Polskie Radio
Section05

wystawa

"Diuna" Wojciecha Siudmaka: niezwykła wystawa w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi

W Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi trwa niezwykła wystawa prac Wojciecha Siudmaka. Można na niej zobaczyć dzieła, które stanowiły inspirację dla Denisa Villeneuve'a, reżysera bijącej rekordy popularności ekranizacji "Diuny". Wystawa potrwa tylko dwa tygodnie, więc warto się pospieszyć.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA grafika komputerowa grafika malarstwo Wojciech Siudmak Narodowe Centrum Kultury Filmowej Justyna Grabarz Trójka Diuna Diuna 2

Podsumowanie półwieku tworzenia: wystawa "Henryk Lula. Ceramika. Sztuka materii"

W Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki można podziwiać dorobek twórczy prof. Henryka Luli. Na ekspozycję składa się ponad 100 obiektów, które artysta tworzył przez ponad pół wieku. Wystawa obejmuje i w najpełniejszy dotychczas sposób przybliża dokonania wybitnego twórcy, aktywnego od lat 50. XX wieku do dzisiaj, tworzącego w oparciu o warsztat i medium ceramiki.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Zachęta SZTUKA sztuka współczesna Justyna Grabarz Aleksandra Dobieszewska Trójka

Nieoczywista historia niezwykłego muzeum, które od 200 lat nie ma swojej siedziby

Otwarcie wystawy "Historia nie/oczywista – 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich" stanowi punkt kulminacyjny jubileuszu, który Ossolineum i muzeum świętowały w miniony weekend. Na potrzeby ekspozycji Salę pod Kopułą instytutu zaaranżowali m.in. znani wrocławscy artyści: Olaf Brzeski i Paweł Baśnik.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Wrocław Muzeum Książąt Lubomirskich kolekcja Lwów Justyna Grabarz Trójka

Cricoteka na 10-lecie nowej siedziby. "Ten budynek determinuje naszą obecność w mieście"

"10 na 10" to hasło obchodów 10. rocznicy nowej siedziby krakowskiej Cricoteki. - To, w jaki sposób ten budynek żyje, w jaki sposób żyje jego bryła, niezależnie od tego, co dzieje się w środku, jest tematem bardzo ważnej dyskusji. Będziemy zapraszać do niej grono najlepszych specjalistów, którzy pracują w architekturze. Jest to dla nas bardzo ważne, ponieważ ten budynek determinuje też naszą obecność w mieście - mówiła w Dwójce Natalia Zarzecka, dyrektor Cricoteki.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kantor jubileusz Dwójka Kraków Justyna Nowicka Cricoteka KULTURA Jerzy Bereś

Człowiek wobec wojny. Wystawa "Nie śpię, kiedy jest wojna" w Sopocie

Wystawa "Nie śpię, kiedy jest wojna" Anny Reinert-Faleńczyk jest pokazem malarstwa oraz obiektów rzeźbiarskich, które powstały w ciągu ostatnich dwóch lat. Stanowią one osobisty komentarz do współczesnych kryzysów XXI w. Wystawę będzie można oglądać od 7 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara Sopot Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie Anna Reinert-Faleńczyk malarstwo KULTURA

Dr Grażyna Bastek: niektóre wystawy immersyjne to wielkie spektakle o niczym

- Uważajmy na to, żeby nie brać za prawdziwą sztukę chodzenia po pikselach, które mają niby przedstawiać nam świat van Gogha, Klimta, Muchy i tych wszystkich gwiazd mass mediów, które są wykorzystywane do pokazywania sztuki. Obraz to jest obraz, a 5 mkw. pikseli, to jest 5 mkw. pikseli i nic nie zastąpi obrazu - podkreśliła w Dwójce historyczka sztuki dr Grażyna Bastek, komentując fenomen wystaw immersyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Grażyna Bastek malarstwo Paweł Siwek Dwójka immersja sztuka immersyjna wystawa immersyjna dzieła sztuki muzeum technologie Frida Kahlo

200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich - nieoczywista historia wyjątkowej kolekcji

- Początkowo muzeum opierało się na darach. W latach 20. XX wieku jego dyrektorem został Mieczysław Gembarowicz, który postawił na grafikę i numizmatykę, te kolekcje najbardziej się rozwijały. Również ówcześni artyści przekazywali swoje prace. Dziś ta kolekcja liczy 330 tysięcy obiektów - mówiła w Dwójce Joanna Błoch, wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich ds. Muzeum Książąt Lubomirskich.
Zobacz więcej na temat:  Wrocław Paweł Siwek Muzeum Książąt Lubomirskich Dwójka malarstwo muzeum Lwów Joanna Błoch

Obrazy jak spod mikroskopu elektronowego – wystawa "Szukając Przestrzeni" w Gdańsku

W Gdańsku świat ludzi łączy się ze światem spod mikroskopu elektronowego. Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku zaprasza na wystawę "Szukając Przestrzeni", na której zaprezentowanych zostanie 40 prac wykonanych wiązką elektronów, o czym w Trójce opowiedział Piotr Okoczuk, współautor wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Gdańsk Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku SZTUKA Tomasz Miara

Zakopane. Willa Palace, czyli "katownia Podhala", stanie się muzeum II wojny światowej

- Część osób była bohaterami, miała szlachetną postawę, którą dzisiaj stawiamy za wzór. Była część ludzi, która kolaborowała, współpracowała z wrogiem, ale też próbowała przeżyć w różny sposób. Ale chyba większość osób chciała przetrwać okres wojny - tak o postawach ludzi Podhala mówił Michał Murzyn, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Wkrótce otwarcie nowego oddziału placówki.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem Zakopane Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka muzeum Podhale historia Polski Michał Murzyn

"Trzy rozmowy". Kurator wystawy: Jarodzkich na pierwszy rzut oka więcej dzieliło, niż łączyło

- Dzieliło ich 31 lat, więc nawet więcej niż jedna generacja. W związku z tym zupełnie inne były też okoliczności kulturowo-artystyczne, w których określali własną, twórczą tożsamość. Na dodatek mieli zupełnie inne temperamenty. Konrad był introwertyczny, skupiony na wnętrzu, a Paweł - zwrócony ku światu, ekstrawertyczny - mówił w Dwójce Marek Śnieciński, kurator wystawy Pawła i Konrada Jarodzkich pt. "Trzy rozmowy" w galerii Salon Akademii na ASP w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Jamrozek malarstwo Akademia Sztuk Pięknych Warszawa SZTUKA KULTURA Dwójka Paweł Jarodzki Konrad Jarodzki