Polskie Radio
Section05

przyroda

Susza, stan wód, zmiany klimatyczne… kiedyś i dziś

Zmiany klimatyczne mają wpływ na zmienność ekosystemów, susze powodują pożary, obniżanie poziomu wód wzmaga ich zanieczyszczenie. W czasach najdawniejszych kroniki, a obecnie badania hydrologiczne gromadzą dane dotyczące stanu wód oraz okoliczności i powodów, które wpływają na obniżenie ich poziomu. Badania stanu wody prowadzono już od średniowiecza. Obecnie w Niemczech i Czechach odsłaniają się tzw. kamienie głodu. "Jeżeli to widzisz, to znaczy, że możesz płakać, ponieważ stan wody jest bardzo niski" - można było przeczytać na głazach, na których oznaczono niski stan rzeki. M.in. o tym opowiedział w audycji "Eureka" Grzegorz Walijewski, hydrolog z IMGW.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST ekologia woda susza IMGW rolnictwo rolnicy Wisła Niemcy powódź

Reportaż o wikliniarzach z Akademii Łucznica [POSŁUCHAJ]

W Łucznicy położonej wśród pofalowanych pól i lasów, stoi biały dwór. Do "pałacu" prowadzi piękna aleja. Na trawnikach widać piękne instalacje z wikliny. Po lewej stoi 500-letni dąb, ogromne drzewo, które od niedawna nosi imię Zosia. Jedyny w Polsce dąb, który nosi żeńskie imię. Imię twórczyni tego niezwykłego miejsca, tzw. Akademii Łucznica.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż w Jedynce

Puszczańskie opowieści Tomasza Samojlika. "Lato z Radiem" w Białowieży

Nietoperze, krety, kuny, gronostaje, borsuki i król żubr. To tylko część gatunków zwierząt, które spotkać możemy w Puszczy Białowieskiej. W poniedziałkowe przedpołudnie wybrała się tam Małgorzata Raducha i jej gość Tomasz Samojlik - doktor nauk przyrodniczych, pracownik Instytutu Biologii Ssaków w Białowieży, ale także autor licznych komiksów i książek dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Puszcza Białowieska Małgorzata Raducha

Miasto nie za duże i nie za małe. Zwiedzamy Olsztyn!

Trójkowy Rajd Rowerowy przyjechał do stolicy Warmii i Mazur, czyli Olsztyna. Oprócz licznych jezior, które są wizytówką tych terenów, znajdziemy mu wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych, sportowo-rekreacyjnych, lekcję historii, a przede wszystkim ciszę i spokój. – Jest to miasto na tyle duże, że wszystko w nim znajdziemy, a jednocześnie na tyle małe, że nie ma w nim kłopotów związanych z wielką aglomeracją – mówił w audycji "Zapraszamy na weekend" Artur Kiełbasiński, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Trójkowy Rajd Rowerowy Piotr Firan podróże turystyka Olsztyn warmińsko-mazurskie Warmia Mazury rower jezioro miasto koncert

Doskonały łowca z wyostrzonymi zmysłami. W pogoni za rysiem

Ryś euroazjatycki, Lynx lynx, to największy przedstawiciel rodziny kotowatych w Polsce. Zanim stał się w naszym kraju gatunkiem ściśle chronionym, został niemal wytępiony. - Rysi w Polsce jest bardzo mało, to gatunek zagrożony, ginący, o bardzo specyficznych wymogach - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr inż. Przemysław Stachyra - szef działu monitoringu Roztoczańskiego Parku Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  ryś Krzysztof Michalski parki narodowe natura zwierzęta leśne

Wkrótce otwarcie przekopu na Mierzei Wiślanej. "Udało się po pięciuset latach"

Za miesiąc, 17 września, nastąpi uroczyste otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Na terenie przekopu zakończyły się prace, kanał został zalany wodą i trwają ostatnie testy przed dopuszczeniem go do użytku. - Udało się po pięciuset latach. Była to konieczność dziejowa - zwraca uwagę Wiesław Piotrzkowski z Urzędu Morskiego w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  Mierzeja Wiślana Bałtyk środowisko

Letnia stolica radiowej Jedynki. "Lato z Radiem" prosto ze Stegny

Kolejnym przystankiem na trasie "Lata z Radiem" jest położona nad Morzem Bałtyckim urokliwa Stegna, która stanowi przystań morską dla rybaków i jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. W audycji nie zabrakło opowieści o lokalnych atrakcjach, regionalnej kuchni i ławeczkach Programu 1 powstałych na radiowym bulwarze. 
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Stegna Mierzeja Wiślana Sława Bieńczycka Morze Bałtyckie społeczeństwo zdrowie