Polskie Radio
Section05

tożsamość

Powrót rodziny do ojczyzny. „Nasze dzieci urodziły się na emigracji”

„Pamiętam, jak nasza najstarsza córka przyszła ze szkoły i powiedziała, że rozmawiali dziś o tym, kto skąd pochodzi i nie wiedziała co odpowiedzieć. Ona i średni syn urodzili się w Londynie, młodszy syn w Niemczech. Miała więc wątpliwości kim jest? Tłumaczyłam jej, że jest z naszej krwi, jest córką Polaków więc jest Polką”-  wspomina Małgorzata Nocny, która wraz z mężem i trojgiem dzieci wróciła po blisko 15-tu latach do Polski. 
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa rodzina dzieci wychowanie język polski język ojczysty Małgorzata Frydrych

Festiwal "Pamięć i Tożsamość". Wikło: prezentujemy wartościowe treści

- Tytuł festiwalu mówi o tym, że powinniśmy pamiętać, gdzie są nasze korzenie, z jakiej kultury się wywodzimy i jaka jest nasza tożsamość. Nie chcemy wchodzić w tematy powierzchownie, a prezentować wartościowe treści i mam wrażenie, że to się udaje - powiedział o odbywającym się festiwalu kultury narodowej Marcin Wikło, jeden z prowadzących. Gościem "Weekendu kulturalnego" był także Kajetan Prochyra, kurator festiwalu "Polin Music Festiwal".
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy Jan Paweł II film polski serial dokument KULTURA Polskie Radio 24

Profil zaufany – coraz bardziej przydatne narzędzie. Teraz także z bankiem spółdzielczym

Klienci kolejnych 173 banków spółdzielczych mogą już szybko i wygodnie zakładać online profil zaufany, a tym samym dołączyć do niemal 7,5 mln Polaków, którzy już go mają. Profil zaufany przydaje się coraz częściej, można dzięki niemu załatwić wiele spraw urzędowych, a teraz jest potrzebny, by odebrać bon turystyczny.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Cyfryzacji technologie internet bank dane online

Amerykański spór o tożsamość

- Pojawia się pytanie o pewien bilans całości, na ile jesteśmy w stanie zmierzyć się z faktem, że polityk czy mąż stanu wiele zrobił dla danego kraju, a na ile te jego złe strony czy zapatrywania skłaniają nas do delegalizacji. Jestem przerażony pomysłem, że nagle wyrzuca się kogoś poza tradycję, pozbawia się jego imienia instytucje czy zwala się pomniki, bo to jest świadectwo przeszłości - mówił w Dwójce publicysta Piotr Zaremba.
Zobacz więcej na temat:  Ameryka Stany Zjednoczone Michał Szułdrzyński Dwójka

Znamy laureatów konkursu „Polskie serce pękło – Katyń 1940”

Opowiadanie „Katyńczyk” Kacpra Burzyńskiego z I LO im. Henryka Sienkiewicza w Koluszkach oraz pocztówka z białymi puzzlami na twarzach ofiar Zbrodni Katyńskiej Zuzanny Pijewskiej z I LO im. gen. Władysława Sikorskiego we Włoszczowej - to pierwsze miejsca w kategoriach literackiej i plastycznej ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży zorganizowanego przez Kancelarię Sejmu RP. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia. Zachęcamy do obejrzenia relacji z ogłoszenia wyników.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Zbrodnia Katyńska ludobójstwo młodzież historia Polski Wojsko Polskie NKWD Elżbieta Witek Andrzej Duda ZSRR POLSKA

"Kwadratura kultury". Wystawa, która obrazuje motywy Wyspiańskiego

- Punktem odniesienia wystawy jest cała twórczość Stanisława Wyspiańskiego. Recenzje i opinie, które zawarł w dramatach oraz twórczości plastycznej zaciążyły w sposób złowróżbny na naszym rozumieniu polskości - powiedział dyrektor Muzeum Plakatu w Wilanowie ‎Mariusz Knorowski, który był gościem Moniki Małkowskiej w audycji "Kwadratura kultury" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  muzeum SZTUKA plakat KULTURA Stanisław Wyspiański Monika Małkowska Polskie Radio 24

Prof. A. Nowak: historię należy traktować jako zobowiązanie

– Naszą historię powinniśmy traktować jako zobowiązanie, żeby w owym jutrze Polska znalazła się jak najlepsza i jak najpiękniejsza – powiedział prof. Andrzej Nowak, historyk i laureat Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. – Istnienie Polski i polskiej tożsamości jest niewygodne dla niektórych wpływowych sił politycznych we współczesnym świecie – dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Nowak społeczeństwo historia Polski POLSKA