Polskie Radio
Section05
Napoleon Bonaparte

Kamieniec. Ruiny pałacu, w którym mieszkał Napoleon

W Kamieńcu na ziemi warmińsko-mazurskiej władca spędził kilka miesięcy. To właśnie tu rozkwitł jego romans z Marią Walewską. – Niestety, ta jedna z najpiękniejszych rezydencji na Warmii i Mazurach została zniszczona w wyniku pożaru w styczniu 1945 roku, kiedy do wsi wkroczyła Armia Radziecka. To jedna z największych strat na obecnych ziemiach polskich – przyznaje Marek Gaworski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka Marek Gaworski zamki w Polsce Maria Walewska

Napoleon Bonaparte i Aleksander I. Który z nich dawał nadzieje na odzyskanie Polski?

Z kim były związane historyczne nadzieje na odzyskanie Polski? Z Napoleonem Bonaparte, przywódcą rewolucyjnej Francji, czy z Aleksandrem I, carem imperium rosyjskiego w latach 1801-1814? - Rywalizacja Napoleona z Aleksandrem otworzyła pewnego rodzaju przetarg na sprawę polską. W odpowiedzi na Księstwo Warszawskie Aleksander również musiał coś dać Polakom - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Rosja Francja Dorota Truszczak Andrzej Nowak

Korsykańskie korzenie Napoleona. Rodzina Bonaparte i kardynał Józef Fesch

Korsyka - górzysta, śródziemnomorska wyspa o surowej roślinności - stała się słynna z powodu rodziny Bonaparte. W Ajaccio, największym z miast, znajduje się dom rodzinny Napoleona i wiele pamiątek z nim związanych. Na Korsyce wychował się także kardynał Józef Fesch, którego ambicje sięgały Watykanu i Lyonu.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST

"Sygnatury Napoleona Bonaparte". Listy Napoleona do Polaków i o Polakach

Korespondencja, listy, rozkazy, odezwy i raporty z podpisem "Bonaparte" lub "Napoleon" czy sygnowane literą "N" eksponowane są w pałacu Pod Blachą w Warszawie w dniach 7 maja - 31 lipca 2022 r. na wystawie "Sygnatury Napoleona Bonaparte". Pokazują one związki Polaków z Napoleonem: żołnierzy, ale także arystokratów, którzy czynili zabiegi dyplomatyczne w sprawie polskiej racji stanu. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Zamek Królewski wystawa historia Polski

Dziś Dzień Białych Skarpet. Co znaczą dla współczesnej mody?

W latach 80. za oceanem nosili je Blues Brothers, Michael Jackson, miłośnicy deskorolki i raperzy. W Polsce pojawiły się wraz z początkiem transformacji ustrojowej, kojarzone z nowoczesnością i wyższym statusem społecznym. Wydawałoby się, że dziś białe skarpetki (zwłaszcza w połączeniu z eleganckim, czarnym strojem lub sandałami) są szczytem żenady. Jak wyjaśniała stylistka Wiganna Papina, w czasach, w których bawimy się modą, niekoniecznie musi tak być.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan STYL ŻYCIA moda Mediolan buty Michael Jackson starożytność starożytna Grecja Rzym

TYLKO U NAS François-Xavier Bellamy: przyjaźń polsko-francuska jest silna

- Mija 200 lat od śmierci Napoleona. To wielka postać dla historii Francji i całej Europy. Udało mu się zbliżyć Francję z wieloma państwami, w tym z Polską, co widać np. w polskim hymnie - mówił w Polskim Radiu 24 francuski filozof, pisarz i poseł do Parlamentu Europejskiego François-Xavier Bellamy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja relacje polsko-francuskie Zdzisław Krasnodębski Polskie Radio 24 polityka HISTORIA Europa

200. rocznica urodziny Napoleona Bonaparte. Łysiak: karzeł i bóg wojny to owoce brytyjskiej propagandy

- Wystarczy sięgnąć do historii wielu kolejnych koalicji antynapoleońskich. Za każdym razem stała za nią Korona Brytyjska. Początek wojen, w które wkracza Napoleon w dobie szalejącej rewolucji, to przecież wojna z koalicją przygotowaną przez Brytyjczyków - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Łysiak, pisarz, publicysta historyczny. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński Europa Francja HISTORIA