Polskie Radio
Section05

rzeźba

Jaremianka. Artystka, która "sama była awangardą"

- Była na pewno kobietą wyzwoloną. Ubierała się szokująco, chodziła w spodniach, uwielbiała ekscentryczne kapelusze i z dość dużą swobodą traktowała mężczyzn - tak o wyjątkowej artystce, rzeźbiarce, malarce i działaczce społecznej mówiła Magdalena Merta, prowadząca radiową audycję "Polki". Dziś wspominamy 116. rocznicę urodzin Marii Jaremy, zwanej Jaremianką.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski malarstwo TEATR SZTUKA II RP PRL Xawery Dunikowski

Nie tylko rzeźby... Historyczna Pracownia Artystyczna Wandy Czełkowskiej

Powracamy do Historycznej Pracowni Artystycznej Wandy Czełkowskiej, jednej z najwybitniejszych rzeźbiarek XX wieku. Warto zaznaczyć, że poza rzeźbiarstwem zajmowała się także rysunkiem i malarstwem. O mniej znanych dziedzinach twórczości rzeźbiarki w "Kwadransie bez muzyki" opowiedzieli Ona Winogrodzka, spadkobierczyni twórczości Wandy Czełkowskiej, oraz Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka malarstwo Katarzyna Sanocka SZTUKA Wanda Czełkowska

"Ukrzyżowanie" Johanna Joachima Kaendlera. Co tak zachwyca w tej porcelanowej rzeźbie?

W XVIII-wiecznej Europie porcelanowe rzeźby podkreślały splendor i bogactwo dworów królewskich i rezydencji arystokracji. Twórca "Ukrzyżowania" - Johann Joachim Kaendler był rzeźbiarzem pierwszej europejskiej wytwórni porcelany założonej przez Augusta II Mocnego w Miśni. Dzieło to doskonale ukazuje jego talent.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aleksandra Łapkiewicz Wawel Daniel Bednarczyk Dorota Gabryś

Sztuka sepulkralna Krzysztofa Bednarskiego

"Wybitni ludzie nie powinni mieć złych nagrobków" - mówi rzeźbiarz Krzysztof M. Bednarski. Od lat projektuje on rzeźby upamiętniające najważniejszych polskich artystów: sarkofagi Krzysztofa Pendereckiego i Adama Zagajewskiego, nagrobki Krzysztofa Kieślowskiego, Ewy Demarczyk, Wojciecha Fangora czy Tomasza Stańki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka groby Aleksandra Łapkiewicz Krzysztof Bednarski święto zmarłych Wszystkich Świętych KULTURA

Igor Mitoraj - okres krakowski i Tadeusz Kantor jako mistrz

- Tadeusz Kantor to postać niezwykła, wielka, która bez wątpienia wpłynęła w sposób zasadniczy na rozwój Igora Mitoraja w czasie jego studiów. Również decyzja artysty związana z opuszczeniem Polski i pozostaniem w Paryżu w dużej mierze inspirowana była wpływem mistrza - mówił w Dwójce prof. Bartłomiej Struzik, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Igor Mitoraj Kraków Elżbieta Szymkowska Dwójka KULTURA SZTUKA Akademia Sztuk Pięknych wystawa Rok Igora Mitoraja

Warszawska Palma w kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej. "Teraz jest w lepszych rękach"

- Palma nigdy nie była moją własnością, tylko symbolicznie należała do społeczności, do tkanki organizmu miasta, do Warszawy - mówiła w Dwójce Joanna Rajkowska. Autorka słynnej palmy z ronda gen. Charles'a de Gaulle'a przekazała swoje dzieło w darowiźnie, tym samym artystyczna instalacja została włączona do kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Zobacz więcej na temat:  Rondo de Gaulle'a Joanna Rajkowska Muzeum Sztuki Nowoczesnej SZTUKA KULTURA Dwójka Małgorzata Nieciecka- Mac

Sztuka w Lądku-Zdroju zniszczona przez powódź. "Będziemy budować galerię od nowa"

- Pierwsze nasze spojrzenie na Lądek to była myśl: "to katastrofa, nie odbudujemy się". Ale chwila później odmieniła wszystko. Dzwonili i pisali do nas ludzie, którzy mówili, że w tej galerii wydarzyły się rzeczy niezwykłe, ważne dla nich. Ja trzymam się tego, że jestem rzeźbiarką, moim zadaniem jest zakasać rękawy i postawić to jeszcze raz - mówiła Marzena Gawrysiak, która w trakcie powodzi straciła swoją galerię w Lądku-Zdroju.
Zobacz więcej na temat:  galeria Lądek-Zdrój powódź Marzena Gawrysiak Dwójka KULTURA Marzena Bakowska