Polskie Radio
Section05

TEATR

Budowanie radia i niecodzienne teatry. Wspomnienia Kazimierza Rudzkiego

– Natychmiast po urodzeniu, po załatwieniu formalności metrykalnych, zacząłem marzyć o teatrze. No dobrze, nie o teatrze, ale tak wypada zacząć swoją autobiografię – opowiadał w Polskim Radiu Kazimierz Rudzki. Radiowe archiwa kryją wiele nagrań, w których opowiadał o sobie (z wrodzoną sobie swadą) ten znakomity aktor i konferansjer.
Zobacz więcej na temat:  aktorstwo Polskie Radio Dwudziestolecie międzywojenne satyra II wojna światowa literatura wspomnienie

Henryk Talar: Marzyłem o aktorstwie i rzeczy się spełniły

- Wiele rzeczy mi się w życiu spełniło i wiele też nie. Ostatnio przypomniało mi się, jak starszy kolega ze szkoły aktorskiej zapytał mnie: "I ty chcesz być aktorem? To chyba w lalkach się spełnisz". Pytam go więc: "Dlaczego?". "Och, gdybyś miał pół metra więcej…" - mówił Henryk Talar w audycji "W antrakcie". 
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Henryk Talar Trójka aktorstwo Teatr Polskiego Radia

"Dwa pukle włosów". Słuchowisko Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza

Dawno, dawno temu… Zostały po nich dwa pukle włosów. Są przechowywane w małym bezkwasowym pudełku. Dłuższy pukiel włosów, ten jaśniejszy, należał do Mali. Krótki, ciemniejszy, do Edka. W zbiorach Muzeum Auschwitz-Birkenau znajdują się od 1969 r. To dar od Wiesława Kielara, przyjaciela Edka, również bohatera tej opowieści.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Marta Rebzda Waldemar Modestowicz Maciej Kubera Karolina Gruszka Fabian Kocięcki Antoni Pawlicki Anna Grycewicz Przemysław Sadowski Olga Sarzyńska Maciej Maciejewski Mateusz Rusin

"Lęki poranne". Słuchowisko Stanisława Grochowiaka w adaptacji i reżyserii Adama Wojtyszko

 "Lęki poranne” to podróż do wnętrza umysłu zatrutego przez nałóg alkoholowy. W świadomości bohatera - Alfa - odwiedziny rzeczywistych osób, przeplatają się bytami wyimaginowanymi.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Stanisław Grochowiak Adam Wojtyszko Andrzej Brzoska Tomasz Borkowski Ewa Serwa Renata Berger Grzegorz Kwiecień Robert Kowalski Maciej Maciejewski

Dialog klasyki I współczesności: konkurs "Klasyka Żywa"

Sześć spektakli zostało nominowanych przez komisję konkursową do finału IX Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa". Są w wśród nich nowe odczytania Reymonta, Wyspiańskiego, Norwida, ale także Makuszyńskiego. Różne koncepcje, różni reżyserzy, ale jedna cecha wspólna: twórczy dialog z klasyczną literaturą rodzimą.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Konfrontacje Teatralne Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” Tomasz Miara Trójka

PR24 Dr Tomasz Miłkowski o historii, misji oraz działalności Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych

Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Teatralnych (ang. International Association of Theatre Critics - IATC, fr. Association internationale des critiques de théâtre - AICT) to międzynarodowa organizacja skupiająca krytyków teatralnych, działająca pod auspicjami UNESCO od 1956 w Paryżu. Polska Sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (AICT/IATC) należy do najstarszych oddziałów instytucji, a jej przewodniczący często wchodzą w skład gremiów kierowniczych, wyłanianych podczas kongresów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Konrad Szczebiot

"Państwo/Der Staat" w języku starogreckim. "Coś kompletnie szalonego" Jana Klaty w krakowskim Teatrze Słowackiego

"Państwo" Platona to jeden z podstawowych i najważniejszych tekstów cywilizacji śródziemnomorskiej. Trudno wyobrazić je sobie na scenie teatralnej, jednak Jan Klata i zespół Teatru im. J. Słowackiego podjęli to ryzykowne wyzwanie. Żeby było trudniej i ciekawiej, całość jest grana w języku oryginału, czyli starogreckim! Premiera odbyła się w piątek, 19 stycznia.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Teatr im. Juliusza Słowackiego Platon państwo filozofia SZTUKA Jan Klata Tomasz Miara Trójka

Kamilla Baar: w końcu mogę czerpać z tego, co naprawdę czuję i jaka naprawdę jestem

Jak co tydzień dwie pasjonatki sztuki scenicznej, Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Rozmawiają także z twórcami – aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami. Tym razem ich gościem była Kamilla Baar, utalentowana i wszechstronna aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, przez szereg lat związana z Teatrem Narodowym, a od niedawna z offowym Teatrem WARSawy.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Kamilla Baar KULTURA SZTUKA

"78 i co nieco wincy". Słuchowisko Zuzanny Talar w reżyserii Janusza Kukuły

Stary Aktor - w tej roli Henryk Talar, który staje się bohaterem słuchowiska - powraca do wspomnień zawodowego życia, do świata wartości przejętego od wybitnych nauczycieli, do ludzi, napotkanie których okazało się trampoliną, do sztuki przez wielkie „S” kształtowanej przez lata artystycznych poszukiwań. Ta spowiedź staje się rozliczeniem z samym sobą, ale i prowokuje Starego Aktora do postawienia pytania o kondycję dzisiejszego teatru.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Henryk Talar Janusz Kukuła