Polskie Radio
Section05

wiersze

"Poezja jest cały czas żywa". Gdzie szukać jej w miastach?

Lublin nazywany jest "Miastem Poezji", bo od 2008 roku odbywa się tam festiwal będący płaszczyzną do rozmów o poezji. W Warszawie organizowana jest akcja "Wiersze w mieście", w ramach której na ulicach stolicy można znaleźć utwory współczesnych poetów. Z kolei krakowskie "Wiersze na murach" świętują swoje 20-lecie. Poezja bez wątpienia ma swoje miejsce w dużych miastach.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski poezja Martyna Podolska Lubin Kraków Warszawa

Konkurs poetycki PRD rozstrzygnięty! Zobacz elektroniczną książkę z wierszami laureatów

Zakończyła się III edycja poetyckiego konkursu "Pisanie wierszy na wiosny dzień pierwszy", zorganizowanego przez Polskie Radio Dzieciom. Konkurs skierowany był do rodzin, które uwielbiają wspólną zabawę oraz pisanie wierszy. Zapraszamy do zapoznania się z werdyktem Jury. Ponadto prace Laureatów i Wyróżnionych można już przeczytać w specjalnie przygotowanej książce elektronicznej oraz posłuchać jak brzmią czytane przez lektora - Leszka Filipowicza. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci wiosna DAB+ Kulturoteka kultura dla dzieci poezja

Poezja niejedno ma imię, niejeden kształt może przyjąć

Formy kolportażu tekstów literackich w miejskiej przestrzeni publicznej przybierają różne formy. Mogą to być np. głośne czytanie w przypadkowym miejscu, flashmoby literackie, czyli „sztuczne zgromadzenia” obliczone na popularyzację sztuki słowa. Wykorzystywane bywają również niestandardowe nośniki: mury, billboardy i środki transportu (autobusy, tramwaje, metro, pociągi). Z kolei przykłady poezji konkretnej można na przełomie marca i kwietnia znaleźć na słynnych warszawskich schodach ruchomych łączących Trasę W-Z z Placem Zamkowym.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA poezja Kuba Witkowski Tomasz Miara Trójka literatura

Tuwim, Broniewski, Leśmian. Poetyckie wybory dziennikarzy Jedynki

Dorota Truszczak o "Lokomotywie", Jakub Domoradzki o podróży ku Itace, Grzegorz Kuzak - marzący o czytaniu "Strof dla Ciebie", i Marcin Kusy - rozważający, czym w istocie jest poezja śpiewana... W związku z przypadającym 21 marca Światowym Dniem Poezji Martyna Podolska pytała dziennikarzy Jedynki o ich ulubione wiersze. 
Zobacz więcej na temat:  poezja Martyna Podolska Julian Tuwim Władysław Broniewski Bolesław Leśmian

Światowy Dzień Poezji. "Ona pozwala nam żyć, jest w niej nadzieja"

Popularyzacja poezji - pisania, czytania i publikowania wierszy - to cel obchodzonego od 1999 roku w pierwszy dzień wiosny (21 marca) Światowego Dnia Poezji. Z tej okazji na całym świecie organizowane są imprezy i wydarzenia poświęcone poezji. My w "Czterech porach roku" rozmawialiśmy o Krakowskim Salonie Poezji, czyli inicjatywie zapoczątkowanej w styczniu 2002 roku przez Annę Dymną. 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski poezja Anna Dymna Krzysztof Orzechowski literatura

Pisanie wierszy na wiosny dzień pierwszy - start konkursu!

Wystartowała III edycja poetyckiego konkursu "Pisanie wierszy na wiosny dzień pierwszy", zorganizowanego przez Polskie Radio Dzieciom. Konkurs skierowany jest do rodzin, które  uwielbiają wspólną zabawę oraz pisanie wierszy. Propozycje swoich prac można nadsyłać do 31 marca. Ogłoszenie wyników nastąpi 2 kwietnia, w audycji "Kulturoteka". Na zwycięzców czekają rodzinne upominki. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci wiosna DAB+ Kulturoteka kultura dla dzieci

Wspominając Szymborską: "W garderobie natury jest kostiumów sporo"

- To zdumiewające, jak ona przystawała do swoich wierszy, jak ręka i rękawiczka. Czy jej wiersze były, jakie były, ponieważ ona była taka. Czy ona się na wzór swoich wierszy ukształtowała - tego nie umiem powiedzieć, ale miałam okazję oglądać podobieństwo jej i jej wierszy - opowiadała o Wisławie Szymborskiej w Dwójce pisarka i dziennikarka Joanna Szczęsna.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Wisława Szymborska nagroda Nobla literatura poezja Dorota Gacek Rok Wisławy Szymborskiej

Wyjątkowa publikacja z okazji Roku Wisławy Szymborskiej

- Planujemy jedno wydarzenie absolutnie najważniejsze: publikację wszystkich wierszy Wisławy Szymborskiej. Wszystkich, to znaczy nie tylko tych, które znalazły się w tomach poetyckich, ale także i tych rozproszonych, które były publikowane wyłącznie w czasopismach, jak i tych kilkunastu, które udało się nam odczytać z rękopisów czy maszynopisów - mówił w "Poranku Dwójki" Michał Rusinek, były sekretarz noblistki.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Michał Rusinek rocznica poezja Paweł Siwek Dwójka KULTURA Jeremi Przybora

Śladami polskiego wieszcza. Wizyta w Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie

W 160. rocznicę śmierci Adama Mickiewicza odwiedziliśmy muzeum jego imienia w Śmiełowie. W instytucji zgromadzone są obrazy, rzeźby, druki i wyroby rzemieślnicze związane m.in. z poetą, jego dziełami oraz znanymi pisarzami, którzy przebywali w majątku. Podczas wizyty w Śmiełowie dowiedzieliśmy się także, jakie były związki Mickiewicza z Wielkopolską.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Adam Mickiewicz wielkopolskie Wielkopolska muzeum poezja zabytki

Zuzanna Szambelan i Jerzy Chwastyk zapraszają na "Miejscówkę z Dwójką"

- Był to pomysł mojego przyjaciela, nauczyciela techniki i skrzypka (...). Od początku byłem zafascynowany tą myślą, uważam, że jest to bardzo liryczny i bardzo intymny cykl pieśni i gitara może bardzo pięknie oddać rolę akompaniamentu - mówił gitarzysta Jerzy Chwastyk, zapraszając na kolejny koncert z cyklu "Miejscówka z Dwójką", w trakcie którego zabrzmi cykl "Dichterliebe" Roberta Schumana w transkrypcji na wiolonczelę i gitarę.
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Robert Schumann Dwójka gitara wiolonczela poezja recytacja Jerzy Schejbal

Narodowe Czytanie 2022: "Ballady i romanse"

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się w całej Polsce w sobotę 3 września 2022. W Ogrodzie Saskim w Warszawie w południe rozpocznie się uroczysta lektura z udziałem pary prezydenckiej.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Michał Montowski Narodowe Czytanie Janusz Kukuła Rok Romantyzmu Polskiego Teatr Polskiego Radia poezja recytacja romantyzm aktorzy aktor Krzysztof Kwiatkowski Marcin Przybylski jarosław gajewski Andrzej Mastalerz Narodowe Centrum Kultury literatura Ballady i Romanse

Jan Brzechwa. "Zrozumiały dla dorosłych, dla dzieci, a nawet dla zwierząt"

– Nie uznaję podziału na literaturę dla dzieci i literaturę dla dorosłych. Uważam, że utwory dla dzieci tylko wtedy są dobre, jeśli dorośli też mają chęć je czytać – mówił Jan Brzechwa w Polskim Radiu w 1962 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jan Brzechwa literatura literatura dziecięca literatura polska KSIĄŻKA książki książki dla dzieci proza poezja dzieci dzieciństwo satyra Bolesław Leśmian prawo autorskie historia Polski HISTORIA pisarz

"Niezapominajki" – płyta z piosenkami do wierszy Marii Konopnickiej

Płyta "Niezapominajki" została wydana w związku z rocznicą urodzin Marii Konopnickiej, patronki roku 2022. Przeznaczona jest zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych odbiorców. Premiera płyty w Dniu Dziecka.
Zobacz więcej na temat:  Maria Konopnicka Joanna Racewicz Narodowe Centrum Kultury płyta piosenka dzień dziecka premiera jesień taniec pisarz pisarze i poeci literatura MUZYKA KULTURA dzieci poezja proza