Polskie Radio
Section05

wrzesień

Antoni Szylling. Najwybitniejszy polski dowódca wojny 1939 roku

- Potrafił zawsze w odpowiedni sposób zareagować. Potrafił korygować błędy swoich podwładnych. Zorganizowany przez niego marsz odwrotowy Armii "Kraków" był długi, prowadzony pod naciskiem nieprzyjaciela, a jednak taki, który nie doprowadził do rozbicia tej armii – stale otaczanej i osaczanej przez wojska pancerne nieprzyjaciela – wskazywał prof. Janusz Odziemkowski na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa kampania wrześniowa Wojsko Polskie Tomaszów Lubelski Śląsk Janusz Odziemkowski Paweł Wieczorkiewicz

Jeremi Przybora we wrześniu 1939 roku. Jego przyjaźń z Jerzym Wasowskim zaczęła się w bombardowanym budynku Polskiego Radia

Jeremi Przybora znalazł się w gronie pracowników Polskiego Radia, którzy - jako ochotnicy - kontynuowali pracę po wybuchu II wojny światowej. W budzącej grozę rzeczywistości legendarny artysta czytał podnoszące na duchu komunikaty, utrzymywał morale wśród kolegów swoim dowcipem i zawarł przyjaźń, która zaowocowała w przyszłości powstaniem najsłynniejszego polskiego kabaretu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Jeremi Przybora 1939 II wojna światowa

PROGNOZA POGODY Dziś dużo chmur, przelotne deszcze i wietrznie. Sobota bardzo ciepła, potem oziębienie

- W piątek zachmurzenie będzie duże, ale słońce przedrze się przez chmury na północnym wschodzie kraju. Synoptycy prognozują też opady deszczu. Najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie. Najcieplej na zachodzie, tam i na Wybrzeżu będzie też wietrznie – powiedział Michał Kowalczuk, synoptyk Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IMGW pogoda społeczeństwo prognoza pogody jesień

Najcieplejszy wrzesień w historii. Do końca miesiąca temperatury powyżej 20 stopni

- Do końca września będą utrzymywać się wysokie wartości temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza. Będą małe przerywniki, jak ten weekend, gdzie akurat przeszedł front chłodny, a na południu będzie nawet dosyć intensywnie padało. Ale już od poniedziałku czeka nas powrót pogody słonecznej i do końca tego miesiąca cały czas aura będzie bardziej letnia - mówi Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Daniel Wydrych Karolina Rożej IMGW pogoda meteorologia upały

Unikatowa kolekcja płyt Polskiego Radia z 1939 roku. "Pokazują grozę września"

Polskie Radio w sposób szczególny upamiętnia tragiczne wydarzenia września 1939 roku. Pięciopłytowy albumu "Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku" jest bezcennym zapisem tragicznych wydarzeń początku II wojny światowej. Wydawnictwo zawiera dźwięki dokumentujące obronę stolicy, a także wystąpienia prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, ministra spraw zagranicznych Józefa Becka czy szefa Biura Propagandy Sztabu Generalnego Naczelnego Wodza płk. dypl. Romana Umiastowskiego.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Polskie Radio Agnieszka Kamińska media W POLSKIM RADIU

Zmarł płk Kazimierz Klimczak, najstarszy żołnierz i powstaniec warszawski [POSŁUCHAJ JEGO WSPOMNIEŃ]

W Wojsku Polskim służył od 1936 roku. Kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie, miał 30 lat. – Przyszła łączniczka, Rysia, mówi, że mam wrócić się na Ochotę, bo tam brakuje dowódcy – wspominał w 2018 roku w Polskim Radiu. Płk Kazimierz Klimczak ps. "Szron" zmarł 14 lipca br. w wieku 109 lat.   
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Warszawa II wojna światowa Niemcy wspomnienie

Pobiegnij i uczcij bohaterów. "Kryptonim Szare Szeregi" po raz drugi

Bieg to doskonała okazja, aby uczcić bohaterów. – Polska to jeden z niewielu krajów na świecie dotkniętych tak strasznymi wydarzeniami. Warto na chwilę się zatrzymać i wspomnieć tych młodych ludzi. Często rówieśników współczesnych siedemnastolatków, którzy są wolni i mogą robić różne rzeczy – mówi Zbigniew Rowiński z Grupy Edukacyjno-Historycznej "Szare Szeregi".
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Łoniewski bieganie aktywność fizyczna Trójka Igor Błachut Szare Szeregi STYL ŻYCIA

O teatrze w którym główną rolę grają lalki

Spektakle lalkowe to takie, w których występują lalki poruszane przez aktorów. Taki aktor może być zarówno ukryty, jak i widoczny na scenie, traktując lalkę jako scenicznego partnera. Aktor, który porusza lalką, a więc ożywia ją na scenie nazywany jest lalkarzem bądź animatorem. Właśnie do teatru lalek wybrał się ostatnio smok Adaś, prowadzący Poranek w PRD. O swoich przeżyciach postanowił opowiedzieć w audycji. 
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci lalka pacynki radio dla dzieci radio dla rodziców Poranek Polskiego Radia Dzieciom aktor

Gdzie jest czarny neseser? Polskie Radio nadawało we wrześniu 1939 roku również dzięki Jerzemu Wasowskiemu

Wśród inżynierów, którzy przywrócili do działania aparaturę w Forcie Mokotowskim, z którego we wrześniu 1939 roku nadawało Polskie Radio, był Jerzy Wasowski. Obaj współtwórcy "Kabaretu Starszych Panów" – Jerzy Wasowski i Jeremi Przybora – na ochotnika kontynuowali pracę w Polskim Radiu w czasie niemieckiego oblężenia stolicy.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA 1939 II wojna światowa