Polskie Radio
Section05
matematyka

Isaac Newton. Wszechstronny geniusz, który zrewolucjonizował świat nauki

381 lat temu urodził się sir Isaac Newton zaliczany do najwybitniejszych naukowców wszech czasów. Nic zresztą dziwnego, bowiem wiele jego odkryć położyło podwaliny pod współczesną naukę. Sformułował m.in. prawo powszechnego ciążenia i trzy zasady dynamiki, a także opracował rachunek różniczkowy i całkowy. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Europy NAUKA fizyka matematyka odkrycia i ciekawostki

Matematyka: tak potrzebna, a tak nielubiana, często nierozumiana. Jak to zmienić?

Matematyka nie cieszy się dobrą sławą: nie lubią jej dzieci, nie lubią dorośli. A od kiedy liczą za nas komputery, natomiast w sklepie używamy kart płatniczych, wiedza matematyczna jest na coraz niższym poziomie. Tymczasem bez królowej nauk nie ma technologicznego postępu, a ten z kolei wymaga fachowców, których jest niewielu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo NAUKA matematyka szkoła Kuba Witkowski Piotr Firan Trójka Radosław Nałęcz

"Tych wspaniałości nie widział nikt przede mną". Galileusz ogląda kosmos przez teleskop

Wbrew legendom Galileusz nie wynalazł teleskopu, nie był też pierwszym, który użył tego przyrządu do obserwacji astronomicznych i z jego pomocą odkrył nowe zjawiska na niebie - jednak jako pierwszy w historii opublikował wyniki swoich badań i opisał je zupełnie nowym stylem: zwięzłym i rzeczowym, a przy tym zrozumiałym dla każdego (o ile znał łacinę).
Zobacz więcej na temat:  Galileo Galilei HISTORIA Wenecja Włochy Padwa astronomia NAUKA odkrywcy matematyka Kościół Kościół katolicki układ słoneczny księżyc wynalazek wynalazcy

Jak bawić się matematyką? Podpowiada Polskie Radio Dzieciom

W audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom sprawdziliśmy znajomość tabliczki mnożenia u naszych słuchaczy. Wraz z Mateuszem Grabowskim, współautorem Kart Grabowskiego, poddaliśmy testowi zarówno dzieci dzwoniące do studia jak i dorosłych słuchaczy stacji. Pomimo pojawiającego się stresu jak i bardzo wczesnej godziny, bo zabawa odbyła się tuż po godzinie 7.00, wynik egzaminu był bardzo zadowalający. Więcej w artykule i w załączonym zapisie audycji.
Zobacz więcej na temat:  matematyka edukacja czas wolny Poranek Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska radio dla dzieci

Rzut monetą mniej sprawiedliwy, niż się wydawało. W matematyce jest miejsce na losowość?

Wbrew powszechnej opinii wyniki rzutu monetą nie zawsze są równie prawdopodobne dla każdej ze stron - informuje pismo "arXiv". W ramach eksperymentu 48 osób rzucało monetami wybitymi w 46 krajach, co dało łącznie 350 757 rzutów monetą. Za każdym razem uczestnicy sprawdzali, czy moneta wylądowała tą samą stroną do góry co w chwili wypuszczenia.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki matematyka statystyka badania monety obliczenia NAUKA

Konstanty Ciołkowski projektował statki kosmiczne, zanim pojawiły się samoloty

Jego życie naznaczone było przekraczaniem granic. Ojciec był polskim szlachcicem, matka Rosjanką z domieszką krwi tatarskiej. Rodzina często zmieniała miejsce pobytu. Konstanty od dziecka najchętniej spoglądał jednak w stronę ostatniej z granic. Chciał wysłać człowieka w kosmos. Zaczął nad tym pracować jeszcze w XIX wieku.
Zobacz więcej na temat:  astronautyka kosmos fizyka matematyka Rosja ZSRR rewolucja październikowa 1917 pojazdy samolot samoloty lotnictwo

Nauka szybkiego liczenia. Poznaj tajniki japońskiej arytmetyki mentalnej

- Jestem sorobanistką, czyli uczę ludzi szybko liczyć - mówi Aneta Grzanka, pedagog i certyfikowany trener matematyki mentalnej. Kompetencje matematyczne są przydatne w wielu dziedzinach życia. A najważniejsze jest to, że mają je nawet te osoby, które w szkole nie radziły sobie z dodawaniem i dzieleniem.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka pieniądze młodzież firma edukacja matematyka STYL ŻYCIA Oliwia Krettek

Wizja wszechświata i mapy Klaudiusza Ptolemeusza

Grecki uczony Klaudiusz Ptolemeusz stworzył w II wieku n.e. wizję budowy wszechświata oraz mapę znanego mu świata opisującą ziemie od Dunaju do Morza Bałtyckiego. Do czasu renesansowej rewolucji w kartografii, w starożytności i średniowieczu powstawały mapy posiadające tzw. białe plamy oznaczane słowami "ubi leones" - tam, gdzie mieszkają lwy, koniec znanego świata. Jednocześnie tworzono mapy mityczne, lądów wyobrażonych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST geografia mapy średniowiecze starożytność matematyka Grecja Egipt

ART. SPONSOROWANY "Droga po nagrodę Nobla stoi przed nimi otworem". Program inwestycji w młodych naukowców

Przyszłość Polski leży w dłoniach młodego pokolenia - zwłaszcza dziedziny związane z technologią, medycyną i kierunkami ścisłymi. Widząc to zapotrzebowanie Fundacja Empiria i Wiedza, której fundatorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) inwestuje w młodych naukowców. Na najbardziej ambitnych czeka 25 tys. zł.
Zobacz więcej na temat:  BGK GOSPODARKA rozwój technologie medycyna matematyka

Józef Hoene-Wroński. Matematyka, Rosja i odkrycie "przeznaczeń ludzkości"

– Twierdził, że jest powołany do objawienia ludziom prawdy absolutnej i przeprowadzenia reformy powszechnej filozofii, matematyki, astronomii i techniki w oparciu o własny system filozoficzny – mówił w Polskim Radiu prof. Andrzej Notkowski o ideach Józefa Hoene-Wrońskiego. 9 sierpnia mija 170. rocznica śmierci tego oryginalnego myśliciela, matematyka, twórcy filozofii mesjanistycznej.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz oświecenie romantyzm filozofia religia Rosja Tadeusz Kościuszko wynalazcy matematyka