kruze - Gryz z Instytutu Nauk Leśnych SGGW, która w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki" opowiadała o najważniejszych faktach z życia wiewiórek.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie hodowla zwierząt Wiewiórka Basia zwierzęta leśne Łazienki Królewskie