Polskie Radio
Section05

STYL ŻYCIA

Dziady: tradycyjny obrzęd starosłowiański. Co o nim wiemy, ile z niego pozostało?

Obecnie czas wokół Zaduszek i Święta Zmarłych kojarzy się także z zabawowym, pełnym przebierańców Halloween. Jednak coraz częściej przypominamy sobie również o prastarym zwyczaju obchodzenia dziadów. To do niego właśnie nawiązywał w swoim dramacie narodowym Adam Mickiewicz. Co wiemy o tym dawnym obrzędzie?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski literatura zwyczaje Dziady Michał Kowarski Radosław Nałęcz Trójka Słowianie

Rogale świętomarcińskie: tradycyjne, pyszne, koniecznie certyfikowane słodycze z Poznania

Powszechnie obchodzone Święto Niepodległości to oczywiście 11 listopada. Jednak dla mieszkańców Poznania i szerzej, Wielkopolski, to także dzień świętego Marcina. A jeśli tak, to niezbędnym elementem tego dnia jest rogal świętomarciński. Jego tradycja sięga podobno czasów pogańskich, jednak od 15 lat wymagają certyfikatu.
Zobacz więcej na temat:  jedzenie tradycja rogal świętomarciński Poznań Wielkopolska 11 listopada słodycze Szymon Majchrzak Piotr Firan Trójka

Bezpieczeństwo w sieci: nie klikaj bezmyślnie i aktualizuj

- Są tacy, którzy na hasło "cyberbezpieczeństwo" machają ręką, mówią, że to trudny temat i że się w nim nie odnajdują. Ja natomiast uważam, że każdy, kto ma w telefonie zainstalowaną choć jedną aplikację, powinien znać podstawowe zasady - mówi ekspert z dziedziny bezpieczeństwa informatycznego Joanna Wziątek. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo cyberatak bezpieczeństwo w sieci bezpieczeństwo danych Marta Hoppe

Zamek w Rydzynie: magnacka i królewska siedziba Leszczyńskich

Rydzyna to niewielka miejscowość położona na południe od Poznania. O jej niezwykłym uroku decyduje doskonale zachowane założenie urbanistyczne z przełomu XVII i XVIII wieku, kiedy przeżywała szczyt swojego rozwoju. Wtedy przyjeżdżały tu najważniejsze i najwybitniejsze postacie tamtych czasów, a Rydzyna stanowiła niejako wyjazdowe centrum życia kulturalnego, ale i politycznego Polski.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski zamek architektura Stanisław Leszczyński Marta Piasecka Marek Gaworski Trójka

Jesień: piękna i kapryśna zarazem pora roku. Jak ją przeżyć aktywnie i w dobrej formie?

Jesień nie zważa na globalne ocieplenie ani zmiany klimatu. Przychodzi zawsze, z różną siłą i urodą. Czekają nas zarówno dni z „pogodą barową” – chłodną, wietrzną i deszczową, jak i wspaniałe, ciepłe promienie słońca (o ile się pokażą), malownicze mgły i pięknie wybarwione lasy. Jak wykorzystać ten czas?
Zobacz więcej na temat:  jesień zdrowie aktywność fizyczna przyroda wycieczka natura ekologia motoryzacja Kuba Witkowski Robert Grzędowski Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka

Z ziemi rosyjskiej do Polski: niezwykła historia powrotu polskich dzieci przez Japonię do ojczyzny

To historia poruszająca, dramatyczna, ale mało znana: w latach 1921-1922 powróciło do niepodległej już Polski blisko 900 dzieci wcześniej ewakuowanych z ogarniętej wojną domowa i postępującym chaosem Rosji. Ich losy i epopeję opisuje w swojej książce "Polskie dzieci w Kraju Kwitnącej Wiśni" dr Sylwia Szarejko z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski dzieci Rosja Japonia pomoc Michał Żołądkowski Trójka KSIĄŻKA

Technologia haptyczna: ważny krok w rozszerzaniu wirtualnej rzeczywistości. Do czego się przyda?

Technologia haptyczna (od greckiego słowa "haptikós" – dotykalny, zmysłowy) pozwala na mechaniczne komunikowanie się z lub między użytkownikami za pomocą zmysłu dotyku. Wykorzystująca ją kamizelka haptyczna będzie mieć przede wszystkim zastosowanie w grach. Jej twórcy przewidują, że może też zrewolucjonizować branżę szkoleniową i kinematografię, mówi się także o wykorzystaniu w medycynie.
Zobacz więcej na temat:  wirtualna rzeczywistość nowoczesne technologie Paweł Turski technika Trójka

Bądź bezpieczny na drodze: rusza ogólnopolska kampania "Twoje światła – nasze bezpieczeństwo"

Z dnia na dzień ilość światła słonecznego maleje, światła samochodowe stają się więc coraz bardziej istotne. Oczywiście działające i dobrze ustawione, co niestety nie dla każdego jest oczywiste. Dlatego już po raz siódmy jesienią rusza ogólnopolska kampania policji i Instytutu Transportu Samochodowego "Twoje światła – nasze bezpieczeństwo".
Zobacz więcej na temat:  samochód bezpieczeństwo na drodze światło noc policja ITS kontrola Radosław Nałęcz Anna Depczyńska Trójka

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego: niezwykła kolekcja w niezwykłym miejscu

O ile Kraków można bez przesady nazwać miastem niezwykłym, to Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego jest bez wątpienia miejscem niezwykłym, nawet jak na to miasto. Zgromadzone i prezentowane w nim zbiory są najcenniejszą kolekcją polskich monet i medali. To prawdziwy skarbiec narodowy.
Zobacz więcej na temat:  numizmatyka muzeum Kraków kolekcja II wojna światowa Muzeum Narodowe w Krakowie Tomasz Miara Trójka pieniądze