Polskie Radio
Section05

Patryk Kuniszewicz

"Sztuka zwana naiwną" i pozyskiwanie metali - przybliżamy sylwetki polskich naukowców (cz.1)

Ich pasja, wiedza i determinacja przyczyniła się do rozwoju polskiej nauki na wielu polach, a ich dokonania niejednokrotnie znajdowały uznanie na świecie. W rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszamy na spotkanie z naukowcami, którzy tworzyli już w wolnym kraju.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka niepodległość dzień niepodległości NAUKA Weronika Puszkar Adrianna Janiszewska

"Paryż Północy" - Warszawa w XX-leciu międzywojennym

- Warszawa była dużym, trzecim pod względem wielkości miastem imperium rosyjskiego - tuż po Moskwie i Petersburgu. Rosjanie nie chcieli dawać poczucia Polakom, że ich miasto może być ważnym graczem, co nie zmienia faktu, że Warszawa, wchodząc w okres dwudziestolecia międzywojennego, była niezwykłym miejscem. Bynajmniej nie była to "panna bez posagu" - mówi historyk Adrian Sobieszczański.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka niepodległość Dwudziestolecie międzywojenne dzień niepodległości

Nowe oblicze mafii - przestępczość ekonomiczna

- Słowik, Masa, Perszing, Dziad, Wołomin i Pruszków - już po tych kilku słowach każdy wie, że mowa o polskiej mafii. Grupy te kojarzą się głównie z tym, że zabijały, porywały, żądały okupów, szantażowały, kradły i bogaciły się na swojej przestępczej działalności. Takie działanie zorganizowanych grup przestępczych to już przeszłość - mówi prawnik i kryminolog Diana Dajnowicz-Piesiecka.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Mafia przestępczość