Polskie Radio
Section05

Muzeum Narodowe w Krakowie

160. rocznica urodzin Olgi Boznańskiej, "malarki dusz"

Olga Boznańska jest zaliczana do najważniejszych artystek przełomu XIX i XX w. Słynęła z oryginalnego stylu i bezgranicznego oddania sztuce. Urodziła się w Krakowie dokładnie 160 lat temu: 15 kwietnia 1865 r. - Boznańska jest artystką, którą wciąż na nowo odkrywamy - mówiła w audycji "Terra Kultura" Urszula Kozakowska-Zaucha z Muzeum Narodowego w Krakowie. Rok 2025 został ogłoszony Rokiem Olgi Boznańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Olga Boznańska rocznica Muzeum Narodowe w Warszawie

Janusz Tarabuła i malarstwo materii. "Odpowiedź na traumy i mroki II wojny światowej"

W Muzeum Narodowym w Krakowie możemy podziwiać wystawę pt. "Janusz Tarabuła. Pamięć". Ekspozycja przedstawia dzieła artysty, które zmieniały się na przestrzeni lat. O szczegółach wydarzeniach i samej twórczości Janusza Tarabuły opowiedziała w Dwójce kurator wystawy Anna Budzałek.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Katarzyna Sanocka Janusz Tarabuła Anna Budzałek malarstwo Dwójka Zobacz także

Ponad sto obrazów Chełmońskiego w Muzeach Narodowych w trzech polskich miastach

Malownicze krajobrazy i barwne sceny życia wsi, przepełniona mistycyzmem przyroda, nieokiełznane konie w biegu i ptaki podrywające się do lotu, smugi światła w mgłach poranka i gwieździste noce, a jednocześnie subtelne budowanie nastroju, ascetyzm i prostota środków wyrazu – niepowtarzalny i nowatorski charakter twórczości Józefa Chełmońskiego odegrał ważną rolę w rozwoju malarstwa polskiego i niezmiennie zachwyca do dziś. W Muzeum Narodowym w Warszawie od 27 września będzie można zobaczyć największą od lat 80. XX wieku wystawę prac artysty. 
Zobacz więcej na temat:  Józef Chełmoński Muzeum Narodowe w Warszawie Muzeum Narodowe w Poznaniu W POLSKIM RADIU malarstwo malarstwo polskie Krystyna Czubówna Adam Wajrak wystawa

Premier: rusza komisja ds. zbadania wpływów rosyjskich i białoruskich w latach 2004–2024

Premier Donald Tusk poinformował, że komisja do spraw wpływów rosyjskich i białoruskich rozpoczyna pracę. "Bardzo nam zależy na tym, aby była to komisja wolna od intencji politycznych i partyjnych i żeby przyniosła rzetelną wiedzę o tym, jak wyglądają dziś i jak będą wyglądać w przyszłości zagrożenia ze strony Rosji i Białorusi" - mówił premier na konferencji prasowej.
Zobacz więcej na temat:  Rząd RP wybory w Polsce historia Polski granica Polonia Polacy za granicą PCK Wojsko Polskie

Prof. Andrzej Szczerski o wystawach w Muzeum Narodowym w Krakowie

- Wyspiański, jak wiemy, pracował w technice pastelu na papierze - najbardziej delikatnej technice, która pod wpływem zbyt dużej ilości światła niszczeje i blaknie. Musimy ograniczać ilość światła, ilość godzin odsłonięcia tej wystawy i de facto co roku wymieniać te obiekty - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Można tam oglądać kolejną serię dzieł Wyspiańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Andrzej Szczerski Stanisław Wyspiański wystawa SZTUKA dzieła sztuki

"Złote runo. Sztuka Gruzji". Legendarne skarby Kolchidy w Krakowie

"Złote runo. Sztuka Gruzji" to pierwsza w Polsce, ale też w Europie, tak wszechstronna, panoramiczna i obszerna wystawa sztuki gruzińskiej. - Podziwiając skarby Kolchidy w Muzeum Narodowym w Tbilisi, marzyłem o tym, abyśmy mogli je przenieść do Krakowa - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Mirosław Kruk, historyk sztuki i kurator wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Gruzja Kolchida Mirosław Kruk Marzena Ożarek-Szilke

"Złote runo. Sztuka Gruzji" w Krakowie. Pierwsza taka wystawa w Europie

- Zapominamy o tym, że jest to jeden z najstarszych krajów europejskich, który leży na granicy geograficznej, a przede wszystkim kulturowej, Europy i Azji; który wytworzył fenomenalną kulturę, zupełnie unikalną w skali Starego Kontynentu - tak o Gruzji mówił Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Instytucja ta zaprasza na wystawę "Złote runo. Sztuka Gruzji".
Zobacz więcej na temat:  wystawa Gruzja Jakub Kukla Dwójka