Polskie Radio
Section05

powieść

TYLKO U NAS Człowiek za Bondem. Wszystkie blizny Iana Fleminga

Iana Fleminga znamy jako twórcę przygód James Bonda, często wspomina się też o jego karierze w brytyjskim wywiadzie. Tymczasem ostatnia, monumentalna biografia "ojca" 007, pióra znanego dziennikarza Nicholasa Shakespeare’a, rzuca snop światła na całą barwną ścieżkę życiową pisarza – od depresyjnej młodości, naznaczonej wygórowanymi oczekiwaniami apodyktycznej matki, po ostatnie miesiące życia, gdy konsumował swój sukces w cieniu choroby i nadchodzącej śmierci. Nie można się od niej oderwać.
Zobacz więcej na temat:  Ian Fleming James Bond II wojna światowa Wielka Brytania służby specjalne ŚWIAT

Proza w Trójce. "Sierpień" Pawła Sołtysa

"To podróż przez Warszawę, podróż przez książki, podróż przez kawałek życia". Paweł Sołtys (pseudonim muzyczny Pablopavo), zapytany o gatunek swojej nowej książki, określił ją mianem noweli. Nie jest to więc ani krótka powieść, ani długie opowiadanie, a jej narrator przypomina autora. Klimat utworu współgra z atmosferą jego piosenek. Sołtys czyta tę prozę, jakby próbując się za nią ukryć, podczas gdy swoje piosenki wykonuje pełniejszym głosem.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA proza Trójka Łukasz Borowiecki Barbara Marcinik Paweł Sołtys Pablopavo Warszawa

Męska przyjaźń w czasie wojny. Marcin Meller powraca z nową powieścią [WIDEO]

- Mój gruziński przyjaciel pokazał mi groby swoich znajomych, którzy zginęli na froncie, przedawkowali heroinę albo popełnili samobójstwo, mając dwadzieścia parę lat. To prawdziwy obraz tamtej wojny. Osadziłem swoją powieść w tamtych czasach, by opisać je z perspektywy dwójki Polaków, którzy trafiają tam, ponieważ łakną przygody. Nie zdają sobie sprawy z tego, co ich tam spotka - mówi o swojej najnowszej książce, zatytułowanej "Dzieci lwa", Marcin Meller. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Alicja Michalska Marcin Meller KSIĄŻKA

Francja, skandale i wrażliwość. Colette, czyli książki "czyste nieczyste"

– Jest to po prostu przepiękna literatura opowiadająca o najbardziej intymnych, zmysłowych przeżyciach – mówiła w Polskim Radiu tłumaczka Katarzyna Bartkiewicz o jednej z książek Sidonie-Gabrielle Colette. Dziś mija 70. rocznica śmierci tej francuskiej pisarki, słynnej zarówno dzięki swojej twórczości, jak i skandalizującej biografii.
Zobacz więcej na temat:  Francja literatura feminizm wspomnienie kobieta

Feliks Falk: bezczynność skłoniła mnie do wydawania prozy

Najpierw, w 2023 roku, wydał "Gmach". Teraz na rynku ukazała się jego kolejna powieść - "Kalwaria". Feliks Falk zyskał uznanie jako reżyser (m.in. "Komornik" i "Wodzirej") i swoich prac plastycznych. Teraz twórca rozpoczął działalność jako pisarz. - Ponad dziesięć lat temu postanowiłem, że nie będę już robił filmów. Po jakimś czasie stwierdziłem, że trzeba się czymś zająć - przyznaje gość "Spotkania z...".
Zobacz więcej na temat:  Feliks Falk reżyser Martyna Podolska literatura książki

Za sukcesami polskiej literatury za granicą i zagranicznej w Polsce stoją tłumacze. Czy AI ich zastąpi?

W literaturze tłumacz okazuje się kimś niezwykle ważnym, chociaż wciąż często niedocenianym, niedostrzeganym wręcz. A przecież to właśnie za sprawą znakomitych, by nie powiedzieć: wybitnych, tłumaczeń wielki sukces w Polsce odniosły m.in. "Kubuś Puchatek", literatura iberoamerykańska czy seria o Harrym Potterze. Jednak ostatnio coraz częściej pojawia się kwestia używania AI do tłumaczeń. Czy sztuczna inteligencja zastąpi tłumaczy? O tym m.in. rozmawia się na Festiwalu Góry Literatury, którego Trójka jest patronem.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura KSIĄŻKA tłumaczenie tłumacz Festiwal Góry Literatury Józef Niewiarowski Robert Grzędowski Trójka

Spotkanie autorskie z Radosławem Gajdą w Czwórce!

Studia na wydziale architektury i... zbrodnia. Zaprosiliśmy na autorskie spotkanie z Radosławem Gajdą, autorem kryminału "Koszykowa 55". Prowadziła je Justyna Dżbik-Kluge, dyrektorka-redaktorka naczelna Czwórki, moderatorka wielu spotkań z polskimi pisarkami i pisarzami. Wydarzenie odbyło się z udziałem publiczności w studiu radiowej Czwórki. Transmisja na antenie programu nadawana była od godz. 19.00 w ramach audycji "Girls'Talk" oraz w mediach społecznościowych stacji.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Radosław Gajda kryminał literatura KSIĄŻKA

Fabuł nigdy dość! Szukać, komplikować, patrzeć z różnych perspektyw… Rozpoczął się Festiwal Fabuły

Ruszyła kolejna edycja Festiwalu Fabuły w Poznaniu. To wydarzenie, na którym można posłuchać dobrych opowieści oraz spotkać się z autorami i autorkami powieści, opowiadań, reportaży, biografii, esejów, a w tym roku także komiksów i utworów dramatycznych. Festiwal jest pokazem ważnych i reprezentatywnych zjawisk szeroko rozumianej prozy – nie tylko tej traktowanej zazwyczaj jako wysoko artystyczna, ale też eseju, biografii, reportażu czy gatunków popularnych. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura KSIĄŻKA Festiwal Fabuły Poznań opowiadanie Radosław Nałęcz Trójka

Nie żyje pisarka i noblistka Alice Munro. Nazywana była "kanadyjskim Czechowem"

Kanadyjska autorka Alice Munro, laureatka literackiej Nagrody Nobla, nazywana przez krytyków "kanadyjskim Czechowem", zmarła w poniedziałek (13 maja) w wieku 92 lat. Przeważającą część życia spędziła na kanadyjskiej prowincji, w małym miasteczku, gdzie rozgrywa się akcja większości jej opowiadań.
Zobacz więcej na temat:  literatura Kanada Alice Munro nagroda Nobla wspomnienie Magda Mikołajczuk opowiadanie Agnieszka Kuc Bill Gaston

Darko Cvijetić - autor poetyckiej powieści "Winda Schindlera"

Gościem audycji "Wszystkie książki świata" był Darko Cvijetić, pisarz i poeta używający języka chorwackiego, mieszkający w Republice Serbskiej, wchodzącej w skład Bośni i Hercegowiny. Opowiedział o swojej książce "Winda Schindlera", która niedawno pojawiła się na polskim rynku wydawniczym. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś Michał Matus Darko Cvijetić literatura książki Bałkany Jugosławia Bośnia i Hercegowina