Polskie Radio
Section05

Powstanie Warszawskie

Kazimierz Iranek-Osmecki. Od cichociemnego do szefa wywiadu AK

127 lat temu, 5 września 1897 roku, przyszedł na świat Kazimierz Iranek-Osmecki, cichociemny, szef wywiadu i kontrwywiadu Armii Krajowej, świadek najważniejszych wydarzeń dla Polski okresu II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Iranek-Osmecki II Rzeczpospolita Legiony wojna polsko-bolszewicka Cichociemni Armia Krajowa Stefan Grot-Rowecki Władysław Sikorski Tadeusz Bór-Komorowski emigracja wywiad AK Londyn HISTORIA

Powstanie Warszawskie. 5 września 1944. Niemcy kontynuują huraganowy ogień artyleryjski na miasto

Trzydziesty szósty dzień powstania, wtorek. Pod naporem ataku niemieckiego powstańcy opuszczają budynek elektrowni na Powiślu. Udaje się utrzymać ruiny budynku Komendy Policji i kościoła Świętego Krzyża przy Nowym Świecie. Sztab Komendy Okręgu Warszawa AK przenosi się do kina Palladium przy ul. Złotej.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy zbrodnie wojenne historia Polski

"Mama urodziła mnie po raz drugi". Jerzy Ficowski o wojennym cudzie i długu wobec zmarłych

– Mama postanowiła mnie ratować. Ale jak dotarła do tego Niemca? Nie wiadomo. Gdzie były straże? Gdzie były rolki drutu kolczastego przed wejściem? – opowiadał w archiwalnym radiowym nagraniu Jerzy Ficowski, przywołując dramatyczny epizod z czasów II wojny. We wspomnieniach tego poety zachowały się historie o niezwykłym ocaleniu, ale i o tych, których zgładzono, a którym nie można było pomóc.   
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Ficowski literatura II wojna światowa Żydzi poezja wspomnienie

W PRL istniała alternatywa dla narracji władz o Powstaniu Warszawskim. Było nią Radio Wolna Europa

Polska w okresie PRL znajdowała się w sowieckiej strefie wpływów. Miało to niebagatelne znaczenie w kontekście tego, jak w kraju przedstawiano Powstanie Warszawskie. W rękach komunistów znajdowały się wszystkie środki masowego przekazu ale istniała alternatywa – oczywiście z punktu widzenia władz w kraju nielegalna – mowa tu o Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, która od 1952 roku nadawała z Monachium.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA PRL Radio Wolna Europa Jan Nowak-Jeziorański Rafał Habielski

Powstanie Warszawskie. "Cała ulica płonęła, to było kłębowisko płomieni"

4 września 1944 roku. Trzydziesty piąty dzień powstania, poniedziałek. W zbombardowanym budynku PKO ciężkie rany odnoszą szef Sztabu Komendy Głównej Armii Krajowej gen. Tadeusz Pełczyński ps. Grzegorz oraz jego zastępca Kazimierz Pluta-Czachowski ps. Kuczaba. Zbombardowana elektrownia na Powiślu staje się gruzowiskiem.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy zbrodnie wojenne nazizm II wojna światowa Armia Krajowa

Mieczysław Fogg. 34. rocznica śmierci niezapomnianego artysty

Bard powstańczej Warszawy. Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W serwisie Polskiego Radia przygotowanym dla uczczenia Mieczysława Fogga odnajdziemy zarówno artystę znanego wszystkim, jak i tego, o którym możemy wiedzieć trochę mniej. A to wszystko przy dźwiękach jego niezapomnianych piosenek, których można słuchać na okrągło! 
Zobacz więcej na temat:  serwisy specjalne Mieczysław Fogg II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów świata HISTORIA

Powstanie Warszawskie. Niemcy bestialsko mordują 1300 osób, m.in. rannych ze szpitala przy ul. Długiej 7

Trzydziesty trzeci dzień powstania, sobota. Stare Miasto upada. Niemieckie czołgi niszczą kolumnę Zygmunta. W nocy rozpoczyna się ewakuacja żołnierzy ze Starówki do Śródmieścia. Ewakuowanych zostaje około 5 tysięcy powstańców. Tego dnia Niemcy bestialsko mordują 1300 osób, m.in. rannych znajdujących się w szpitalu przy ul. Długiej 7 i w innych punktach Starego Miasta.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy zbrodnie wojenne Armia Krajowa Stanisław Mikołajczyk Józef Stalin Franklin Delano Roosevelt Winston Churchill II wojna światowa III Rzesza nazizm HISTORIA historia Polski

Jan Ekier. "Spłacić dług Narodu wobec Fryderyka Chopina"

– Oddzielenie tego, co było obcym nalotem, a co intencją Chopina, stanowiło niezwykle trudne zadanie. Ale była to fantastyczna przygoda – mówił w archiwalnych radiowych nagraniach Jan Ekier. 29 sierpnia wspominamy 111. rocznicę urodzin tego wielkiego znawcy kompozytora z Żelazowej Woli, a także cenionego pianisty i pedagoga.
Zobacz więcej na temat:  Jan Ekier Fryderyk Chopin muzyka klasyczna Kraków II wojna światowa koncert konkurs chopinowski wspomnienie

Wielki pokaz dronów na rocznicę powstania warszawskiego

- Na niebie zaprezentuje się rój dronów. Będzie ich aż 615. To jeden z największych pokazów tego typu w Europie i na pewno największy w Polsce - mówi Katarzyna Amborska. - Chcemy 80. rocznicę powstania warszawskiego upamiętnić szczególnie m.in. przez ten wyjątkowy, spektakularny pokaz - dodaje Kamil Dąbrowa, przedstawiciel władz Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan drony nowe technologie Kamil Dąbrowa Katarzyna Amborska show pokaz dronów dron

Powstanie warszawskie. Jak było przedstawiane w popkulturze PRL? [POSŁUCHAJ PODCASTU]

Powstanie warszawskie, pomimo politycznej niechęci komunistów do tego tematu, jak najbardziej było obecne w popkulturze okresu PRL. Do dziś przecież powszechnym uznaniem cieszą się takie filmowe dzieła jak "Kanał" Andrzeja Wajdy, czy "Godzina W" Janusza Morgensterna. Polska Ludowa nie była jednak monolitem i w różnych okresach, w różny sposób mówiono o zrywie, co odbijało się również w sferze kultury. O tym, na ile pozwalano twórcom zajmować się tematem zrywu oraz w jaki sposób cenzura radziła sobie z historycznymi nieścisłościami opowiada najnowszy, piąty już odcinek podcastu "Pamięć w eterze. Powstanie warszawskie na falach Polskiego Radia w PRL".
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa PRL