Polskie Radio
Section05

malarstwo

"Mona Lisa" - kwintesencja malarstwa Leonarda da Vinci

Dlaczego ona, a nie inny obraz, a nie wizerunek innej kobiety, stał się legendą? Ikoną. Gwiazdą popkultury. Przedmiotem adoracji i pielgrzymek, jak gdyby była czyniącą cuda świętą, z czcią przechowywaną w jednej z największych na świecie świątyń sztuki. A przecież świętą nie jest i cudów nie czyni. Czy jest dzieło sztuki bardziej irytujące niż "Mona Lisa" ("La Gioconda")? A irytujące jest z co najmniej dwóch powodów - niedocieczonych przyczyn jej sławy i z całkowitej niemożności obejrzenia obrazu. 
Zobacz więcej na temat:  Leonardo da Vinci Dwójka Michał Montowski Grażyna Bastek

Jak dziś postrzegamy kapistów? Rozmowa z prof. Ireną Kossowską

Ich przygoda zaczęła się sto lat temu. Nazwano ich kapistami - to skrót od Komitetu Paryskiego. Studenci krakowskiej pracowni Józefa Pankiewicza zaczęli na różne, dostępne im sposoby zbierać środki pozwalające na wyjazd do Paryża. Planowano kilkutygodniowy wyjazd. Stało się inaczej, pozostali tam kilka lat, niektórzy na zawsze. Na ten temat w Polskim Radiu 24 mówiła prof. Irena Kossowska, historyk sztuki, wykładowca UMK w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

"Chopinowi Duda-Gracz" - zmaterializowanie muzyki na wystawie w Muzeum Śląskim

- To nasza największa wystawa w tym roku, przedstawiająca monumentalne dzieło malarskie, które jest inspirowane utworami jednego z najważniejszych polskich kompozytorów - mówiła w Dwójce Maria Czarnecka, dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach. Wernisaż wystawy "Chopinowi Duda-Gracz" odbędzie się w piątek 16 czerwca.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Duda-Gracz wystawa Dwójka Paweł Siwek Fryderyk Chopin muzeum

Tymon Niesiołowski - przedstawiciel formizmu w polskim ekspresjonizmie

58 lat temu, 12 czerwca 1965 roku, zmarł w Toruniu Tymon Niesiołowski - malarz i grafik, twórca sztuki użytkowej, pedagog. W zróżnicowanym świecie malarstwa w Polsce uchodził za czołowego przedstawiciela formistów, polskiego awangardowego ruchu literacko-artystycznego, zwanego wcześniej także polskim ekspresjonizmem. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA SZTUKA awangarda Dwudziestolecie międzywojenne Wilno Toruń

Wystawa "Polski mężczyzna 1910-2010". Przegląd stylów i tendencji w sztuce

"Polski mężczyzna 1910-2010" to tytuł najnowszej wystawy w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich (oddział Muzeum Narodowego w Kielcach). Na ekspozycję składają się obrazy i rzeźby, które przedstawiają mężczyzn w rolach społecznych i zawodowych, jakie pełnili w ciągu stu lat. Na dziełach artystów takich jak Maja Berezowska czy Henryk Czarnecki ukazani są m.in. górnicy, rolnicy, biznesmeni, ojcowie i mężowie.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Kielce Jakub Domoradzki mężczyzna SZTUKA

"Jerzy Nowosielski" - album z dziełami erudyty i wszechstronnego artysty

- Na wyjątkowość Jerzego Nowosielskiego składało się wiele czynników. Artysta pochodził z wielonarodowej rodziny, wychowywał się na styku dwóch kultur i religii. Od najmłodszych lat interesował się sztuką, nie tylko malarstwem. Był erudytą, człowiekiem zainteresowanym wieloma dyscyplinami, chętnie wypowiadał się na tematy filozoficzne - mówiła w Dwójce kuratorka i krytyk sztuki Julita Deluga, autorka tekstu do albumu "Jerzy Nowosielski".
Zobacz więcej na temat:  jerzy nowosielski album Dwójka Jakub Kukla