Polskie Radio
Section05

sen

Polskie Radio 24 Zmiany klimatu a zdrowie. Jak upały wpływają na nasz sen?

- Deprywacja snu prowadzi przede wszystkich do chorób układu krążenia, ale również do zwiększenia stanów zapalnych, związanych z szeregiem chorób - mówił w Polskim Radiu 24 dr n. med. Tadeusz Jędrzejczyk, ekspert z Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Artur Wolski zdrowie klimat ochrona przyrody depresja upały

Kosmos w łóżku, czyli blisko 80 tysięcy złotych za dwa miesiące leżenia

To brzmi jak bajka: niemieccy naukowcy zapłacą 18 tys. euro za… dwa miesiące leżenia w łóżku! Można powiedzieć praca marzeń, tym bardziej że uczestnik będzie miał świadomość, iż w ten sposób przyczyni się do postępu nauki: są to bowiem badania związane z reakcją organizmu na stan nieważkości.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA kosmos eksperyment astronauta NASA Józef Niewiarowski Radosław Nałęcz Trójka Habitat Lunares

Czym jest sen i senne majaki: bramą w zaświaty, w przyszłość, bramą w głąb samego siebie?

Głos podświadomości, ważna przepowiednia przyszłości czy zlepek przypadkowych obrazów? Co nam się śni i czym są senne marzenia i koszmary? Senniki zawierające interpretacje snów spisywali już starożytni Babilończycy, dzisiaj tym zajmuje się psychoanaliza i terapeuci.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA psychologia psychoanaliza terapia psychoterapia wiara Mezopotamia Małgorzata Jaszczołt Robert Grzędowski Trójka

Ile czasu powinniśmy spać? Wyjaśnia ekspert

O tym, że sen to zdrowie, wiemy od dawna, ale że potrafi on… dodawać lub ujmować nam lat, to już coś nowego. Sprawdzili to naukowcy ze Sztokholmu. - Im jesteśmy starsi, tym bardziej czas snu ulega skróceniu. Wynosi on 7-8 godzin dla osoby dorosłej - zauważa w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. nauk medycznych Sławomir Murawiec, psychiatra i psychoterapeuta. Ile czasu powinien trwać sen, żeby pozwolił nam się zregenerować?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska zdrowie Sławomir Murawiec

Drzemkologia stosowana. Studenci śpią na wykładach, bo przygotowują się do zawodu lekarza

Dr Maria Kmita z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu wykłada drzemkologię stosowaną. Chodzi o to, żeby przyszłym lekarzom uświadomić, jak ważny jest sen, aby mogli pracować efektywnie. - To dość specyficzny zawód, gdzie najbardziej zmęczeni ludzie opiekują się najbardziej chorymi - przyznaje w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska studia zdrowie Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu drzemkologia stosowana Maria Kmita drzemka

Zanieczyszczenie świetlne, czyli ciemna strona diod i żarników. Jak wpływa na nasz sen i zdrowie?

Wynalezienie żarówki przez Thomasa Alvę Edisona niewątpliwie pchnęło do przodu cywilizację, na dobre uwalniając ludzi od naturalnego, ale też mocno ograniczającego naturalnego rytmu dobowego. Jednak się okazuje, sztuczne światło ma też swoje ciemne strony – są nią zaburzenia snu, które stają się coraz poważniejszym problemem dla rosnącej lawinowo liczby ludzi.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie światło zanieczyszczenie ekologia bezsenność Piotr Łodej Trójka

Power nap, czyli drzemka regeneracyjna. Najnowsze badania wskazują, że sen podnosi wydajność mózgu

Sjesta, power nap czy po prostu popołudniowa drzemka. Wszystko sprowadza się do krótkiego odpoczynku w celu szybkiej regeneracji organizmu, a w szczególności mózgu. Jednak żeby przerwa na sen była efektywna, trzeba spełnić pewne warunki. Tego, jak poprawnie spać w ciągu dnia, uczą się studenci wrocławskiej uczelni medycznej. - Wypoczęty człowiek jest o wiele bardziej produktywny i skupiony, a chroniczne niewyspanie można porównać ze stanem upojenia alkoholowego - tłumaczy dr Maria Kmita, badaczka prowadząca fakultet.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie