Polskie Radio
Section05

STYL ŻYCIA

Wolontariackie spacery z psami ze schroniska: ważny gest serca dla czworonogów

Schroniska dla psów to miejsca, gdzie bezdomne czworonogi znajdują schronienie i dach nad głową. Jednak siłą rzeczy nie jest to miejsce idealne: zamkniętym zwierzakom brakuje ruchu i kontaktu z człowiekiem. Akcja wyprowadzania psów na spacer przez wolontariuszy przynajmniej częściowo likwiduje ten problem.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pies opieka nad zwierzętami wolontariat schronisko dla zwierząt pomoc Radosław Nałęcz Trójka

Najlepsze uniwesytety na świecie. Jak "czytać" rankingi uczelni?

- Rankingi są pomocne wtedy, gdy interesują nas najlepsze uczelnie na świecie albo planujemy dalszą karierę akademicką i marzy nam się doktorat na prestiżowym uniwersytecie. Jeśli chcemy nauczyć się konkretnego fachu albo interesują nas studia biznesowe, pozycja w rankingu jest mniej istotna - przekonuje Joanna Adamiak z ELAB Education Laboratory.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka edukacja Uniwersytet Jagielloński Uniwersytet Warszawski szkoła wyższa Marta Hoppe NAUKA

Zamek Cisy: średniowieczne ruiny w cieniu popularnego Książa

Dolny Śląsk to prawdziwe zagłębie zamków i pałaców. Wśród nich są te lepiej zachowane bądź odbudowane, są także te w gorszej kondycji, mało znane czy wręcz zapomniane. Zamek Cisy należy do tej właśnie grupy: bez wątpienia przyczyniło się do tego bliskie sąsiedztwo niezwykle popularnego i okazałego Książa.
Zobacz więcej na temat:  zamki w Polsce Dolny Śląsk Zamek Książ Marta Piasecka Marek Gaworski Trójka

Most Bosforski: pierwszy, który w erze nowożytnej połączył brzegi Europy i Azji

Połączenie brzegów Europy i Azji nad burzliwymi wodami cieśniny Bosfor, było nie tylko wielkim spełnieniem marzeń, ale również nie lada wyzwaniem technicznym. Dokładnie 50 lat temu otwarto Most Bosforski, który jest wspaniałym przykładem ludzkiego geniuszu technicznego i który z powodzeniem służy do dziś. 
Zobacz więcej na temat:  mosty Stambuł Bosfor technika inżynieria Paweł Turski Trójka

Piotr Kilian w drodze do Australii. Jak poradził sobie ze zmianą czasu?

- Opuściłem tłoczną Manilę i pojechałem na południe wyspy do miejscowości Batangas, gdzie zmieniłem czas z zimowego na letni - relacjonuje Piotr Kilian. - Zrobiłem to siedem godzin wcześniej w stosunku do polskiego czasu, co wiązało się z kilkoma problemami. Podróżnik znany jako Pirat Dyplomata jest w drodze do Australii, a Czwórka jest patronem jego wyprawy szlakiem Pawła Edmunda Strzeleckiego. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka podróże Podróże z Czwórką Australia Paweł Edmund Strzelecki

Bigos: czy istnieje przepis idealny? Odkrywamy tajemnice naszej narodowej potrawy!

Za oknami jesień w pełnej krasie, a w kuchni już na dobre rozsiadły się potrawy cięższe, rozgrzewające i pożywne. A jednym z takich jesienno-zimowych klasyków rodzimego kucharzowania jest bigos. W każdym domu przygotowywany inaczej, wg specjalnych, rodzinnych przepisów, czasami przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Co więc powinno znaleźć się w prawdziwym, klasycznym polskim bigosie? O tym w rozmowie z Anną Popek mówi szef kuchni Łukasz Konik, autor m.in. książki "Kuchnia regionów".
Zobacz więcej na temat:  kuchnia polska bigos jedzenie kuchnia Anna Popek

Kapitan Jerzy Jaszczuk: z morzem nie da się walczyć, można ewentualnie się z nim dogadać

Kapitan Jerzy Jaszczuk (1946) jest żeglarzem z ogromnym, ponad 50-letnim doświadczeniem, ale też pedagogiem, który doprowadził do odbudowy żaglowca szkolnego STS "Generał Zaruski", za którego sterami stoi od 2012 roku. Ma na swoim koncie wiele rejsów po morzach i oceanach całego świata, m.in. wielokrotnie przepłynął Atlantyk, opłynął Amerykę Północną i Południową. Teraz zawitał do Zagadkowego Studia, by opowiedzieć o swoim żeglowaniu, niezwykłych spotkaniach na morzu i tym, czego może nauczyć pływanie pod żaglami.
Zobacz więcej na temat:  jacht oceany rejs szkolenie młodzież dzieci Katarzyna Stoparczyk Trójka

Bardzo słodkie zwycięstwo: Polki mistrzyniami świata w dekorowaniu tortów!

Sztuka dekorowania nie jest łatwa, tym bardziej jeśli chodzi o dekorowanie tortów. Ale też potrafi przynieść wiele satysfakcji i radości. Wiedzą coś o tym Polki, Angelika Chwyć i Renata Martyna, które właśnie zostały Mistrzyniami Świata w Dekorowaniu Tortów podczas specjalnej edycji Mistrzostw Świata Cake Designers, które odbyły się w Mediolanie. Przygotowania trwały blisko dwa lata, ale warto było: nasze zawodniczki pokonały m.in. ekipy z Włoch (II miejsce), Belgii (III miejsce), Chin, USA, Meksyku i Japonii.
Zobacz więcej na temat:  cukiernictwo mistrzostwa świata Mediolan tort Piotr Firan Trójka jedzenie słodycze