Polskie Radio
Section05

Rembrandt

Karolina Lanckorońska - historyk sztuki, właścicielka kolekcji sztuki i ofiarodawczyni sztuki

- Nie jest to jedyny dar, jakie państwowe muzea w Polsce otrzymały od hojnych darczyńców, ale trzeba powiedzieć jasno, że to, co udało się zgromadzić kolejnym pokoleniom rodziny Lanckorońskich było darem wyjątkowym. Od początku robiono to zgodnie z określonym profilem artystycznym - mówiła w Dwójce prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk, dyrektorka Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Karolina Lanckorońska Małgorzata Nieciecka- Mac Andrzej Betlej Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk Wawel Zamek Królewski KULTURA SZTUKA

Misteria Paschalia 2024. Wyjątkowe połączenie muzyki i sztuk wizualnych

1 kwietnia, w Poniedziałek Wielkanocny, festiwalowe wydarzenia odbędą się w Muzeum Czartoryskich. – Tutaj kontynuujemy tę ideę łączenia sztuk malarskich i muzycznych. Co jest wyjątkowego w tym wydarzeniu? Mianowicie podczas spaceru – bo to nie będzie koncert sensu stricto, tylko zwiedzanie z muzyką, wprowadzeniem pewnym kontekstu historycznego – odbędą się dwa takie momenty muzyczne przy wielkich dziełach malarskich: przy dziele Rembrandta "Pejzaż z dobrym Samarytaninem" oraz przy "Damie z gronostajem" Leonarda da Vinci – zapowiada Grzegorz Paluch, menadżer i kurator festiwalu Misteria Paschalia. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Grzegorz Paluch Kraków MUZYKA Misteria Paschalia Vincent Dumestre Leonardo da Vinci

"Lekcja anatomii". Rembrandt i oficjalny wizerunek amsterdamskich chirurgów

"Lekcję anatomii doktora Tulpa" Rembrandt namalował w 1632 roku i był to jego pierwszy zbiorowy portret. Malarz miał wówczas 26 lat, właśnie przeniósł się z Lejdy do Amsterdamu i rozpoczynał wielką karierę. Tworząc oficjalny wizerunek miejskich chirurgów, znakomicie wywiązał się z zadania i stał się najmodniejszym malarzem portretów w mieście.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Dwójka SZTUKA Grażyna Bastek Michał Montowski

Dwa nieznane obrazy Rembrandta trafią na aukcję. Jest polski ślad w ich historii

Eksperci ze znanego domu aukcyjnego Christie's przy okazji szacowania wartości prywatnej kolekcji jednej z angielskich rodzin trafili na dwa nieznane (a raczej zapomniane) obrazy Rembrandta. Zostaną one wystawione na aukcję na początku lipca, a spodziewana cena sprzedaży wynosi 6 do 10 mln dolarów. W historii obrazów jest także polski ślad.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo holenderskie Tomasz Miara Trójka SZTUKA

Prof. Andrzej Betlej: "Jeździec polski" to arcydzieło Rembrandta

- Patrząc na ten obraz powinniśmy dostrzec mistrzostwo pędzla, przedstawienia chwili zachodu słońca. To dzieło o niesamowitym ładunku ekspresji, emanuje z niego pewnego rodzaju energia, a zarazem niepewność - tak o obrazie "Jeździec polski" Rembrandta mówił na antenie Dwójki prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. Do 16 października w Krakowie można podziwiać dzieło holenderskiego malarza.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Wawel Kraków wystawa Dwójka

Ważny polityczny i polonijny wymiar wizyty marszałek Sejmu w Kanadzie

Marszałek Elżbieta Witek podczas wizyty w Kanadzie odwiedziła między innymi polski cmentarz wojskowy w Niagara-on-the-Lake oraz oddała hołd ochotnikom do armii polskiej, którzy szkolili się w legendarnym obozie Camp Kościuszko. Później walczyli o niepodległość Polski. Elżbieta Witek podkreśliła, że sojusz polsko-amerykańsko-kanadyjski jest szczególnie istotny w obliczu wojny na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Kanada Polonia Sejm NATO Zamek Królewski Holokaust Żydzi

Fascynująca historia obrazów Rembrandta z dziejami Polski w tle

W Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta premiera książki Gerdien Verschoor zatytułowanej „Dziewczyna i uczony”. Autorka przedstawiła historię dwóch obrazów Rembrandta, splatając ją z życiem niezwykłej kobiety, Karoliny Lanckorońskiej, dzięki której dziś arcydzieła holenderskiego mistrza możemy podziwiać na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski KULTURA Zamek Królewski