Polskie Radio
Section05

Mateusz Drozda

Brownie dla krwiodawcy. Niezwykła inicjatywa krakowskich restauratorów

Wakacje to czas, kiedy punkty krwiodawstwa świecą pustkami. Kraków walczy o to, by krwi nie zabrakło, a pomagają w tym lokalni restauratorzy. Coraz więcej lokali zgłosiło chęć udziału w akcji, w ramach której po okazaniu zaświadczenia o oddaniu krwi można za darmo dostać smakołyk, kawałek ciasta czy  kawę.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Martyna Masztalerz krew Kraków krwiodawstwo jedzenie restauracja

Korzenie Miasta. Nowa inicjatywa Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego udostępniło unikatową bazę fotografii lotniczych Warszawy z okresu okupacji, Powstania Warszawskiego i po jej zagładzie. Jest to blisko 2000 niepublikowanych wcześniej zdjęć, które pozyskano z archiwów amerykańskich. Równocześnie MPW rozpoczyna projekt "Korzenie miasta".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Warszawa Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski II wojna światowa zdjęcia Trójka

"Wstęp tylko dla zaszczepionych". Kto może weryfikować takie informacje?

"Wstęp tylko dla zaszczepionych" – z taką informacją można spotkać się w coraz większej liczbie restauracji i obiektów sportowych. Dotyczy to również festiwali, które szczególnie często odbywają się w okresie letnim. W jaki sposób właściciele i organizatorzy chcą weryfikować tego typu dane? Czy mają do tego prawo?  
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo szczepienia szczepionka COVID-19 koronawirus Martyna Masztalerz

KGHM ma pomysł na zagospodarowanie nadwyżki prądu z energii słonecznej

Farmy energii stają się coraz popularniejszym sposobem wytwarzania prądu z odnawialnych źródeł. Wielu właścicieli paneli słonecznych zastanawia się, jak spożytkować otrzymywaną nadwyżkę energii. Sposób na jej zagospodarowanie oferuje KGHM. Spółka skupuje prąd bezpośrednio od osób indywidualnych i gmin. Na czym polega projekt? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA fotowoltaika panele słoneczne odnawialne źródła energii KGHM Polska Miedź Andrzej Andrzejewski

Eyetracking. Na czym skupia się wzrok internautów?

Śledzenie drogi wzroku, czyli eyetracking to metoda wykorzystywana w neuromarketingu. Dzięki niej specjaliści mogą sprawdzać, na których elementach stron internetowych skupia się uwaga użytkowników. Zagadnienie jest przydatne w procesie tworzenia witryn internetowych. Analizy ułatwiają ich opracowywanie tak, by najważniejsze elementy nie umknęły uwadze odwiedzających. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA marketing strona internetowa badania rynku

Prof. Grosse: scenariusz eskalacji sankcji po stronie UE jest możliwy

- Jeżeli zostanie spełniona pewna procedura i zakończy się pozytywnie dla instytucji unijnych, a negatywnie dla polskiego rządu to sankcje o charakterze finansowym wchodzą w grę - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Trybunał Sprawiedliwości UE Komisja Europejska prawo ue

"To nie jest ciało nadrzędne nad sądami najwyższymi państw członkowskich UE". Prof. Krasnodębski o TSUE

- Nie jest tak, jak myślą niektórzy, że Komisja Europejska jest jakimś nadrzędnym ciałem. Tak samo TSUE nie jest czymś, co jest ponad państwami - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Zdzisław Krasnodębski (eurodeputowany PiS).      
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Trybunał Sprawiedliwości UE Komisja Europejska prawo ue

Dzień bez Telefonu. Czy potrafimy funkcjonować bez smartfona?

Bez dzwonienia, wysyłania SMS-ów i sprawdzania komunikatorów. Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego. Wielu marzy o chwili spokoju i najchętniej schowałoby elektroniczny gadżet do szuflady. Czy w zabieganym świecie bylibyśmy w stanie zupełne z niego zrezygnować? Czy funkcjonowanie bez popularnej "komórki" jest w ogóle możliwe?
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA telefony komórkowe Piotr Firan Martyna Masztalerz Monika Suszek

Akademickie Centrum Designu. Serce wzornictwa bije w Łodzi

W Łodzi powstało Akademickie Centrum Designu – ma ono służyć profesjonalistom i studentom z polskich uczelni artystycznych, ale także łodzianom i turystom. – Naszym celem jest przybliżenie pojęcia designu nie tylko tym, którzy się nim zajmują i chcą kształcić się w tej dziedzinie, ale też ludziom chcącym być świadomymi konsumentami – mówi dyrektor centrum Anna Łaszkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Łódź design wzornictwo