Polskie Radio
Section05

mózg

Czy cukier poprawia nastrój? Naukowcy twierdzą, że wręcz przeciwnie

Według obiegowej opinii słodycze, a dokładnie zawarty w nich cukier sprawia, że odczuwamy przyjemność, myślimy sprawniej i pracujemy szybciej. Badania wspólnie przeprowadzone przez brytyjskich i niemieckich naukowców wykazały, że sięganie po cukier w celu poprawy samopoczucia może przynieść wręcz odwrotny skutek. W ciągu godziny od spożycia słodyczy spada koncentracja i wzrasta zmęczenie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA społeczeństwo dieta węglowodany cukierki słodycze jedzenie badania humor

Czym jest współcześnie inteligencja?

Inteligencja wydaje się terminem dotyczącym właściwie nas wszystkich – w końcu należymy do gatunku homo sapiens. Jednak okazuje się, że inteligencja jako cecha umysłu może być różnie rozumiana. Czym więc jest współcześnie inteligencja? Jak ją kategoryzować i mierzyć? Czy w cyfrowym świecie testy na inteligencję mają zastosowanie?
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska społeczeństwo inteligencja sztuczna inteligencja Trójka Klub Trójki

Siłownia dla mózgu. Postaw na trening pamięci

Każdemu z nas zdarza się czasami zapomnieć, gdzie odłożyliśmy klucze lub gdzie schowaliśmy telefon czy portfel. By uniknąć gorączkowych poszukiwań, warto postawić na trening pamięci. Jak przekonują eksperci, dzięki regularności ćwiczeń, w ciągu zaledwie dwóch lat, można zakwalifikować się na mistrzostwa świata i stać się mistrzem zapamiętywania. Jak poprawić kondycję naszego mózgu? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Piotr Firan pamięć

Bez nauki matematyki nasz mózg rozwija się słabiej?

Mózgi nastolatków, którzy zrezygnowali z lekcji matematyki, rozwijają się gorzej niż mózgi ich rówieśników zdobywających wiedzę matematyczną. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez psychologów z Uniwersytetu Oksfordzkiego. - Uczenie się nawet abstrakcyjnych rzeczy ćwiczy nasz mózg i go rozwija - mówi w Programie 1 Polskiego Radia neurofizjolog dr Paweł Boguszewski.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak NAUKA matematyka

Dojrzewanie mózgu tłumaczy zachowanie nastolatków

Mózg człowieka wciąż skrywa przed nami wiele tajemnic. Chociaż w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nasza wiedza na temat jego pracy i funkcjonowania się pogłębiła, to jednak zdefiniowanie, co oznacza proces dojrzewania mózgu i kiedy on następuje, jest nadal problematyczne. Niektórzy mogą pokusić się o stwierdzenie, że dzieje się to przez całe życie człowieka. Co ma zatem wspólnego dojrzewanie mózgu z zachowaniem dzieci i nastolatków? I dlaczego świat odbierany zmysłami przez osobę dorosłą nie jest już tak niezwykły jak u pięciolatka?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica młodzież dziecko rozwój dziecka radio dla rodziców radio dla dzieci Mikołaj Foks