Polskie Radio
Section05

uzależnienia

Szokujące statystyki. O tym uzależnieniu kobiet się nie mówi

Miłość bywa piękna, ale kiedy zamienia się w obsesję, potrafi pochłonąć człowieka bez reszty. Zastanawialiście się kiedyś, czy można kochać kogoś aż tak, że tracisz siebie? Ekspertka Martyna Ida Wojciechowska tłumaczy, jak miłość przeradza się w uzależnienie i dlaczego ten problem dotyczy głównie kobiet. Radzi też, jak pomóc takim osobom.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA związki miłość zdrowie terapia społeczeństwo

Czy osoba uzależniona może pić bezalkoholowe piwo i wino?

Francuski dziennik "Le Figaro" podał niedawno informację, że pierwsza winiarnia w Bordeaux postanowiła sprzedawać wina z tego regionu w wersji bezalkoholowej. Jak zauważa dziennik, trunki bezalkoholowe stały się we Francji ostatnio bardzo modne. Nie chodzi tu jednak tylko o modę, czy też o konkurowanie z tradycyjnym winem, ani o jego zastąpienie, lecz o "alternatywę przeznaczoną dla osób, które nie chcą, albo nie mogą pić alkoholu".
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek alkoholizm alkohol

Loterie i zakłady na wyciągnięcie ręki. Czy w Polsce mamy epidemię hazardu?

Dane z 2019 roku sugerują, że w grach hazardowych uczestniczyło prawie 40 procent Polaków. Dzisiaj, po pięciu latach i epidemii COVID, która zmieniła nasze zachowania w sieci, może być o wiele gorzej. Po gry (głównie w Internecie) sięgają młodzi, obstawiając zakłady sportowe. Cyfrowy, wirtualny hazard pokroju koła fortuny, to także stały element popularnych gier na smartfony.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo hazard zdrowie Jakub Wątor Krzysztof Łoniewski Trójka Klub Trójki influencer psychologia

Tablet, smartfon i telewizor. Coraz młodsze dzieci są uzależnione od tych urządzeń

Malutkie dziecko w wózku, a w jego rękach smartfon lub tablet z ulubioną bajką, to dość częsty widok w autobusie, parku czy restauracji. - Ja zawsze reaguję na to z niedowierzaniem, a czasami nawet z przerażeniem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Aleksandra Musielak, psycholog z Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku. Dlaczego dzieci powinny korzystać jak najmniej z tego typu urządzeń?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek dziecko urządzenia mobilne Aleksandra Musielak

Problem alko-tubek? "Warszawa ma więcej punktów niż Szwecja"

Pojawienie się "alko-tubek" wywołało skuteczny protest terapeutów uzależnień, rodziców i osób publicznych. To jednak nie rozwiązuje problemu dostępności alkoholu w Polsce, na co zwracają uwagę Czwórkowi goście. - W samej Warszawie jest więcej punktów sprzedaży alkoholu niż w całej Szwecji - alarmuje Jagoda Władoń-Wilecka, specjalistka psychoterapii uzależnień. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jakub Jamrozek alkoholizm alkohol młodzież używki nałóg Jagoda Władoń-Wilecka

Syntetyczne narkotyki to "wycieczka w jedną stronę"

- To wycieczka w jedną stronę - mówi pielęgniarka, od ponad 20 lat zatrudniona w jednym ze szpitalnych oddziałów ratunkowych, do którego trafiają osoby z silnym zatruciem syntetycznymi narkotykami. W skrajnych przypadkach ich zażycie może skończyć się śmiercią lub stanem wegetatywnym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wrocław dolnośląskie szpital medycyna narkotyki dopalacze policja kokaina marihuana przestępczość zdrowie

Nowe dopalacze zalewają Polskę. "Wszystko, wszędzie, naraz"

- Mówimy o substancjach, które widzimy na półkach w sklepach chemicznych, a czasami na stacjach benzynowych. I o samej benzynie, bo ta również jest wykorzystywana przy produkcji niektórych narkotyków - mówi nam Michał Aleksandrowicz, naczelnik Wydziału ds. Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej CBŚP. Syntetyczne katynony to dziś numer jeden rynku narkotykowego w Polsce. Ich zażycie może skończyć się śmiercią.
Zobacz więcej na temat:  narkotyki policja dopalacze przestępczość kokaina marihuana CBŚP zdrowie służby i bezpieczeństwo Polskie Radio 24 POLSKA