Polskie Radio
Section05

malarstwo

Dzieło Siemiradzkiego symbolem otwarcia Muzeum Narodowego w Krakowie

142 lata temu, 7 października 1879 roku, Henryk Siemiradzki uroczyście ofiarował jeden z najsłynniejszych swoich obrazów, "Pochodnie Nerona", otwieranemu właśnie Muzeum Narodowemu w Krakowie. Muzeum to, utworzone przez Radę Miasta Krakowa podczas sesji specjalną uchwałą, uznane zostało za pierwszą na ziemiach polskich narodową instytucję muzealną Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie Stanisław Wyspiański Jan Matejko Leonardo da Vinci Rembrandt Józef Ignacy Kraszewski Władysław Podkowiński rzeźba grafika

Płótna Jakoba Philippa Hackerta na Wawelu. "To obrazy, które wciągają"

- Jakob Philipp Hackert był malarzem realistą, ale też malarzem nastroju. Starał się wiernie oddać krajobrazy, które oglądał. Jeżeli patrzymy na te cztery obrazy i charakterystyczne włoskie światło, czujemy się jak w XVIII-wiecznej Italii, bo są to pejzaże utrwalone właśnie pędzlem tego niemieckiego malarza - mówiła w Dwójce dr Joanna Winiewicz-Wolska, kierownik działu Zbiorów Malarstwa w Zamku Królewskim na Wawelu, gdzie trafiły dzieła znakomitego niemieckiego pejzażysty.
Zobacz więcej na temat:  Wawel Neapol Dwójka KULTURA Jakub Jamrozek

Muzeum na literę "n". Gdański NOMUS przed wielkim otwarciem

Przez pół wieku znajdowała się tu szkoła zawodowa kształcąca przyszłych stoczniowców. W latach 90. - po upadku stoczni - był tu pustostan, potem siedziba Instytutu Sztuki Wyspa. W październiku w budynku otwiera się NOMUS – nowe miejsce na mapie sztuki współczesnej w Polsce i zarazem nowy dział Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA SZTUKA fotografia rzeźba muzeum Gdańsk Kasia Dydo

"Jego kreska w pewnym momencie życia zaczęła się upraszczać". Haber o rysunkach Norwida

- Norwid miał tę cechę, że jego prace miały charakter nieukończony co było przyczynkiem do negatywnego stosunku do nich - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Haber, kuratorka wystawy "Sztukmistrz. Norwid - rysunki". Gościem audycji była także Joanna Bancerowska z Narodowego Centrum Kultury. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 KULTURA Cyprian Kamil Norwid poezja Narodowe Centrum Kultury wystawa

Historia Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w wyjątkowej publikacji

Noty ponad 900 obiektów oraz prawie 1 000 zdjęć, w tym fotografie dzieł zaginionych, znalazły się w unikatowej publikacji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, poświęconej zbiorom i historii 80-letniej działalności jednej z najważniejszych instytucji artystycznych w dziejach Polski. „Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie (1860-1940, 1948). Zarys historyczny i katalog zbiorów” Romana Olkowskiego to trzytomowe wydawnictwo, które stanowi nie tylko doskonale przygotowane kompendium wiedzy o sztuce, ale jest również nieocenionym źródłem do badań nad polskimi stratami wojennymi.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego SZTUKA KULTURA historia Polski

"Miłość ziemska i niebiańska" według Tycjana

W 1514 roku Nicolo Aurelio, sekretarz weneckiej Rady Dziesięciu, ożenił się z Laurą Bagarotto, zamożną wdową z Padwy. Obraz powstał najpewniej z okazji tych zaślubin, nie jest to jednak konwencjonalny portret małżeński. Nie ukazuje wizerunku panny młodej, chociaż jedna z przedstawionych na obrazie kobiet ubrana jest w strojny wenecki strój ślubny.
Zobacz więcej na temat:  Tycjan Michał Montowski Dwójka Grażyna Bastek SZTUKA

Wędrówka sentymentalna śladami Izabelli Galickiej

W 1964 roku Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska – dwie młode historyk sztuki, na plebanii w Kosowie Lackim, odkryły obraz "Ekstaza św. Franciszka", autorstwa El Greca. Sensacyjna historia zapewne nie byłaby znana, gdyby nie udało się jej uwiecznić na kartach książki. Prace nad wydawnictwem przyczyniły się jednak nie tylko do spisania wspomnień, ale dały też początek pięknej przyjaźni. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Monika Małkowska Klub Trójki Podlasie

Cenny obraz przez lata uznawano za stratę wojenną. Teraz trafił do Muzeum Narodowego

Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński przekazał Muzeum Narodowemu w Warszawie obraz olejny "Pod brzozami/Dzieci w lesie brzozowym nad fiordem Haiko" autorstwa Alberta Edelfelta. Dzieło, które przed wojną znajdowało się w pałacu w Spale, zostało odnalezione w roku 2019 na strychu domu w Łodzi. Przez wiele lat obraz był uznawany za stratę wojenną.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński II wojna światowa historia Polski społeczeństwo KULTURA SZTUKA