Polskie Radio
Section05

malarstwo

"Dama z gronostajem" - wieloznaczny obraz Leonarda da Vinci

"Dzieło życia Leonarda da Vinci przedstawia dziś, po czterech wiekach od swego powstania, widok olbrzymiej świątyni w ruinach" - pisał Leopold Staff. Na obraz ruiny składa się nie tylko rozproszenie nigdy nieukończonych kodeksów, ale też efekty upływu czasu i różnorodne zabiegi, jakim poddawano jego obrazy w przeszłości. Ich stan tak bardzo niekiedy odbiega od oryginalnego wyglądu, że chciałoby się zapytać, parafrazując słowa mistrza: Leonardo, po coś się tak trudził?
Zobacz więcej na temat:  Dwójka SZTUKA Leonardo da Vinci Michał Montowski Grażyna Bastek

PR24 Fizyka spotyka filozofię. Yolik Nal o swoim "Multiversum" w CSW Zamek Ujazdowski

- Wystawa jest zainspirowana teorią multiversum i teorią autosymulacji rzeczywistości z fizyki kwantowej, ale to nie jest wystawa o fizyce; ta wystawa jest trochę filozoficzna - mówiła w Polskim Radiu 24 artystka Yolik Nal, autorka "Multiversum" prezentowanej w Centrum Sztuki Współczesnej w ramach cyklu "Project Room". Dyrektor tej instytucji Marek Skierski mówił też, czym jest ten cykl dla młodych twórców.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler KULTURA rzeźba Centrum Sztuki Współczesnej

Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte według Seurata

Wyspa La Grande Jatte znajduje się na Sekwanie, u bram Paryża, pomiędzy Neuilly a Levallois-Perret, w niewielkiej odległości od obecnej dzielnicy biznesowej La Défense. Przez wiele lat był to teren przemysłowy, dziś są tam publiczny ogród i osiedle mieszkaniowe. Gdy Seurat w 1884 roku rozpoczynał pracę nad obrazem, wyspa była ulubionym miejscem świątecznego wypoczynku paryżan, z dala od centrum miasta.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka impresjonizm Grażyna Bastek Michał Montowski

"Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu". Pierwsza monograficzna wystawa prac Włodzimierza Tetmajera

Malarz, polityk i pisarz, jeden z czołowych reprezentantów młodopolskiej sztuki inspirowanej rodzimym folklorem, przyjaźnił się ze Stanisławem Wyspiańskim i Lucjanem Rydlem - mowa o Włodzimierzu Przerwie-Tetmajerze, jednym z patronów roku 2023. Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na pierwszą monograficzną wystawę prezentującą twórczość Włodzimierza Tetmajera - "Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu".
Zobacz więcej na temat:  poezja Jakub Domoradzki Włodzimierz Tetmajer

Marzyciele epoki industrialnej - wystawa w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Wystawa utkana z marzeń - tak w skrócie można opisać ekspozycję zatytułowaną "Marzyciele epoki industrialnej. Malarstwo w Gdańsku w XIX wieku", którą od 28 lipca do 26 listopada można oglądać w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Zaprezentowane zostaną tam m.in. dzieła Józefa Simmlera. O ekspozycji rozmawialiśmy z jej kuratorką Magdaleną Mielnik.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Muzeum Narodowe w Gdańsku

Wizjoner, pasjonat, ojciec op-artu. O wystawie dzieł Victora Vasarely'ego

Victor Vasarely to artysta, który swoimi dokonaniami wyprzedził epokę, odkrywając fascynujące związki między sztuką a nauką. Jego iluzjonistyczne prace pokochały ikony muzyki i mody, takie jak Dawid Bowie czy Yves Saint Laurent. Do 5 sierpnia kolekcję prac Vasarely’ego można oglądać na wystawie "Victor Vasarely. Nieskończona geometria" w domu aukcyjnym DESA Unicum w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka wystawa Warszawa Tomasz Miara KULTURA

"Dwie Fridy" - podwójny autoportret Fridy Kahlo

Obraz "Dwie Fridy" powstał w 1939 roku - w ważnym czasie zarówno w życiu prywatnym, jak i w karierze artystycznej Fridy Kahlo. W listopadzie otrzymała pozew rozwodowy od męża. (Ich rozłąka nie trwała jednak długo, w grudniu 1940 roku zeszli się ponownie). W tym czasie zamówiono u Fridy Kahlo dwa dzieła, które zostały pokazane na międzynarodowej wystawie surrealizmu w Meksyku w 1940 roku. Jednym z nich był monumentalny podwójny autoportret. Obraz przedstawia dwie Fridy siedzące na ławce.
Zobacz więcej na temat:  Frida Kahlo Grażyna Bastek Michał Montowski Dwójka

"Bitwa pod Grunwaldem" - monumentalne dzieło Jana Matejki

"Bitwa pod Grunwaldem" to najsłynniejszy polski obraz, a jego twórca Jan Matejko, uchodzi za najwybitniejszego malarza nad Wisłą, chociaż nie dla wszystkich znawców sztuki jest to zrozumiałe. Zapewne duży udział w wielkiej sławie malarza ma rola, jaką odegrał w trudnym momencie polskiej historii. Jego wielkoformatowe obrazy podczas zaborów przywoływały sławę i chwałę dawnej Rzeczypospolitej, jej sukcesy polityczne i zwycięskie bitwy.
Zobacz więcej na temat:  Jan Matejko Dwójka Michał Montowski Grażyna Bastek

"Lekcja tańca" - słynna sprezzatura Edgara Degasa

Baletnice w ruchu – podczas tańca na scenie i podpatrzone w trakcie prób - to jeden z ulubionych motywów podejmowanych przez Edgara Degasa. W najsłynniejszym obrazie z tej serii malarz przedstawił grupę baletnic ćwiczących pod okiem nauczyciela, baletmistrza Opery Paryskiej - Julesa Perrota, podczas gdy pozostałe dziewczyny rozciągają się, poprawiają fryzury i kostiumy lub po prostu odpoczywają i patrzą na to, co dzieje się w sali.
Zobacz więcej na temat:  impresjonizm Dwójka Michał Montowski SZTUKA

Frida Kahlo w Łazienkach Królewskich w Warszawie

"Tam będą pokazywane trzy obrazy Fridy, ale będzie też konstrukcja plenerowa nawiązująca do jej słynnego Błękitnego Domu, tego, w którym ona się urodziła, żyła, tworzyła, umarła i w którym jest jej muzeum Casa de Azul. Będą także dostępne fotografie i materiały dokumentujące jej życie" - tak o wystawie "Kolor życia. Frida Kahlo" mówi w Programie 1 dziennikarz i znawca malarstwa Michał Montowski.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Michał Montowski wystawa muzeum Łazienki Królewskie Meksyk Warszawa