Polskie Radio
Section05

słońce

Toksyczne lekarstwa w upale. Farmaceutka wyjaśnia

- Ostre słońce, wysoka temperatura i duża wilgotność to najgorsze warunki do przechowywania leków. Niektóre preparaty lecznicze pod wpływem słońca zmieniają swoje właściwości fizyko-chemiczne i ulegają rozkładowi - mówi farmaceutka Małgorzata Chmielak. I ostrzega, że ekspozycja na wysoką temperaturę nawet na krótki czas może osłabić skuteczność leków, a nawet sprawić, że mogą staną się toksyczne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA leki społeczeństwo zdrowie farmaceuta

1816. Rok, w którym nie było lata

Lato za pasem. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Europę czekają upały. Nie wszystkim się to podoba. 208 lat temu powód do narzekania był zupełnie inny. 1816 przeszedł do historii jako "rok bez lata". Anomalia wpłynęła nie tylko na światową gospodarkę, lecz także na historię literatury i sztuki.
Zobacz więcej na temat:  erupcja wulkanu klimat pogoda Indonezja Europa Napoleon Bonaparte katastrofa ekologiczna katastrofa klęska żywiołowa lato literatura książki historia Europy HISTORIA malarstwo rower Ziemia Lord Byron

Ostatnie całkowite zaćmienie Słońca w Polsce. Posłuchaj niezwykłej relacji

70 lat temu, 30 czerwca 1954 roku, miało miejsce ostatnie jak do tej pory pełne zaćmienie Słońca obserwowane w Polsce. Choć zjawisko było widoczne na całej połaci kraju, pełne zakrycie tarczy słonecznej przez Księżyc można było obserwować w okolicy Suwałk. Oglądał je i relacjonował na gorąco z wysokości 7000 metrów specjalny wysłannik Polskiego Radia, towarzyszący lotniczej ekspedycji badawczej astronomów z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA zaćmienie słońca astronomia księżyc

POLSKIE RADIO 24 Najgorsze, co możemy zrobić w upał. Lekarz przestrzega

- Wszyscy powinniśmy wychodzić na pierwsze słońce z kremem z filtrem 50. Może trochę wolniej, ale się opalimy. Jeśli nie zastosujemy jednak wysokiego filtra, choćby na samym początku, poparzymy się - ostrzega w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Wolska, chirurg.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA wakacje urlop upały społeczeństwo zdrowie nowotwory czerniak złośliwy opalanie dzieci lato choroby skóry Małgorzata Telmińska

Zorze polarne nad Polską. Naukowcy UW wyjaśniają wyjątkową aktywność tego zjawiska

Ostatnie wyjątkowo widowiskowe zorze polarne widziane nad Polską to efekt zbliżającego się maksimum aktywności Słońca. Rozpoczęło się ono szybciej niż przewidywano i będzie o wiele silniejsze niż te obserwowane od lat. Astronomowie uspokajają, że choć maksimum aktywności Słońca wiąże się z licznymi burzami geomagnetycznymi oraz silniejszym promieniowaniem, to nie powinno być groźne dla ludzi.
Zobacz więcej na temat:  Uniwersytet Warszawski zorza polarna