Polskie Radio
Section05

SZTUKA

Optymizm, dynamika, ekspresja: "Nowy początek. Modernizm w II RP"

Wystawę "Nowy początek. Modernizm w II RP", na którą składa się około pół tysiąca dzieł sztuki, przedmiotów codziennego użytku, książek, projektów i makiet, oglądać można od piątku 29 lipca w Muzeum Narodowym w Krakowie. – Po odzyskaniu niepodległości wszyscy rzucili się do budowania modernizmu, a szczególnie mocno zaangażowali się w to artyści. To jest bardzo ciekawe i ma przełożenie na optymizm, dynamikę i ekspresję tej wystawy – powiedziała w Trójce Katarzyna Bik z Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka Muzeum Narodowe w Krakowie wystawa modernizm Katarzyna Kobro Zofia Stryjeńska malarstwo

"Zamknięcie go w jednej formie jest bardzo trudne". Prof. Korytowska o polskim romantyzmie

- Określenie tego, czym tak naprawdę jest romantyzm, i zamknięcie go w jednej formie jest bardzo trudne, jednak trzeba próbować - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Maria Korytowska, założycielka i kierownik Katedry Komparatystyki Literackiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  romantyzm Polskie Radio 24 historia Polski konferencja Rok Romantyzmu Polskiego POLSKA literatura KULTURA HISTORIA

PR24 "Celebrowanie poprzez sztukę". Rzecznik NCK o obchodach 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

- Warto podkreślić, że te wszystkie wydarzenia, które upamiętniają tę rocznicę, to jest taka forma przypominania o powstaniu i celebrowania tej rocznicy poprzez sztukę, nie w taki stricte historyczny sposób, ale właśnie wykorzystując środki wyrazu, które pokazują te wydarzenia inaczej i skłaniają nas przez to do refleksji - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Bancerowska, rzecznik Narodowego Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie POLSKA II wojna światowa Warszawa HISTORIA KULTURA Polskie Radio 24 Narodowe Centrum Kultury

Restytucja dzieł sztuki skradzionych w czasie wojny. Wicepremier Gliński: Niemcy pokrętnie podchodzą do tych kwestii

Wicepremier Piotr Gliński zapewnił, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego działa w kierunku restytucji dzieł sztuki ukradzionych w czasie II wojny światowej. Zaznaczył, że "przeciwnikiem" takich działań jest czas i zatarcie śladów oraz ludzka chciwość, bo nie wszyscy chcą współpracować.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński KULTURA II wojna światowa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Nie tylko Baczyński i Lokajski. Artyści-powstańcy

Pośród 200 tys. ofiar Powstania Warszawskiego było wiele znamienitości. Dołączyły one do długiej listy naszej elity narodowej zdziesiątkowanej podczas II wojny światowej. O artystach, którzy stracili życie w sierpniu i wrześniu 1944 roku w polskiej stolicy, we środowej odsłonie "Klubu Trójki" rozmawialiśmy z pisarką i pasjonatką historii Powstania Warszawskiego Agnieszką Cubałą oraz z Tomaszem Lerskim, publicystą, pisarzem i dramaturgiem.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Klub Trójki społeczeństwo Tomasz Zapert TEATR FILM Powstanie Warszawskie Warszawa kino artysta

PR24 "Apokalipsa" Albrechta Dürera. "Dramatyczny, ekspresyjny przekaz"

- Ryciny Albrechta Dürera, które trafiały "pod strzechy", były bezpośrednim przekazem tematów biblijnych. Nie wysublimowanym, w irracjonalnym świecie. (...) Były łatwe w odbiorze, akceptowalne, przenosiły święte tematy w rzeczywistość. Służyły do odbioru intymnego, intymnych modlitw, bez pośrednictwa Kościoła - mówiła w Polskim Radiu 24 historyk sztuki Ewa Korpysz.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Polskie Radio 24 KULTURA KULTURA

Dorota Janiszewska-Jakubiak o pasji w obcowaniu z zabytkami

Od lat zajmuje się ratowaniem polskiego dziedzictwa narodowego. Gościem Programu 1 Polskiego Radia była Dorota Janiszewska-Jakubiak, historyk sztuki, dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika, która opowiedziała o swojej życiowej pasji oraz dokonaniach placówki. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Narodowy Instytut Dziedzictwa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzieła sztuki

PR24 "Wyczulone". Wystawa zdjęć fotografek o "różnorodnej światłoczułości"

"Wyczulone. Fotografki XX i XXI wieku z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku" to wystawa, na której prezentowane są prace kilkudziesięciu artystek, których różni pochodzenie i okres tworzenia. Kuratorki wystawy - Maja Bieńkowska i Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka - mówiły na antenie Polskiego Radia 24 o prezentowanych fotografiach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wystawa KULTURA fotografia

Naukowcy z UW opracowali nową metodę przywracania barw starym obrazom

Chemicy z UW we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie opracowali nową metodę renowacji obrazów malowanych na płótnie. Specjalny organożel pozwala w bezpieczny sposób całkowicie usuwać z płócien masę woskowo-żywiczną pochodzącą z wykonywanych w przeszłości prac konserwatorskich.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar zabytki dzieła sztuki restauracja KULTURA NAUKA muzeum chemia Uniwersytet Warszawski