Polskie Radio
Section05
psychiatria

Depresja w dobie epidemii koronawirusa. Alarmujące wyniki badań!

W Dolnośląskiej Szkole Wyższej przeprowadzono badanie, które pokazało, że dorośli źle znoszą sytuację pandemii - 1/3 balansuje na granicy depresji lub też ją przekroczyła. W badaniu wzięło udział ponad 100 nastolatków, aż 44 proc. ma objawy depresyjne, czyli spełnia kryteria łagodnego epizodu depresji.  
Zobacz więcej na temat:  zdrowie depresja koronawirus szkoła społeczeństwo infografika Daniel Wydrych

Psycholog: połączenie farmakoterapii i psychoterapii najskuteczniejszą drogą walki z depresją

- Dwa miliony Polaków, to przypadki ujawnione, a drugie 2 miliony nie leczą się, bo pokutują stereotypy i ludzie wciąż boją się pójść do specjalisty - powiedział w Polskim Radiu 24 Anna Morawska-Borowiec, prezes fundacji "Twarze Depresji", psycholog. Gościem Polskiego Radia 24 była też dr Joanna Roman, psychiatra. W niedzielę przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.
Zobacz więcej na temat:  depresja zdrowie psychologia WHO społeczeństwo

"Trzeba pukać do drzwi" - reportaż Antoniego Rokickiego

23 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresją. Bohaterką reportażu jest dwudziestopięcioletnia dziewczyna, która od wielu lat zmaga się z depresją. Zaczęła chorować, będąc w gimnazjum, gdzie była przez długi czas prześladowana przez swoich rówieśników. Mając 18 lat, będąc w kryzysowym momencie swojego życia – wbrew woli rodziców – sama zgłosiła się na oddział psychiatryczny.
Zobacz więcej na temat:  depresja Antoni Rokicki reportaż reportaż w Jedynce

Dzieci i rodzice w walce z depresją

– Często, kiedy trafia do mnie nastolatek, który zaczyna mieć objawy depresji, moje poczucie jest takie, że chętnie skierowałabym na terapię rodziców tego dziecka. Nie chodzi o to, żeby oskarżać rodziców, ale o to, żeby o nich zadbać  – mówiła w Trójce psychiatra i psychoterapeutka Katarzyna Szaulińska na kilka dni przed Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją, przypadającym na 23 lutego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Pruchnicka dziecko wychowanie młodzież depresja samobójstwo szkoła

"Rozpruwacz Kulturalny". O społeczeństwie tzw. wiecznych dzieci

- Wieczne dziecko traci możliwość bycia dorosłym lub ogranicza sobie tę dorosłość do końcówki swego życia. Także zawęża swą dorosłość np. do bardzo wąskiego spektrum, np. do kariery zawodowej – mówił w Polskim Radiu 24 dr Zenon Waldemar Dudek, psychoterapeuta, psychiatra. - Psychika dziecięca daje poczucie mocy i boskości, natomiast usuwa możliwość bezpośredniego doświadczenia cienia, np. cierpienia czy choroby - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jakub Moroz Leopold Tyrmand psychologia choroba społeczeństwo