Polskie Radio
Section05

Stanisław Ignacy Witkiewicz

"Witkiewicz. Ojciec Witkacego" - trudna relacja dwóch wybitnych artystów

- Witkiewicz bardzo podkreślał fakt, że wcale tym ojcem nie chciałby dla swojego dorosłego syna być. Lepiej się czuł w relacji przyjacielsko-koleżeńskiej, ale ona wcale mu nie wychodziła, ponieważ jednak był ojcem i to - można zaryzykować powiedzenie - dosyć przemocowym - mówiła w Dwójce autorka obszernej biografii Stanisława Witkiewicza Natalia Budzyńska.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Witkiewicz Dwójka Paweł Siwek biografia

Witkacy wśród kobiet życia

- Mam wrażenie, że w Witkacym cały czas tkwił chłopiec. Po śmierci Marii Witkiewiczowej, w liście do żony, po swoich urodzinach napisał, że są bardzo smutne bez matki: "nikt nie grał na katarynce, prezentów nie dostałem" - mówiła w Dwójce Małgorzata Czyńska, która w nowym, uzupełnionym wydaniu książki "Witkacy i kobiety. Harem metafizyczny" odsłania kulisy jego biografii oraz twórczości - pomaga czytać między wierszami i dostrzec historię uwiecznioną na słynnych obrazach.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla literatura kobieta KULTURA

"Balladyna" z główną nagrodą 46. Opolskich Konfrontacji Teatralnych

Zakończyły się 46. Opolskie Konfrontacje Teatralne z Konkursem na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", współorganizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W Roku Romantyzmu Polskiego nagrodę główną w konkursie przyznano "Balladynie" Juliusza Słowackiego z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.
Zobacz więcej na temat:  TEATR aktor reżyser spektakl literatura Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki Dziady Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Opole historia teatru historia Polski romantyzm Gdańsk

"Matka" Witkiewicza. Słuchowisko o zaborczej miłości [POSŁUCHAJ]

Trzydziestoletni artysta, rozwijający swoje tajemnicze teorie i powoli przygotowujący się do bliżej nieokreślonego w czasie życiowego startu, mieszkający z mamą, która utrzymuje go z robótek na drutach. Matka gotowa na wszelkie poświęcenia, by odpowiednio zainwestować w syna, choć jednocześnie niewierząca w sens tych inwestycji. Zapraszamy do Programu 1 na premierowe słuchowisko Stanisława Ignacego Witkiewicza pt. "Matka" w adaptacji i reżyserii Jerzego Machowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia

"Matka". Słuchowisko Stanisława Ignacego Witkiewicza w adaptacji i reżyserii Jerzego Machowskiego

Zaborcza miłość i pełne żalu wyrzuty.  Rozpacz i alkoholizm. Rozwiązłość i narkotyki. Choć to pigułkowy opis treści dramatu Witkacego napisanego blisko sto lat temu, brzmi znajomo - jak obraz z życia trzydziestolatków i ich rodziców w dzisiejszej Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Jerzy Machowski Danuta Stenka Krzysztof Szczepaniak Edyta Januszewska Krzysztof Tyniec Andrzej Mastalerz marek barbasiewicz Marta Lipińska Włodzimierz Press Sylwester Maciejewski Teresa Kowalik

Festiwal "Dwa Teatry" 2021. Kuśmider: Witkacy dla aktora jest dużym wyzwaniem

W Zamościu trwa XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Podczas tego wydarzenia nie zabraknie dzieł stworzonych przez Stanisława Ignacego Witkiewicza. - Witkacy daje coś takiego, co dla aktora jest dużym wyzwaniem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Szymon Kuśmider, który wyreżyserował słuchowisko "Oni".
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Zamość Dwa Teatry Martyna Podolska Dwa Teatry 2021 KULTURA TEATR

Architektura zakopiańska - rocznica urodzin Witkiewicza

Witkiewicz – to nazwisko nieodłącznie kojarzy się nam z Zakopanem. W piątek 21 maja przypada 170. rocznica urodzin Stanisława Witkiewicza – malarza, architekta, pisarza i teoretyka sztuki, znanego przede wszystkim jako twórca i popularyzator stylu zakopiańskiego. O związkach artysty z Podhalem oraz tym, co możemy zobaczyć w Muzeum Tatrzańskim, opowiedziała nam adiunkt muzeum Zofia Radwańska.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Zakopane Tatry Podhale SZTUKA architektura Marta Piasecka